Reklama

Blue Moon to rzadkie zjawisko astronomiczne, które w 2018 pierwszy raz od 19 lat pojawi się na niebie aż dwa razy. Jednocześnie ze zjawiskiem Blue Moon, 31 stycznia dojdzie do całkowitego zaćmienia księżyca. Będzie to zatem bardzo nietypowe zjawisko, tego samego dnia, w tym samym czasie przypadnie zjawisko niebieskiego księżyca oraz całkowitego zaćmienia. Taka sytuacja zdarza się pierwszy raz od 150 lat.

Reklama

Co to jest zjawisko Blue Moon?

Niebieski Księżyc jest drugą pełnią w ciągu jednego miesiąca. Ostatni raz pojawił się 31 lipca 2015 roku. Ma miejsce średnio co 2-3 lata. Jednak w tym roku, po raz pierwszy od 19 lat, zdarzy się na niebie aż dwa razy! Pierwszy Blue Moon zobaczymy już 31 stycznia, czyli właśnie dziś. Czy tej nocy tarcza księżyca będzie mieć turkusowy kolor?

Przeczytaj również: Blue Monday. Kto wymyślił najbardziej depresyjny dzień w roku?

Czy rzeczywiście księżyc ma wtedy niebiesko-turkusowy kolor?

Niestety, zjawisko jest niebieskie tylko z nazwy, dla podkreślenia jego wyjątkowości. Tak naprawdę, trudno jest dostrzec jego niebieski odcień, ale to nie oznacza że nie zauważymy zmiany, oczywiście na niebie wydarzy się coś interesującego. W ostatni dzień stycznia, czyli 31 dnia miesiąca dojdzie do zaćmienia księżyca, które potrwa półtorej godziny. Zjawisko będzie można podziwiać po zachodzie słońca, w godzinach wieczornych. Za to 30 stycznia na niebie pojawi się Super Moon.

Co to jest Super Moon?

Zjawisko Super Moon pojawi się na niebie 30 stycznia 2018. Oznacza, że księżyc osiągnie pełną tarczę na dzień przed pełnią. Nawet NASA nie potrafi tego wytłumaczyć.

Kiedy po raz drugi będzie można obserwować na niebie Niebieski Księżyc?

Blue Moon po raz drugi na niebie w 2018 roku, pojawi się 31 marca. Czyli dwa miesiące później, jeśli nie uda Wam się zobaczyć tego zjawiska w styczniu, możecie zatem zaobserwować go w marcu 2018.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama