Karkonosze: magiczne miejsce owiane legendami
Fot. Mat. prasowe
VIVA! Tylko u nas

Karkonosze: magiczne miejsce owiane legendami

Często niesłusznie niedoceniane, zawsze w cieniu wyższych Tatr, kryjące wiele sekretów. Karkonosze zachwycają malowniczymi krajobrazami, zróżnicowaną florą i tajemniczą fauną. To jeden z najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Polski, który turystycznie sprzyja rodzinnym wyjazdom.

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 9 lipca 2024 11:24
Karkonosze: magiczne miejsce owiane legendami
Fot. Mat. prasowe

Królestwo Ducha Gór

Karkonosze to magiczne miejsce owiane legendami, w których główną rolę pełni Liczyrzepa. Karkonosz, Rzepiór, Rzepolicz – już od średniowiecza był obecny w kulturze mieszkańców po obu stronach tych dolnośląskich gór. Przez lata zmieniał się jego obraz – od demona przypominającego jelenia stojącego na tylnych nogach, w ręku trzymającego kostur (taki wizerunek powraca i można go podziwiać, m.in. przy budynku Karkonoskich Tajemnic w Karpaczu poświęconym legendom), po mędrca w kapeluszu czarodzieja kroczącego przez góry. Z pewnością ciekawostką będzie fakt, iż taki obraz Liczyrzepy był inspiracją dla J. R. R. Tolkiena do powstania postaci Gandalfa z „Władcy Pierścieni”. O tej postaci nie zapomniał także Andrzej Sapkowski w „Trylogii Husyckiej”. Karkonosz znalazł swoje miejsce w popkulturze. Turyści na polskich i czeskich szlakach są przez miejscowych ostrzegani, że kapryśna aura karkonoskiej pogody zależy w dużej mierze od Liczyrzepy, który według legend zamieszkuje w górskich podziemiach. Duch Gór czuwa jednak nad tym miejscem i często był ostatnią nadzieją zagubionych w zamieciach wędrowców.

Karkonosze: magiczne miejsce owiane legendami
Fot. Mat. prasowe

Śnieżka – miejsce nietuzinkowe

To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na turystycznej mapie Polski, szczególnie przez budynek obserwatorium przypominający… spodki kosmiczne. Ze Śnieżki rozpościera się niesamowity widok na polską i czeską stronę Sudetów. Na szczyt o wysokości 1602 m n. p. m. turyści mogą z Karpacza dotrzeć pieszo lub ze stacji kolejki linowej na Kopie. To z pewnością łatwiejsze rozwiązanie, ponieważ droga na Śnieżkę do najłatwiejszych nie należy. Wysiłek rekompensują jednak krajobrazy, często w iście alpejskim klimacie, a także urokliwe schroniska, które można napotkać na szlaku. Jedym z najpiękniejszych napotkanych na trasie wędrówki miejsc z pewnością będzie Kocioł Małego Stawu, który ma w sobie pewien pierwiastek magii. Mówią, że w tym miejscu wszelkie troski wydają się nieistotne.

Hotel Green Mountain przeniósł Śnieżkę na inny, bardziej dziecięcy grunt. Chcąc oswoić najmłodszych z górskimi wyprawami, nadał to imię wilczycy – maskotce hotelu. Teraz Śnieżka każdego dnia jest obecna podczas licznych atrakcji i animacji w hotelu i jest uwielbiana przez najmłodszych gości. Symbolizuje odwagę i waleczność, a także miłość do dzikiej przyrody. Na górski szczyt goście tego hotelu w Karpaczu dotrą z licencjonowanym przewodnikiem, którego doświadczenie w GOPR pozwoli na bezpieczną wędrówkę.

Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy wcale nie obierają często Śnieżki jako punktu swoich wypraw. Tajemniczym miejscem, które odwiedzają jest Skalny Stół, skąd obserwować można najpiękniejsze zachody Słońca i gdzie najwyższy szczyt Karkonoszy widoczny jest w całkiem innej, perspektywie. Nieuchwytnej, majestatycznej… a nawet lekko mrocznej.

 

Karpacz – serce Karkonoszy

To miasteczko u podnóża Karkonoszy od lat jest miejscem uwielbianym przez turystów – szczególnie przez rodziny z dziećmi, które oprócz górskich wędrówek znajdą także inne formy na spędzanie czasu. Nie bez powodu mówi się, że w Karpaczu bije serce turystyki karkonoskiej. Nie brakuje tutaj muzeów i wystaw, a miłośnicy architektury z pewnością odwiedzą Świątynię Wang i Dolinę Pałaców i Ogrodów. Miejscem łączącym dziecięcą beztroskę z sentymentem jest Miejskie Muzeum Zabawek, w którym imponujące zbiory zainteresują najmłodszych, a starszych przeniosą do lat dzieciństwa. To wszystko sprawia, że Karpacz jest idealnym miejscem na rodzinne wakacje podczas każdej pogody. Tutaj nie sposób się nudzić! To także idealny punkt startu do zwiedzania innych zakątków całego pasma Sudetów.

Miejsce przyjazne pupilom

W Karkonoskim Parku Narodowym mieszka wiele gatunków zwierząt, w tym m.in. nietoperze, lisy, bobry, jelenie, rysie, bieliki, wilki, a nawet muflony sprowadzone do Europy z Korsyki i Sardynii pod koniec XIX wieku. Park jako jeden z nielicznych w Polsce otwiera się na czworonożnych przyjacieli. Dla wędrówek z czworonogiem jest aż 97 km górskich szlaków parku. Chociaż niektóre miejsca z dbałości o obszary chronione oraz zwierzęta, są zamknięte, udostępniony i ciągle aktualizowany teren do spacerów pozwala na odwiedzenie z pupilem wielu urokliwych miejsc. Wielu turystów właśnie z tego powodu na wypoczynek wybiera Karkonosze. Obojętny na te potrzeby nie pozostaje także Green Mountain. Do pięciogwiazdkowego hotelu i apartamentów goście mogą przyjechać z czworonożnym członkiem rodziny.

Karkonosze: magiczne miejsce owiane legendami
Fot. Mat. prasowe

Który hotel wybrać na rodzinne wakacje w Karpaczu?

Jest wiele hoteli i resortów na turystycznej mapie Karkonoszy. Dla rodzin z dzieckiem warto wybrać miejsce, które gwarantuje zróżnicowane formy wypoczynku. Z tego powodu goście szukający pobytów w polskich górach często wybierają Green Mountain, który położony jest w otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego. W ofercie wakacyjnej dla rodzin stworzony został pełen plan aktywności dla dzieci i dorosłych. Animatorzy od rana do wieczora zadbają o atrakcje dla najmłodszych gości. Plan animacji wypełniony jest nie tylko zabawą, wodnymi atrakcjami na basenie zewnętrznym, ale także zajęciami pobudzającymi kreatywność i ciekawość świata. Jednym z flagowych zajęć dla dzieci i młodzieży będą etno warsztaty, podczas których uczestnicy odkryją tradycje i kulturę różnych krajów. Najmłodsi nauczą się także tworzyć własne makramy. Rodzice w tym czasie mogą odetchnąć w strefie wellness z basenami, wannami z hydromasażem i saunami. Profesjonalne zabiegi relaksujące, masaże i dotyk piękna zaproponuje dla gości salon Dr Irena Eris Beauty Partner. Popularnością cieszą się także przewidziane w wakacyjnym harmonogramie wieczory z muzyką na żywo w Lobby Cafe&Bar. Green Mountain przygotował także specjalne aktywności dla dorosłych. Podczas wakacji odbywać się będą warsztaty barmańskie i seanse saunowe. Fani dwóch kółek znajdą w Greenie wypożyczalnię rowerów, a raz w tygodniu na gości czekał będzie przewodnik, który zorganizuje rowerową wyprawę. Odnowę organizmu zapewnią zajęcia z jogi, zdrowego kręgosłupa i pilatesu.

Przyjeżdżając do Karpacza poznacie wielki fragment piękna polskich gór i skorzystacie z okazji odkrycia wielu zabytków architektury. To miejsce, któremu daleko do komercyjnego charakteru wielu kurortów. Karpacz i okolica kryją jeszcze wiele tajemnic gotowych na ich odkrywania.

 

Materiał promocyjny marki Green Mountain

TAGI #podróże

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.