Planujesz ciążę? Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać!
Cenne wskazówki.
Ciąża to ważna sprawa i warto zaplanować ją już na kilka tygodni, a nawet miesięcy wcześniej. To istotne, ponieważ organizm przyszłej mamy ma wówczas szansę optymalnie przygotować się do nowego wyzwania i zgromadzić zapasy niezbędnych w tym okresie składników odżywczych. Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać, planując ciążę.
O czym pamiętać w czasie planowania ciąży?
Przede wszystkim zadbaj o swoją dietę. To, co jesz, ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie, a w przyszłości także na zdrowie Twojego maluszka. Podstawa to zastosowanie zasad prawidłowej diety, czyli takiej, która nie obciąża układu pokarmowego i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych – witamin, składników mineralnych i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym DHA.
Na etapie planowania ciąży bardzo ważne jest spożywanie kwasu foliowego, czyli tak zwanych folianów, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu, zwłaszcza cewy nerwowej na samym początku ciąży. Bogatym źródłem folianów są warzywa takie jak szpinak, zielony groszek, sałata, brokuły, kapusta, szparagi, kalafior, brukselka, bób, buraki i pomidory, a także owoce cytrusowe, orzech i pełnoziarniste pieczywo oraz sery, jajka i drożdże.
W czasie planowania ciąży należy też spożywać produkty dostarczające żelazo, jod i witaminę D.
Żelazo jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego. Jod przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych oraz przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, a witamina D korzystnie wpływa na układ odpornościowy przyszłej mamy.
Żelazo w sporych ilościach zawarte jest m.in. w wątróbce, żółtkach jaj, orzechach pistacjowych i w kakao. Jod znajduje się m.in. w rybach morskich, owocach morza i algach, zaś dobrym źródłem witaminy D są ryby morskie, nabiał (masło, śmietana), żółtka jaj i... promienie słoneczne, pod których wpływem witamina D syntetyzowana jest w skórze.
Planując ciążę, nie zapinajmy zatem także o spacerach na świeżym powietrzu, które dodatkowo dotlenią organizm. Warto zadbać też o zredukowanie stresu i zdrowy sen, który podobnie jak odpowiednia dieta jest podstawą dobrej kondycji organizmu.
Jakie składniki suplementować, planując ciążę?
Zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia podczas planowania ciąży to absolutne minimum, ale niektóre składniki odżywcze warto też, planując ciążę, suplementować, tak by w pierwszych jej tygodniach organizm miał odpowiednie zasoby.
Planując ciążę, zadbaj zwłaszcza o suplementację kwasu foliowego, którego niedostateczna podaż może niekorzystnie wpłynąć na rozwój układu nerwowego płodu w pierwszych tygodniach ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by suplementację kwasu foliowego rozpocząć na co najmniej 6 tygodni przed ciążą. Zalecana dawka to 0,4 mg kwasu foliowego na dobę.
Oprócz tego warto na etapie planowania ciąży suplementować także witaminę D, jod, żelazo oraz DHA, ponieważ jest to moment, gdzie zapotrzebowanie na powyższe składniki wzrasta. Dobrym wyborem w czasie planowania ciąży będzie suplement diety Omegamed® Optima Start, preparat stworzony właśnie z myślą o przyszłych mamach. Omegamed® Optima Start dostarcza porcję witaminy D, czyli 2000 j.m., DHA z alg (Life's DHA®) w dawce 200 mg i 200 ug jodu, a także Actifolin®, czyli kwas foliowy (400 μg) i dobrze przyswajalną aktywną formę kwasu foliowego (400 μg). Omegamed Optima START może być przyjmowany w okresie planowania ciąży i w pierwszym trymestrze ciąży. Potem warto zacząć suplementować Omegamed® Optima Forte, który dodatkowo zawiera również żelazo i zwiększoną ilość DHA, co ma znaczenie dla rozwijającego się dziecka.
Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA).
1. Carlson S. i wsp. Am J Clin Nutr 2013, 97:4 808-815 2. Imhoff-Kunsch B. i wsp. Pediatrics. 2011 Sep;128(3):e505-12.3. Birch EE i wsp. Journal of Pediatrics 2010;156:902-6. 4. Minns L. i wsp. PLEFA 2010;82:287-293.
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.
Materiał powstał z udziałem marki Omegamed