Reklama

W tym roku w kolekcji lalke Barbie Fashionista pojawiła się zupełenie nowa lalka - pierwsza lalka w historii z zespołem Downa. Jej globalnymi ambasadorkami zostały pochodząca z Wielkiej Brytanii modelka - Ellie Goldstein, radna miejska i autorka z Francji - Eleonore Laloux oraz holenderska modelka i influencerka – Enyą.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Zabawa lalkami rozwija inteligencję emocjonalną u dzieci. Naukowcy dowiedli tego w badaniach

Lalka Barbie z zespołem Downa

Co ważne, w procesie projektowania tej konkretnej lalki marka Barbie ściśle współpracowała z National Down Syndrome Society (NDSS), a więc organizacją działająca na rzecz osób z zespołem Dawna w USA. Dzięki temu zabawka ta jeszcze lepiej ma odzwierciadlać otaczających nas ludzi. I to doskonale się udało. Dlatego jesteśmy pewnie, że będą się nią bawić nie tylko dziewczynki z zespołem downa, ale także te w pełni zdrowe. Tak jak to miało miejsce m.in. z lalką na wózku inwalidzkim czy Kenem z protezą nogi.

materiały prasowe

„Barbie odgrywa ważną rolę we wczesnych doświadczeniach dzieci. Jako najbardziej różnorodna linia lalek na rynku, pomaga im odkrywać świat, a my dokładamy wszelkich starań, aby poprzez zabawę przeciwdziałać stygmatyzacji społecznej. Naszym celem jest umożliwienie wszystkim dzieciom zobaczenia siebie w Barbie, a jednocześnie zachęcenie ich do zabawy lalkami, które nie są do nich podobne, ale reprezentują zróżnicowane społeczeństwo. Bawiąc się lalkami, dzieci mogą lepiej rozumieć stany i uczucia innych oraz rozwijać empatię, co pomaga w budowaniu świata pełnego akceptacji. Z dumą przedstawiamy lalkę Barbie z zespołem Downa, która dołączyła właśnie do linii Barbie Fashionistas, mającej przedstawiać otaczający nas świat i jest kolejnym krokiem w naszym zobowiązaniu, aby integrować przez zabawę” – mówi Lisy McKnight, Executive Vice President and Global Head of Barbie & Dolls, Mattel.

Nowa lalka ma nowy typ sylwetki i wygląd twarzy, które lepiej odzwierciedlają fizjonomię kobiet z zespołem Downa. Jest est niższa, ma zmienione proporcje ciała, w tym dłuższy tułów. Lalka m także a bardziej okrągłą twarz, mniejsze uszy, płaski grzbiet nosa i oczy w kształcie migdałów. Na dłoniach lalki widoczna jest pojedyncza linia, cecha często kojarzona z osobami z zespołem Downa.

materiały prasowe

Lalka ubrana jest w charakterystyczną sukienkę z bufiastymi rękawami we wzór motyli z żółtymi i niebieskimi akcentami, które uznawane są za symbole świadomości na temat zespołu Downa. Z kolei różowy naszyjnik z trzema skierowanymi ku górze szewronami przedstawia trisomię 21 chromosomu, która powoduje zespół Downa. Trzy szewrony lub strzałki są symbolem jednoczącym tę społeczność. Mają także reprezentować „nielicznych szczęśliwców”, którzy mają w swoim życiu osobę z zespołem Downa.

To, co dodatkowo wyróżnia nową lalkę na tle innych to różowe ortezy stawu skokowego (OSS), które zostały zaprojektowane na wzór ortez noszonych przez niektóre dzieci do podparcia stóp i kostek oraz pasujące do stroju tenisówki.

materiały prasowe

Barbie była ogromną częścią dzieciństwa mojego i mojej siostry, więc fakt, że jest teraz Barbie, która wygląda tak jak ja i z którą mogę się identyfikować, jest nie do opisania. To bardzo ważne, aby dzieci od najmłodszych lat stawały się bardziej otwarte i świadome różnorodności i by wiedziały, że nie ma jednego, idealnego wzoru. Ty, ja, każdy z nas należy do społeczeństwa, wszyscy jesteśmy piękni, a zespół Downa jest częścią nas, społeczeństwa i świata”, mówi holenderska influncerka Enya (na zdjęciu powyżej).

Reklama

Lalka będzie dostępna w Polsce już w maju 2023 roku!

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama