Reklama

Zimą spędzamy większość czasu w domach, gdzie powietrze może być nawet kilkukrotnie razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Szkodliwe cząsteczki smogu i kurz mają wpływ na zdrowie rodziców i dzieci. W okresie grzewczym suche powietrze wymaga również nawilżenia, gdyż wysusza ono nie tylko naszą skórę, ale może również prowadzić do wysuszenia błon śluzowych, a zatem do ich uszkodzenia, co sprzyja powstawaniu infekcji. Niski poziom nawilżenia powietrza może być także przyczyną suchości w gardle i kaszlu. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: jak polepszyć jakość powietrza w pomieszczeniach i jak wspierać dobre samopoczucie dziecka?

Reklama

Zła jakość powietrza

Zanieczyszczenia powietrza są globalnym problemem, a ich negatywne oddziaływanie odczuwa każdy z nas, choć niewątpliwie najmocniej mogą one wpływać na stan zdrowia dzieci, seniorów, alergików i astmatyków. Około 40% Polaków ocenia jakość powietrza w Polsce jako złą lub bardzo złą, a 50 proc. twierdzi, że w ostatnich latach jakość powietrza w Polsce uległa pogorszeniu. Nie dziwi więc fakt, że blisko 2/3 z nas bierze pod uwagę wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie swoje i swoich bliskich.

23 września 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące zanieczyszczenia powietrza, ostrzegając, że toksyczne cząstki i gazy mogą wpływać na zdrowie ludzkie na niższych poziomach niż wcześniej sądzono. Wytyczne te dotyczą ultradrobnych cząstek, takich jak PM2,5 i PM10, a także dwutlenku azotu (N02), który jest w dużej mierze wytwarzany przez silniki wysokoprężne. W 2019 roku podwyższony poziom pyłu PM 2,5 był przyczyną 43 tys. przedwczesnych zgonów w naszym kraju. Pod względem zanieczyszczenia powietrza benzo(a)pirenem Polska zajmuje 1. miejsce wśród 33. przebadanych krajów europejskich. Z kolei, pod względem średniego stężenia pyłu PM 2,5 zajmujemy czwarte miejsce.

Zmiany jakości powietrza na zewnątrz wymagają czasu, ale możemy zadbać o powietrze wewnątrz pomieszczeń już teraz, co jest szczególnie ważne podczas zimniejszych miesięcy, gdy spędzamy znaczną część czasu w domach. I nasze dzieci również.

adobe.stock.com

Warto wiedzieć, że do pogorszenia jakości domowego powietrza przyczyniają się nie tylko zanieczyszczenia z zewnątrz, ale również te, które generujemy sami w trakcie wykonywania codziennych czynności, takich jak gotowanie czy sprzątanie. Chemiczne środki czystości, farby i lakiery, odświeżacze powietrza, meble, sprzęt elektroniczny, a nawet dziecięce zabawki, uwalniają zanieczyszczające gazy. W dodatku niskie temperatury zachęcają do podkręcania termostatu oraz używania kominków i pieców opalanych drewnem, powoduje to nie tylko pogorszenie jakości powietrza, ale również jego niebezpieczne przesuszenie.

Eksperci marki Dyson ostrzegają, że poziom zanieczyszczenia we własnych domach (zwłaszcza tych nowoczesnych, energooszczędnych, zatem dobrze uszczelnionych) finalnie może być nawet 5-krotnie wyższy niż na zewnątrz. Dlatego zaprojektowano nowy oczyszczacz Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04 w taki sposób, żeby całe urządzenie spełniało standard filtracji HEPA. Urządzenie wychwytuje 99,95% cząstek o średnicy nawet do 0,1 mikrona, takich jak alergeny, bakterie, pyłki czy zarodniki pleśni. Dodatkowo niszczy formaldehyd, czyli bezbarwne zanieczyszczenie gazowe, którego cząsteczki są 500 razy mniejsze niż drobinki o średnicy 0,1 mikrona, co czyni je wyjątkowo trudnymi do wychwycenia. Długotrwała ekspozycja na ten trujący gaz stanowi zagrożenie dla zdrowia. Oczyszczacz, łączy w sobie precyzyjny półprzewodnikowy czujnik wykrywający formaldehyd z unikalnym filtrem katalitycznym, który w sposób ciągły zatrzymuje i rozkłada cząsteczki formaldehydu na wodę i dwutlenek węgla. Co ważne, filtr ten regeneruje się samoczynnie, dzięki czemu nigdy nie wymaga wymiany. Oczyszczacz ten posiada też pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, więc jest rekomendowany dla rodzin z dziećmi. Więcej na ten temat można przeczytać w opisie produktu na www.epozytywnaopinia.pl

materiały prasowe

Higieniczne nawilżanie powietrza

Urządzenie to wykorzystuje do nawilżania oczyszczone powietrze i dodatkowo zapobiega rozwojowi drobnoustrojów w zbiorniku z wodą dzięki technologii UV-C oraz srebrnym pasmom, niszcząc aż 99,9% bakterii obecnych w wodzie. Inżynierowie z firmy Dyson opracowali wysoko refleksyjną rurkę PTFE, która odbija światło UV-C na całej swojej długości. Dzięki temu bakterie są wystawione na działanie tego światła wiele razy, a nie tylko raz, co pozwala skuteczną ich eliminację. W dysk ewaporacyjny wplecione są srebrne pasma o właściwościach biostatycznych, które hamują rozwój bakterii. Woda ze zbiornika jest odparowywana do strumienia powietrza oczyszczonego przez system filtracji 360°. Powietrze jest więc higieniczne nawilżane za pomocą pary wodnej, a nie kropelek wody. Oczyszczacz może higienicznie nawilżać powietrze przez nawet 36 godzin – zbiornik na wodę ma pojemność pięciu litrów, więc nie trzeba go często napełniać, żeby zapewnić ciągłość nawilżania.

Reklama

Dzięki zastosowanej w urządzeniu technologii Dyson Air Multiplier kierującej strumień higienicznie nawilżonego i oczyszczonego powietrza do każdego zakątka pomieszczenia. Rodzice mogą mieć więc pewność, że ich dzieci śpią i bawią się w przyjaznym dla zdrowia środowisku. W trybie nocnym, urządzenie monitoruje i oczyszcza powietrze przy użyciu najcichszych ustawień z przyciemnionym wyświetlaczem, aby nie zakłócać snu domowników.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama