Reklama

Austria kojarzy się Polakom przede wszystkim z Wiedniem i ze wspaniałymi ośrodkami narciarskimi. Tymczasem ten kraj skrywa dużo więcej geograficznych, kulturowych i lifestylowych perełek. Najlepszym przykładem jest Styria, który swoją różnorodnością i stężeniem atrakcji na metr kwadratowy zawstydza wiele bardziej popularnych regionów. Można tam nie tylko aktywnie spędzić czas na stokach, trasach biegowych czy szlakach turystycznych, ale też oddać się błogiemu "nicnierobieniu" w gorących źródłach, centrach spa i wellness. Na miłośników dobrego jedzenia i wina czekają natomiast liczne restauracje, schroniska i winnice. W okresie przedświątecznym Styria skrzy się światełkami z jarmarków bożonarodzeniowych i rozbrzmiewa dźwiękami kolęd i tradycyjnych przyśpiewek.

Reklama

W drugim odcinku naszego styryjskiego cyklu (pierwszy poświęcony był białemu szaleństwu) polecamy najciekawsze z wyżej wymienionych atrakcji.

Wyjątkowa kulinarna inicjatywa

W całej Styrii lokalne przysmaki czekają na turystów zarówno przy stokach narciarskich, jak i w dolinach. W regionie Schladming-Dachstein niecodzienne kulinarne wrażenia gwarantuje projekt „Almkulinarik by Richard Rauch”. Od wielu już lat z powodzeniem łączy on gościnność tradycyjnych schronisk z najwyższej jakości potrawami. Stoi za nim Richard Rauch – kulinarna gwiazda i znany z programów telewizyjnych kucharz. We współpracy z regionalnymi szefami kuchni i przy wykorzystaniu lokalnych składników wyczarowuje on w wybranych restauracjach prawdziwe kulinarne perły. Serwowane są one z idealnie dopasowanymi winami.

TV Schladming-Dachstein, MirjaGeh

Przytulne schroniska – położone w sercu okrytej białym puchem zimowej krainy Schladming-Dachstein i w bezpośrednim sąsiedztwie doskonałych tras narciarskich, biegowych i pieszych – oraz przepyszne kulinarne wynalazki to połączenie idealne.

Odrobina relaksu

Miłośnicy wellness powinni udać się przede wszystkim do Ausseeland Salzkammergut. To właśnie w tej części Styrii znajdują się najlepsze baseny termalne oraz ośrodki spa i wellness. Jednym z nich jest Grimming Therme, centrum z trzema krytymi i czterema odkrytymi basenami oraz widokiem na masyw Grimming, lub w Narzissen Vital Resort. Kąpiąc się w termalnych wodach, ma się poczucie przebywania w samym sercu Alp – krajobraz wokół jest niemal nietknięty cywilizacją, nie ma tu większych miast ani dużych inwestycji.

TVB Ausseerland Salzkammergut, Katrin Kerschbaumer

Dużą popularnością cieszy się też Narzissen Vital Resort – centrum wellness położone w znanej miejscowości uzdrowiskowej Bad Aussee.

Adwent w Grazu

Świąteczne ozdoby, magiczne jarmarki, naturalnej wielkości szopka lodowa, świecący kalendarz adwentowy na ratuszu – to jest właśnie Graz w czasie Bożego Narodzenia. Olbrzymie wrażenie robi fasada Ratusza w Grazu, który lśni jako wielki kalendarz adwentowy. Wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe w Grazu znajdują się w centrum i można je zwiedzać na piechotę, dlatego ten czas nazywa się tu „adwentem krótkich dróg”.

Graz Tourismus - Harry Schiffer

Wspaniały nastrój panuje na bożonarodzeniowym jarmarku Aufsteirer przy wzgórzu Schlossberg. Lodowa szopka bożonarodzeniowa w Landhaushofjest to miejsce, które przyciąga mnóstwo turystów w czasie adwentu. Jest ona pierwszą i nadal jedyną szopką lodową tej wielkości na całym świecie. Kto chciałby mieć jeszcze więcej kontaktu z lodem, nie może ominąć Winterwelt w Grazu, aby pojeździć na łyżwach bezpośrednio pod Schlossberg. W czasie adwentu na wyjątkową instalację łączącą światła i dźwięk zaprasza Festiwal Kulturalny Scen Grazu. Lumagica, magiczny park świateł w Murhof na północ od Grazu, również oferuje niezapomniane przeżycia dla małych i dużych.

Winna Styria

Świetnym sposobem na spędzenie zimowego urlopu w Styrii są też wędrówki po austriackich winnicach, przede wszystkich tych w Styrii Południowej, np. Sattlerhof, Schilcher Friedrich czy Wiedersilli Müller. O tej porze roku wyglądają one wyjątkowo malowniczo. Zimą winiarze mają też więcej czasu, aby podzielić się z gośćmi tajnikami uprawianej przez nich dziedziny. A nie od dziś wiadomo, że wino najpełniej smakuje
w miejscu powstania. Wystarczy więc zarezerwować kilka godzin, zapisać się na jedną ze zorganizowanych wycieczek lub po prostu samemu udać się do winnicy, licząc na to, że spotka się gospodarza. I oczywiście spróbować wina. Najbardziej popularne jest tu różowe Schilcher lub białe Sauvignon Blanc, w winnicach często nalewane prosto z beczki.

TV Suedsteiermark, Tom Lamm

Nie sposób przy okazji nie skosztować styryjskich dań. Winnice zazwyczaj mają swoje restauracje bądź znajdują w pobliżu tawern leżących przy Południowostyryjskim Szlaku Wina. Zwykle są to rodzinne lokale, w których wykorzystuje się tradycyjne przepisy oparte na składnikach pochodzących z najbliższych okolic. Może być to zarówno „deska smakołyków” – z serami, wędlinami i warzywami – jak i zupy z dodatkiem dyniowego oleju lub potrawy ze styryjskiej wołowiny. Taka kuchnia perfekcyjnie współgra z tutejszymi winami.

TV Gesäuse, Stefan Leitner

Wiele perełek znajduje się również w Gesäuse. Po wizycie w Parku Narodowym warto zajrzeć na jedną z regionalnych imprez w pięknym zimowym krajobrazie: tradycyjny adwent w opactwie Admont, targ adwentowy w Laussabauerhof czy jarmark świąteczny w Weissenbach w Liezen.

Reklama

Materiał powstał z udziałem regionu Styria

Reklama
Reklama
Reklama