Najpiękniejsze zakątki Polski oczami influencerów. Efekty zachwycają
Turystyczne Mistrzostwa Vlogerów to dowód, że mikropodróże mogą być równie fascynujące co wyprawy na drugi koniec globu
Cudze chwalicie, a swego nie znacie… W dobie tanich i coraz łatwiej dostępnych lotów, serwisów do szybkiego rezerwowania noclegów i powszechnego Internetu świat dosłownie stoi przed nami otworem. Nic dziwnego, że ciekawość gna nas na inne kontynenty i w miejsca odległe zarówno geograficznie, jak i kulturowo. Najbardziej pociąga w końcu to, co nieznane i egzotyczne.
Niestety często zdarza nam się przy tym zapominać, że pod nosem mamy prawdziwe cuda natury i perły architektury – te bardziej znane i te wciąż czekające na odkrycie. Takie mikropodróże nierzadko poszerzają horyzonty i otwierają oczy bardziej niż dalekie eskapady. Warto najpierw poznać „własne podwórko”, jego historię i kulturę, zanim wyruszymy w wielki świat. Podziękuje nam za to też nasza planeta. Przejazdy samochodem czy pociągiem generują zdecydowanie mniejszy ślad węglowy niż lot samolotem, zwłaszcza taki na drugą półkulę.
I to właśnie promocja krajowej turystyki i korzyści z niej płynących jest głównym celem organizatorów Turystycznych Mistrzostw Vlogerów, których piąta edycja odbywa się w tym roku. Udział w nich może wziąć każdy youtuber, który w swojej twórczości zajmuje się podróżami (szczególnie tymi w skali „mikro”) i rozsławia walory Polski – ukazuje lokalne atrakcje, mało znane smaki kuchni regionalnych, miejsca przyjazne rodzinom i dzieciom czy nieskażoną przyrodę. Mistrzostwa skierowane są do vlogerów, ale korzyści czerpać możemy my wszyscy. Ich dzieła podsuwają bowiem mnóstwo inspiracji i stanowią ogromną pomoc przy samodzielnym planowaniu wypoczynku w Polsce.
Do drugiego etapu konkursu awansowało 16 twórców, a każdy z nich reprezentuje inny region. Zadaniem wybrańców było przygotowanie i opublikowanie dwóch materiałów wideo oraz umieszczenie relacji z wyprawy po danym regionie w prowadzonych przez siebie social mediach. Spośród wszystkich prac kapituła Mistrzostw wybierze trzy najciekawsze relacje. Pod uwagę będzie brała wyniki głosowania internetowego, jakość materiałów oraz zasięgi, które osiągną publikowane treści.
Przedstawiamy 16 finalistów piątej edycji Turystycznych Mistrzostw Vlogerów oraz opisywane przez nich zakątki Polski. Pod linkami dostępne są ich prace.
Zulak MotoADV – województwo dolnośląskie
Największą pasją Łukasza są motocykle i podróże. Na swoim kanale na YouTube prezentuje swoje wyprawy po Polsce i po świecie. Pokazuje tam potęgę przyrody, piękną roślinność i architekturę, a przede wszystkim – udowadnia, jak wielką frajdę daje jazda motocyklem.
W konkursowych pracach Łukasza nie mogło zabraknąć najbardziej znanych atrakcji Dolnego Śląska, m.in. Twierdzy Srebrna Góra, Kościoła Pokoju w Świdnicy, Kopalni Złota w Złotym Stoku czy Zamku Książ w Wałbrzychu. Na nich jednak nie poprzestaje i pokazuje też miejsca mniej oczywiste: Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich, Pałac w Bożkowie, Zamek Sarny w Ścinawce Górnej i Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Dolny Śląsk to jednak nie tylko zabytki, ale też przepiękna przyroda. Łukasz zabiera więc swoich widzów na piesze wędrówki po górach (m.in. Stołowych i Sowich Sudetach), na wieże widokowe (np. na tę Śnieżniku w Sudetach Zachodnich) oraz rowerowe i konne przejażdżki.
Sway the way – województwo kujawsko-pomorskie
Pod tym pseudonimem kryją się Julia i Przemysław, zarazem para i najlepsi przyjaciele. Uwielbiają wspólnie podróżować, jeść i realizować kolejne projekty. Każdy wyjazd postrzegają jako przygodę i często przecierają szlaki. Zawsze dobrze się przy tym bawią. Sway the way – skąd nazwa ich bloga? Dla nich oznacza kołysanie, szukanie złotego środka. Mają wrażenie, że na tym właśnie polega życie i… podróże!
Julię i Przemysława kujawsko-pomorskie otuliło, dosłownie i w przenośni: otulała nas mgła niczym kołderka, a także gościnność, sielska natura w zimowej szacie, rozgrzewająca kuchnia, spokój i potencjał. Zachęcają do odkrywania tych terenów w duchu slow. Idealnie nadają się do tego Bory Tucholskie, największy rezerwat biosfery w Polsce. Wspaniale dotlenić można się w... Tleniu położonym w centrum tego parku narodowego, a wyciszyć – przechadzając się ścieżką ciszy we Wdeckim Parku Krajobrazowym lub spędzając czas w Dolinie Dolnej Wisły. Twórcy zabierają widzów do pięknie odrestaurowanej Cukrowni Żnin i na degustację piw w tamtejszym browarze. Na koniec pozostawili wizytę w tętniących życiem miastach – Bydgoszczy, zwanej polskim Amsterdamem, oraz Toruniu, czyli stolicy piernika.
Keto Kamil – województwo lubelskie
Kamil kocha podróże, zarówno po Polsce, w myśl zasady: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, jak i zagraniczne – dzięki czemu ma możliwość poznawać kulturę i zwyczaje często odległe od naszych rodzimych. Jeszcze większą radość sprawia mu, kiedy może podzielić się z widzami pięknem miejsc, które odwiedza.
W konkursie postanowił zająć się swoją ukochaną częścią województwa lubelskiego – tajemniczym i nieodkrytym Roztoczem. Kamilowi najbliższa jest środkowa część tej krainy. Wycieczkę zaczyna od serca Roztoczańskiego Parku Narodowego, czyli malowniczego Zwierzyńca, a następnie prowadzi widzów na wycieczkę na Bukową Górę, najbardziej znane wzniesienie w całym regionie. Na szlaku robi przerwę na przekąskę i opowieść o największym lokalnym przysmaku – cebularzu lubelskim. Następnym przystankiem na jego trasie są Stawy Echo, nad którymi pasą się słynne koniki polskie. Pokazuje nam też wieżę widokową na Białej Górze (z przepiękną panoramą na Roztoczański Park Narodowy) oraz Szumy nad Tanwią, zespół 24 zjawiskowych wodospadów. Swoje „oprowadzanie” Kamil kończy w Biłgoraju, w którym posila się pierogiem biłgorajskim.
Wałkowanie świata – województwo lubuskie
Katarzyna to taterniczka, ultramaratonka, żeglarka, ale przede wszystkim – podróżniczka oraz lubuszanka. Od momentu, kiedy dawno temu wzięła w ręce książkę Alfreda Szklarskiego, jest w nieprzerwanej podróży. Stara się zauważać to, co nieoczywiste, rozkładać świat na czynniki pierwsze i zrozumieć, jak działa. Jednym słowem: rozwałkować go. Stąd nazwa jej kanału na YouTube. Katarzyna jest również współautorką górskiego kanału RazemNaGrani i finalistką konkursu Grand Video Awards w kategorii publicystyka.
Województwo lubuskie słynie z bogatych tradycji winiarskich, nic dziwnego więc, że właśnie od opowieści o tym trunku Kasia zaczyna swoje wideo. Zielona Góra i okolice pełne są winnic, winiarni oraz piwniczek z tym alkoholem. Potem zabiera widzów na Zamek Joannitów w Łagowie, w którym przewodnik opowiada o dziejach tej budowli oraz historii Zakonu Maltańskiego, a następnie – do Opactwa Augustianów w Żaganiu, w którym poznajemy zbiory i tajemnice imponującej biblioteki klasztornej. W drugiej części swojego filmu Kasia przenosi się na północ województwa, do Strzelców Krajeńskich, które niegdyś słynęły z polowań na... czarownice, a także do wspaniałego Pałacu Mierzęcin i należącej do niego winnicy, jednej z największych w Polsce.
Polegytravels – województwo łódzkie
Kolejni uczestnicy są polsko-egipskim małżeństwem zakochanym w podróżach. Ich blog powstał siedem, a kanał na YouTube – cztery lata temu. Przez ten czas zwiedzili 35 państw świata, a mieszkali w trzech: Polsce, Malcie i Egipcie. W czasie podróży zawsze starają się poznać lokalne miejsca, ludzi, ich kulturę oraz tradycje. W Mistrzostwach udowadniają, jak piękne i wyjątkowe jest województwo łódzkie.
Gdy słyszymy „łódzkie”, zazwyczaj myślimy „Łódź”. Polegytravels udowadnia, że to województwo to nie tylko jego stolica. Zabierają widzów na wycieczkę po ziemi łowickiej i po lokalnym folklorze. Przybliżanie tamtejszej historii i kultury zaczęli od Muzeum w Łowiczu ze znajdującym się tam miniskansenem i wystawą etnograficzną. O procesie powstawania tradycyjnych strojów łowickich i o ich rodzajach opowiedziała specjalistka w tej dziedzinie. Aby lepiej poznać tutejsze rzeźbiarstwo, wybrali się do Muzeum Ludowego w Sromowie, w którym ich przewodnikiem był syn założyciela, Wojciech Brzozowski. Nie mogli pominąć też skansenu w Maurzycach, na którego terenie znajdują się zabytki architektury przeniesione z terenów całego Księstwa Łowickiego.
Pan i Pani spakowani – województwo małopolskie
Asia i Adrian za pomocą swojego kanału o podróżowaniu chcą dzielić się dobrymi radami, zachęcać innych do podróży na własny koszt i pokazywać świat swoim okiem. Przy okazji polecają miejscówki do zwiedzenia, noclegu i fajne jedzonko. Zaczęło się od Australii, a kto wie gdzie się skończy?
W swoich wideo twórcy przedstawiają sześć mniej oczywistych atrakcji w Małopolsce. Bo w podróżowaniu najbardziej ekscytujące jest ich zdaniem odkrywanie czegoś nowego w miejscach pozornie dobrze już znanych. Zaczynają od niezwykłego leśnego molo, ścieżki w koronach drzew i mostu wiszącego na obrzeżach Starego Sącza. Potem obrali kierunek na Enklawę Przyrodniczą Bobrowisko, idealną przestrzeń do podglądania bobrów. Nowy Sącz to rodzinne miasto Adriana, więc nie mogło zabraknąć go na trasie „Spakowanych”. Odwiedzili tam skansen w Sądeckim Parku Etnograficznym, a w lokalnej ciastkarni zjedli pyszne babeczki kajmakowe. Następnie przenieśli się na nietypową platformę widokową „Ślimak” w Woli Kroguleckiej, a stamtąd do średniowiecznego miasto Biecz, znanego niegdyś z dużej liczby katów, a dzisiaj – z pięknych zabytków. Zwieńczeniem ich małopolskiej wyprawy było wdrapanie się na imponującą wieżę widokową w Krynicy-Zdroju.
Monix w podróży – województwo mazowieckie
Monika od dziecka zawodowo tańczyła i śpiewała na scenach świata, więc od dawna jest w podróży. Od 15 lat – jako absolwentka Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – realizuje dla wielu telewizji w Polsce i na świecie programy turystyczne. W 5. Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów z dumą reprezentuje województwo mazowieckie.
Monika swoje oprowadzanie zaczęła tanecznym krokiem – na Placu Zamkowym w Warszawie. Stamtąd zabrała widzów do zjawiskowej Twierdzy Modlin, z której można podziwiać ujście Narwii do Wisły. Na spacer pojechała do Kampinoskiego Parku Narodowego, nazywanego „zielonymi płucami Warszawy”. Po tej dawce świeżego powietrza Monika wstąpiła do Muzeum Mazowieckiego w Płocku na jej dwie ulubione wystawy („Secesja” i „Art déco”), odwiedziła tamtejszą katedrę i przeszła się po Starym Mieście. W Warszawie odwiedziła za to postindustrialne kompleksy: Fabrykę Norblina i Centrum Praskie Koneser. W parku wodnym Suntago niedaleko stolicy pomimo jesiennej aury znalazła prawdziwe tropiki, a w parku rozrywki Majaland odkryła swoje wewnętrzne dziecko. Bardziej dorosłej aktywności, czyli degustacji win, oddała się natomiast w Winnicy Dwórzno. Stamtąd przeniosła się do siedziby zespołu Mazowsze w Otrębusach, a następnie do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W Radomiu zajrzała do skansenu Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum im. Jacka Malczewskiego i Muzeum Historii Radomia.
Szybkie podróże – województwo opolskie
Szybki i Paula wspólnie prowadzą vlog Szybkie Podróże, w którym pokazują, że do spełniania marzeń nie potrzeba ani gór pieniędzy, ani profesjonalnego sprzętu. Wystarczy szczypta chęci oraz odrobina odwagi do wyjścia ze strefy komfortu i świat staje przed nami otworem! Wędrują głównie po górach – od krótkich popołudniowych tras do wędrówek na piechotę przez całą Polskę czy himalajskie szczyty. Robią to wszystko w bardzo budżetowy sposób z ekwipunkiem z dolnej półki. Chcą zainspirować innych do wstania z życiowej wersalki. Marzenia przecież same się nie spełnią!
Przed Szybkim i Paulą było trudne zadanie – musieli nakręcić film o województwie opolskim, którego... właściwie w ogóle nie znali. Wyprawę zaczęli od Paczkowa, z powodu świetnie zachowanych murów miejskich nazywanego polskim Carcassonne. Odwiedzili tam m.in. Metamuzeum Motoryzacji i Muzeum Gazownictwa. Potem pojechali do Nysy, miasta twierdzy. W tamtejszym Forcie Prusy po raz pierwszy użyli drona i... strzelali z muszkietu. Kolejnym przystankiem na ich trasie był bajkowy Zamek w Mosznej oraz niesamowita Fabryka Robotów. Wstąpili również do bazyliki i sanktuarium na Górze Świętej Anny. W Opolu odwiedzili m.in. ZOO, słynny amfiteatr oraz Muzeum Polskiej Piosenki. Następnie zawitali do Różnowa, słynącego z jedynej w Polsce piramidy, do Laskowic, gdzie znajduje się piękny drewniany kościół oraz do Grodu Rycerskiego w Biskupicach. Potem przyszła pora na zwiedzanie zamków – wzorowanego na Wawelu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu oraz Zamku w Niemodlinie. Kolejny dzień vlogerzy spędzili w Górach Opawskich – byli Biskupiej Kopie, na Gwarkowej Perci i w tzw. Piekiełku. Swoją wyprawę zakończyli w Głuchołazach, gdzie znajduje się uzdrowisko i najwyższa w Polsce tężnia solankowa.
Zieloni w podróży – województwo podkarpackie
Mateusz Stawarz jeszcze kilka lat temu o podróżowaniu nie miał „zielonego” pojęcia. Wszystko zmieniło się jednak za sprawą pierwszej wędrówki po pięknych Bieszczadach. Oczarowały go one tak mocno, że od tamtego momentu każdą wolną chwilę spędza w nieznanym mu do tej pory miejscu. Szczególnie uwielbia piesze wędrówki i kontakt z naturą, a wrodzona ciekawość pcha go zarówno do spokojnych dolin, nieznanych atrakcji, jak i w kierunku niedostępnych szczytów. Swoimi podróżami dzieli się z innymi na blogu „Zieloni w podróży”, a także na kanale o tej samej nazwie na YouTube.
A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać na... Podkarpacie? Trudno tak nie pomyśleć o obejrzeniu konkursowych prac Mateusza. Swoją opowieść zaczął od Bieszczadów, wizytówki województwa. Vloger wdrapał się na Tarnicę, najwyższy szczyt po polskiej stronie tego pasma górskiego oraz na malowniczą Połoninę Caryńską. Gdy zgłodniał, posilił się słynnymi podkarpackimi proziakami. Najlepsze robi babcia Zosia, który pokazała, jak się je przygotowuje. Mieszka ona na Pogórzu Strzyżowskim, rodzinnym regionie bohatera. W Strzyżowie Mateusz zabrał widzów do tunelu schronowego pod Górą Żarnowską, a w pobliskiej Stępinie – do schronu kolejowego. Na Pogórzu Dynowskiej odwiedził rezerwat „Prządki”. Opowiedział też o przepięknym i dzikim 424-kilometrowym Szlaku Karpackim (szlaku niebieskim Rzeszów-Grybów), który znajduje się głównie na Podkarpaciu. Następnie pokazał Beskid Niski, w którego sercu leży Magurski Park Narodowy. Wszedł na szczyt Wysokie i na Rzepedkę, a przy jednej z nieistniejących już łemkowskich osad przybliżył tragiczną historię tych terenów. Wpadł też do miejscowości uzdrowiskowej Rymanowa-Zdroju i odwiedził cerkwie na Szlaku Architektury Drewnianej.
Gdzie los poniesie – województwo podlaskie
Podróżowanie poza schematem – to motto Kasi i Dawida Białowąsów. Z dala od wydeptanych ścieżek, blisko ludzi i nieszablonowych atrakcji. Rowerem, autostopem, z plecakami lub ich 36-letnią ładą, przez Polskę, Europę i Azję. Szczególnie skupiają się na naturze i historiach ludzi, których poznają po drodze – może dlatego najczęściej podróżują po krajach byłego ZSRR, którego mieszkańcy są otwarci i chętni do rozmowy. Kasia i Dawid od 6 lat prowadzą bloga i kanał na Youtube – promują poznawanie świata na własną rękę i dzielą się praktycznymi wskazówkami pomagającymi wyruszyć samodzielnie w świat.
Na nich jednak nie poprzestaje i pokazuje też miejsca mniej oczywiste: Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich, Pałac w Bożkowie, Zamek Sarny w Ścinawce Górnej i Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Dolny Śląsk to jednak nie tylko zabytki, ale też przepiękna przyroda. Łukasz zabiera więc swoich widzów na piesze wędrówki po górach (m.in. Stołowych i Sowich Sudetach), na wieże widokowe (np. na tę Śnieżniku w Sudetach Zachodnich) oraz rowerowe i konne przejażdżki.
Ready For Boarding – województwo pomorskie
Kamila i Paweł Florczak podróżują z trójką dzieci po świecie i pokazują miejsca, które zainspirują każdego do bliższych i dalszych podróży. Całą rodziną odwiedzili m.in. Chiny, Meksyk, Stany Zjednoczone, Maroko, Singapur, Wyspy Owcze, Azory i wiele więcej ciekawych miejsc, zarówno w Polsce jak i za granicą. Są autorami książek i poradników m.in. „Łódzkie dla każdego” i „52 atrakcje dla dzieci w Polsce” oraz wielu ebooków, w tym serii „Rodzinne podróżowanie”.
W konkursie postanowili zająć się swoją ukochaną częścią województwa lubelskiego – tajemniczym i nieodkrytym Roztoczem. Wycieczkę zaczynają od serca Roztoczańskiego Parku Narodowego, czyli malowniczego Zwierzyńca, a następnie prowadzi widzów na wycieczkę na Bukową Górę, najbardziej znane wzniesienie w całym regionie. Na szlaku robi przerwę na przekąskę i opowieść o największym lokalnym przysmaku – cebularzu lubelskim. Następnym przystankiem na jego trasie są Stawy Echo, nad którymi pasą się słynne koniki polskie. Pokazuje nam też wieżę widokową na Białej Górze (z przepiękną panoramą na Roztoczański Park Narodowy) oraz Szumy nad Tanwią, zespół 24 zjawiskowych wodospadów. Swoje „oprowadzanie” Kamil kończy w Biłgoraju, w którym posila się pierogiem biłgorajskim.
A chodźże na pole! – województwo śląskie
Piotr Wywiał – z pochodzenia niepołomiczanin, wychowany na skraju puszczy, z wyboru – krakus. Z wykształcenia – elektronik, z zawodu – konserwator zabytkowych wind, z zamiłowania – miłośnik górskich wędrówek. Razem z żoną Anną, rodowitą krakowianką, od 2019 roku prowadzą kanał turystyczny o tematyce górskiej „A chodźże na pole!”. Nie przemierzyli szlaków długodystansowych, nie odwiedzili wszystkich kontynentów, nie zdobyli K2. Jak mówią: swoje filmy tworzą dla każdego, ale głównie dla osób, takich jak oni sami – na etacie, nie mających czasu na miesięczną podróż. Przedstawiają zarówno trasy bardzo proste, jak i te najtrudniejsze. W filmach pokazują piękno gór polskich, słowackich, ostatnio również odwiedzili Dolomity.
Zabierają widzów na wycieczkę po ziemi łowickiej i po lokalnym folklorze. Przybliżanie tamtejszej historii i kultury zaczęli od Muzeum w Łowiczu ze znajdującym się tam miniskansenem i wystawą etnograficzną. O procesie powstawania tradycyjnych strojów łowickich i o ich rodzajach opowiedziała specjalistka w tej dziedzinie. Aby lepiej poznać tutejsze rzeźbiarstwo, wybrali się do Muzeum Ludowego w Sromowie, w którym ich przewodnikiem był syn założyciela, Wojciech Brzozowski. Nie mogli pominąć też skansenu w Maurzycach, na którego terenie znajdują się zabytki architektury przeniesione z terenów całego Księstwa Łowickiego.
RoadTripBus – województwo świętokrzyskie
Kasia i Wojtek od kilku lat prowadzą podróżniczego bloga oraz kanał na YouTube – RoadTripBus. Podczas Mistrzostw chcą pokazać swoje rodzinne województwo – piękne i tajemnicze świętokrzyskie.
Zachęcają do odkrywania tych terenów w duchu slow. Idealnie nadają się do tego Bory Tucholskie, największy rezerwat biosfery w Polsce. Wspaniale dotlenić można się w... Tleniu położonym w centrum tego parku narodowego, a wyciszyć – przechadzając się ścieżką ciszy we Wdeckim Parku Krajobrazowym lub spędzając czas w Dolinie Dolnej Wisły. Twórcy zabierają widzów do pięknie odrestaurowanej Cukrowni Żnin i na degustację piw w tamtejszym browarze. Na koniec pozostawili wizytę w tętniących życiem miastach – Bydgoszczy, zwanej polskim Amsterdamem, oraz Toruniu, czyli stolicy piernika.
Polskie szlaki – województwo warmińsko-mazurskie
Podróże po Polsce od lat są pasją Ani i Łukasza Piernikarczyków, czyli... Inspirujących Pierników. Szukają turystycznych atrakcji, tych popularnych i tych jeszcze nieodkrytych. Ze wspólnych wojaży przywożą masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie dzielą się z innymi. Blogują od 2005 roku. Zaczynali tylko we dwoje, jako młode małżeństwa. Dziś to już cała rodzinka z trzema córkami. Rodzice pokazują im piękną Polskę. To coś więcej niż tylko pasja – ich misją jest obalać mit „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
W konkursie postanowili zająć się mniej znaną odsłoną Warmii i Mazur. Wycieczkę zaczyna od serca Roztoczańskiego Parku Narodowego, czyli malowniczego Zwierzyńca, a następnie prowadzi widzów na wycieczkę na Bukową Górę, najbardziej znane wzniesienie w całym regionie. Na szlaku robi przerwę na przekąskę i opowieść o największym lokalnym przysmaku – cebularzu lubelskim. Następnym przystankiem na jego trasie są Stawy Echo, nad którymi pasą się słynne koniki polskie. Pokazuje nam też wieżę widokową na Białej Górze (z przepiękną panoramą na Roztoczański Park Narodowy) oraz Szumy nad Tanwią, zespół 24 zjawiskowych wodospadów. Swoje „oprowadzanie” Kamil kończy w Biłgoraju, w którym posila się pierogiem biłgorajskim.
Dobrze pojechane – województwo wielkopolskie
Projekt o nazwie Dobrze Pojechane tworzą Magda i Mariusz – ludzie zakochani w podróżach, przyrodzie, książkach i sobie nawzajem. Początkowo krótkimi filmami z podróży dzielili się tylko z najbliższą rodziną, ale pomysł szybko ewoluował. Powstał vlog, a w następstwie – dwie książki. W planach jest ich więcej.
Zabierają widzów na wycieczkę po ziemi łowickiej i po lokalnym folklorze. Przybliżanie tamtejszej historii i kultury zaczęli od Muzeum w Łowiczu ze znajdującym się tam miniskansenem i wystawą etnograficzną. O procesie powstawania tradycyjnych strojów łowickich i o ich rodzajach opowiedziała specjalistka w tej dziedzinie. Aby lepiej poznać tutejsze rzeźbiarstwo, wybrali się do Muzeum Ludowego w Sromowie, w którym ich przewodnikiem był syn założyciela, Wojciech Brzozowski. Nie mogli pominąć też skansenu w Maurzycach, na którego terenie znajdują się zabytki architektury przeniesione z terenów całego Księstwa Łowickiego.
Loverovi – województwo zachodniopomorskie
Loverowi to para zakochanych rowerzystów i ich nieprzypadkowe romanse – górskie wyprawy i ciekawe miejsca. Ola i Daniel mieszkają w Gdańsku, pochodzą z Mazur, a każdą wolną chwilę spędzają na jednośladach lub drepcząc po szlakach. Ich wyprawy charakteryzują się samodzielnością i niezależnością – śpią w namiotach, gotują w plenerze i z dziecięcą ciekawością poznają nie tylko rowerowy świat. Swoimi przygodami dzielą się w Internecie i inspirują innych do aktywnego spędzania czasu.
W swoich filmach Loverowi pokazują, że w podróżowaniu najbardziej ekscytujące jest to, co nieznane. Zaczynają od niezwykłego leśnego molo, ścieżki w koronach drzew i mostu wiszącego na obrzeżach Starego Sącza. Potem obrali kierunek na Enklawę Przyrodniczą Bobrowisko, idealną przestrzeń do podglądania bobrów. Nowy Sącz to rodzinne miasto Adriana, więc nie mogło zabraknąć go na trasie „Spakowanych”. Odwiedzili tam skansen w Sądeckim Parku Etnograficznym, a w lokalnej ciastkarni zjedli pyszne babeczki kajmakowe. Następnie przenieśli się na nietypową platformę widokową „Ślimak” w Woli Kroguleckiej, a stamtąd do średniowiecznego miasto Biecz, znanego niegdyś z dużej liczby katów, a dzisiaj – z pięknych zabytków. Zwieńczeniem ich małopolskiej wyprawy było wdrapanie się na imponującą wieżę widokową w Krynicy-Zdroju.