Afrykarium we Wrocławiu
Nie trzeba jechać na Czarny Ląd, aby przeżyć afrykańską przygodę. Wystarczy odwiedzić Afrykarium we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.
- Alicja Daszkiewicz
Afrykarium we Wrocławiu. 15 milionów litrów wody w basenach i ponad 200 gatunków zwierząt. To pierwszy na świecie taki kompleks poświęcony w całości faunie jednego kontynentu – Afryce. W lutym 2017 r. znalazł się na liście 7 cudów świata zoologicznego, obok trzech ogrodów europejskich i trzech amerykańskich, a wybierano je spośród wszystkich ogrodów na świecie, których jest ok. 5000. Trzeba więc Afrykarium koniecznie zobaczyć, największą atrakcję wrocławskiego zoo.
W specjalnym budynku i w jego otoczeniu możemy podziwiać zwierzęta żyjące od oceanicznej głębi, przez plaże Morza Czerwonego aż po dżunglę Kongo. Pamiętajmy, aby zdjęcia robić bez flesza i nie pukać w szyby, aby nie stresować zwierząt.
Afrykarium podzielono na ekosystemy:
- Morze Czerwone – w zbiorniku o pojemności miliona litrów wody zachwyca rafa koralowa i ponad 60 gatunków pięknych, kolorowych ryb.
- plaża nad Morzem Czerwonym – gdzie żyją pustynne żółwie.
- Wielkie Jeziora Afrykańskie (Tanganika i Malawi) – możemy obserwować ok. 50 różnych gatunków ryb, m.in. wielobarwne pielęgnice.
- Kanał Mozambicki – jego największą atrakcją jest 18-metrowy przezroczysty tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb.
- Wschodnia Afryka – zobaczymy tu hipopotamy nilowe i zwierzęta zamieszkujące sawannę, jak: góralki (dalecy krewniacy słoni, choć przypominają alpejskie świstaki), mrówniki (często mylone z amerykańskimi mrówkojadami!) oraz dikdiki (jedne z najmniejszych antylop).
- Wybrzeże Szkieletów Namibii – mieszkańcami tej strefy są kotiki afrykańskie (często mylone z fokami) i pingwiny przylądkowe (inaczej tońce), meduzy, a także ciekawe gatunki ryb, jak np. drapieżne mureny czy wielobarwne jadowite skrzydlice. Obserwować je można także pod wodą, schodząc pod pokład zacumowanego tutaj statku.
- Dżungla nad rzeką Kongo – tu czeka nas spotkanie z krokodylami, wydrami, manatami (niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami) i towarzyszącymi im rybami – tilapiami oraz ptakami.
Godziny otwarcia
styczeń, luty, listopad, grudzień
- od poniedziałku do czwartku 9.00–16.00
- od piątku do niedzieli 9.00–17.00 (pawilony 9.00–16.00)
marzec i październik
- od poniedziałku do czwartku 9.00–17.00
- od piątku do niedzieli 9.00–18.00 (pawilony 9.00–17.00)
od kwietnia do września
- od poniedziałku do czwartku 9.00–18.00
- od piątku do niedzieli 9.00–19.00
Weekend we Wrocławiu - polecam najciekawsze atrakcje tego miasta
Bilety
W Afrykarium obowiązują bilety do wrocławskiego ZOO bez żadnych dodatkowych opłat. Najlepiej sprawdzać je na bieżąco na stronie internetowej wrocławskiego zoo.
- normalny – 45 zł
- ulgowy – 35 zł
- studencki – 40 zł
- rodzinny (2 osoby dorosłe plus od 1 do 3 dzieci) –150 zł
Jak dojechać?
Afrykarium jest na terenie wrocławskiego zoo, które znajduje się na tzw. Wielkiej Wyspie przy ulicy Zygmunta Wróblewskiego, w dzielnicy Śródmieście.
Komunikacja miejska
- tramwaje nr: 1, 2, 4 i 10 do przystanku Hala Stulecia lub Zoo.
- autobusy nr: 115, 145 i 146 do przystanku Hala Stulecia.
Gdzie zaparkować?
Najbliższe miejsca parkingowe znajdują się przy ul. Wystawowej, można też zostawić samochód na płatnym parkingu przy Hali Stulecia (wjazd od ul. Kopernika).