Odkryj swój wewnętrzny świat dzięki arteterapii
Czujesz się przytłoczona nawarstwiającymi się zadaniami? Masz stresującą pracę, a może chciałabyś lepiej zrozumieć swoje emocje? Zacznij… malować!
Codzienne wyzwania mogą czasem przytłoczyć każdego z nas. Wyniki badań Huawei CBG Polska są jednak alarmujące. Aż 77% Polaków co najmniej raz w tygodniu odczuwa stres, a 88% (!) doświadcza różnych trudności natury psychicznej, takich jak podenerwowanie, zaburzenia snu, trudności z koncentracją czy obniżenie nastroju. Co ciekawe, aż 55% z nas uważa, że malowanie czy rysowanie może być odprężające, ale tylko 5% faktycznie próbuje poradzić sobie w ten sposób z napięciem. 31% Polaków deklaruje jednak, że zaczęłoby malować, gdyby nie wymagało to specjalnych umiejętności, 20% – gdyby obniżało to poziom stresu, a 21% – gdyby wzbudzało to w nich pozytywne emocje*. Odpowiedzią może być arteterapia, która daje przestrzeń do wyrażania emocji i pomaga lepiej radzić sobie z codziennym napięciem.
Bo ekspresja artystyczna jest dla każdego
Arteterapia (inaczej terapia przez sztukę) to technika popularna na świecie od dekad. W Polsce z powodzeniem rozwija się od lat 80. Dzięki wykorzystaniu sztuki (nie tylko malowania i rysowania, lecz także rzeźbienia i innych form artystycznych) pomaga radzić sobie z trudnościami, regulować emocje (rozumieć je i zacząć nazywać), rozwijać świadomość siebie, zdobywać większy wgląd we własne przeżycia, rozwijać kreatywność, wspomagać koncentrację, a także procesy uczenia się i adaptacji. Do tego działa odprężająco i obniża napięcie. Co ważne, nie wymaga talentu ani szczególnych umiejętności. Liczy się chęć wyrażania siebie.
„Jako dzieci rysowaliśmy swoje emocje i nie zastanawialiśmy się, czy potrafimy to zrobić, czy nie. Próbowaliśmy przekazać, co czujemy, i to nam bardzo pomagało. Sztuka i ekspresja artystyczna są dla każdego. To jest coś w rodzaju katharsis” – zachęca wykładowczyni na ASP w Warszawie Anna Karczmarczyk, a arteterapeutka Anna Sikorska dodaje:
Przez sztukę możemy spotkać się sami z sobą, rozpoznać i nazwać to, co się w nas obecnie dzieje. Nie potrzebujemy wielkiego talentu ani doświadczenia – kropkę i kreskę potrafi narysować każdy. Dodajmy do tego kolor, tło, jakieś dodatkowe elementy – i już może wyjść z tego obraz, który powie nam coś o nas samych.
Sesja arteterapii trwa zwykle od 50 do 80 minut. Spotkania mogą odbywać się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie w zależności od potrzeb. Każda sesja pozwala odkryć nasz ukryty potencjał, co zwiększa samoświadomość i pewność siebie. Kolejne obrazy, coraz bogatsze w szczegóły, będą pokazywały zmiany, które w nas zachodzą. Kolory, kształt i ekspresja ruchu podczas malowania, a także rozmieszczenie elementów na pracy pozwalają odnaleźć analogie między naszym dziełem a życiem osobistym. Z arteterapii możemy również korzystać samodzielnie w domu. Trzeba jednak pamiętać, że ważna jest systematyczność.
Miałyśmy okazję wziąć udział w warsztatach arteterapeutycznych zorganizowanych przez markę Huawei. Jeszcze do niedawna sama uważałam, że malowanie w dorosłym życiu to strata czasu (a przecież mamy go dla siebie tak niewiele). Po wyjściu ze spotkania czułam się jednak tak lekko (jakbym otulała się kocykiem w chłodny wieczór, wzięła długi prysznic po męczącym dniu albo faktycznie wyszła z sesji terapeutycznej), że zmieniłam zdanie. Odcięta od bodźców, skupiona na jednej czynności, mogłam skupić się w pełni na sobie. Odprężona, zaopiekowana, byłam gotowa na kolejne wyzwania.
Zatop się w sztuce i emocjach dzięki technologii
Warto poświęcić kilkanaście minut w ciągu dnia (możemy wrócić do swojej pracy w dowolnym momencie), przygotować sobie pyszny napój do picia, znaleźć wygodną (najlepiej odosobnioną, by nic nas nie niepokoiło) przestrzeń i namalować to, co wypływa z naszych emocji. My uwalnialiśmy naszą kreatywność, używając do tego najnowszych tabletów Huawei MatePad Pro 12.2” PaperMatte Edition. Tablety często kojarzymy głównie z pracą, ale okazuje się, że mogą wspierać nas również w czasie wolnym.
Niezwykle lekkie, cienkie i poręczne urządzenie pozwala nam tworzyć cyfrowe dzieła sztuki, tak jak lubimy najbardziej. Dzięki matowemu ekranowi malujemy jak na prawdziwej kartce, wykorzystując efekty akwareli, farb olejnych, szkicu ołówkiem czy rysunku pastelami. Każdy rysunek można stworzyć na oddzielnej stronie. Mamy pełną swobodę w doborze efektów, faktur i narzędzi artystycznych. Możemy mieszać i rozmazywać kolory, a nawet korzystać z takich zaawansowanych funkcji jak praca na warstwach czy precyzyjne wyrównywanie konturów. Funkcja cofania pozwala z kolei wypróbować wiele rozwiązań bez obaw przed zniszczeniem pracy. Możemy więc do woli zmieniać kolory, kształty, czy detale. To wszystko dzięki łatwej w obsłudze, intuicyjnej aplikacji GoPaint (już jest zainstalowana na tablecie Huawei MatePad Pro 12.2). Tworzymy w niej za pomocą palca albo czułego rysika Huawei M-Pencil trzeciej generacji.
Prace stworzone na tablecie można łatwo zapisywać w formie cyfrowej. Nie musimy więc martwić się zniszczeniem lub utratą dzieła. Co równie ważne, w ten sposób z łatwością obserwujemy nasze postępy twórcze.
Świetnym narzędziem rozwojowym są również gotowe wzory kolorowanek. Dostępne na tablecie pozwalają nam odpowiedzieć sobie na takie pytania jak: Co teraz czuję? Co jest dla mnie ważne? Dokąd zmierzam?
Przekonałam się, że tworzenie obrazów na tabletach to zajęcie dla każdego niezależnie od wieku, doświadczenia i umiejętności artystycznych (bo każdy z nas rodzi się kreatywny i twórczy!). Nie wymaga też długich przygotowań czy sprzątania po sesji, dzięki czemu oszczędzamy czas. Tablet jest zawsze gotowy do użytku. Ja nigdy nie przejawiałam talentu plastycznego, ale bawiłam się świetnie. W arteterapii nie ma ocenienia. Najważniejszy jest nie efekt, ale to, co czujemy w trakcie pracy.
Tak dużo dajemy z siebie każdego dnia, a tak mało poświęcamy go sobie. Jesień i zima, które sprzyjają podróżom w głąb siebie, to idealny czas, by to zmienić. Pamiętaj – wystarczy 15 minut każdego dnia, by poczuć się lepiej, zrozumieć swoje emocje, słowem– zadbać o komfort ciała i umysłu. Spróbuj sama i zobacz, jakie to proste.
Więcej informacji o tabletach Huawei znajdziecie TUTAJ.
Materiał promocyjny marki Huawei