Reklama

Dieta wegetariańska wszystkim kojarzy się z wyłączeniem ze swojego menu mięsa. A obecnie istnieje kilka różnych jej odmian i nie każda zakłada rezygnację

Reklama

Ludzie przechodzą na wegetarianizm z różnych powodów. Czasami wynika to z potrzeb moralnych. Innym razem z powodów zdrowotnych, a niekiedy po prostu z niechęci do mięsa. W zależności od tych powodów, wyróżniamy kilka rodzajów wegetarianizmu.

Obchodzimy dziś Dzień Wegetarian. Zastanawialiście się czym właściwie różni się semiwegetarianizm od laktowegetarianizmu? A może zastanawiacie się dlaczego niektórzy wegetarianie spożywają ryby?

Pseudowegetarianizm

Semiwegetarianizm - nie jest to prawdziwy wegetarianizm. Dieta semiwegetariańska zakłada rezygnację jedynie z czerwonego mięsa. Dozwolone jest natomiast spożywanie mięsa drobiowego oraz ryb.

Fleksitarianizm - ta odmiana jest związana ze zdrowym trybem życia, a nie z moralnością. Dieta zezwala na okazjonalne spożywanie mięsa, nawet do kilku posiłków tygodniowo.

Pollowegetarianizm - to rodzaj diety, dozwalający na jedzenie wyłącznie mięsa drobiowego. Konieczne jest zrezygnowanie z czerwonego mięsa.

Pescowegetarianizm - w tej odmianie dopuszczone jest spożywanie ryb. Często nazywana jest ichtiwegetarianizmem.

Odmiany wegetarianizmu

Owowegetarianizm - osoby, będące na tej diecie, nie spożywają mięsa, ani przetworów mlecznych. Nie rezygnuje się jednak z jaj.

Frutarianizm - to jedna z najbardziej restrykcyjnych rodzajów diety wegetariańskiej. Lista dozwolonych produktów jest bardzo ograniczona. Osoby, będące na niej, jedzą jedynie warzywa i owoce, których zerwanie nie powoduje zniszczenia rośliny.

Laktowegetarianizm - to odmiana wegetarianizmu, która zakłada wyłączenie z diety mięso oraz jajka. Dozwolone jest za to jedzenie mleka i jego przetworów.

Reklama

Laktoowowegetarianizm - stosując tę dietę, nie trzeba rezygnować ze spożywania nabiału i jaj. Osoby, będące na niej, wyłączają ze swojego menu ryby.

Reklama
Reklama
Reklama