Polska na weekend: magiczny Dolny Śląsk
Oto TOP 5 miejsc do zobaczenia!
- Xymena Borowiecka
Dolny Śląsk to bezapelacyjnie jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Wyjątkowa architektura, góry, rzeka Odra i zabytki sakralne tworzą niesamowitą mieszankę stylów i niepowtarzalny krajobraz, jakiego nie znajdziecie nigdzie.
Gdzie warto pojechać?
Wbrew pozorom, województwo Dolnośląskie to nie tylko Wrocław i górskie kurorty, popularne przede wszystkim w zimie jak Karpacz czy Jelenia Góra, które oczywiście należy odwiedzić, ale również wciąż nieodkryte Góry Stołowe, malowniczo ulokowane zamki (pochodzące z różnych epok) i zakątki, o których możecie nie wiedzieć! W galerii umieściliśmy obowiązkowe atrakcje nadodrzańskiego regionu, jesteście ciekawi jakie? Sprawdźcie!
1 z 5
Książ to zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce, ulokowany na Szlaku Zamków Piastowskich.
Na zamku można zorganizować imprezy okolicznościowe, m.in. śluby, wesela, bankiety i wiele innych. Ponadto, teren wokół jest zalesiony, więc w sam raz na piknik czy wycieczkę rowerową :)
2 z 5
Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. W roku 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstał w XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618–1648).
Każdego roku, od maja do września w Jaworze organizowane są Koncerty Pokoju. Odbywają się one w zabytkowych wnętrzach. Kameralna muzyka w wykonaniu artystów z Polski, Czech i Niemiec tworzą wyjątkowy, wręcz mistyczny klimat, a przede wszystkim dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Wybierzecie się? :)
3 z 5
Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie. Stanowi wyjątkowy zabytek sakralny. Znajduje się w Kudowie-Zdroju, w dzielnicy Czermna.
Ściany i sufit kaplicy, wyłożone trzema tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa ponad dwadzieścia tysięcy kolejnych szczątków. Są to kości ofiar wojen na ziemi kłodzkiej, prawdopodobnie z czasów wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i szerzących się po niej epidemiach cholery w XVII i XVIII w. oraz z wojny siedmioletniej (1756–1763).
To miejsce niewątpliwie budzi grozę, mimo to jest szczególnie ważne dla lokalnej społeczności. To także miejsce kultu religijnego, licznie odwiedzanego przez pielgrzymów.
4 z 5
Zespół klasztorny w Lubiążu, jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku.
W krypcie pod gotycką bazyliką znajdują się nagrobki Piastów Śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego) oraz mumie opatów cysterskich i zakonników. Do dziś w dobrym stanie zachowało się ich aż 98!
Co ciekawe, w 2012 roku wnętrza pałacu posłużyły Sylwii Grzeszczak za scenerię teledysku ilustrującego singiel Małe rzeczy.
5 z 5
Góry Stołowe to pasmo górskie w łańcuchu Sudetów Środkowych. Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty ułożone są poziomo – stąd nazwa gór (płaskie jak stół).
Tereny Gór Stołowych są znakomitym miejscem do uprawiania wspinaczki. Z powodu dużego zalesienia regionu w górach tych można spotkać typowo leśne gatunki zwierząt, takie jak jeleń, sarna lub dzik oraz... niezwykle urocze borsuki! :)
Najwyżej położony punkt to dobrze znany Szczeliniec Wielki, który jest punktem obowiązkowym każdego turysty! Serdecznie polecamy!