Reklama

Większość z nas zadaje sobie pytanie, jak będzie wyglądała teraz praca w biurze? Bo póki pracujemy w domu, to nie mamy żadnych ograniczeń. W biurze będzie jednak wyglądać to zupełnie inaczej. Jak? Czy będzie trzeba nosić maseczki przez cały dzień? Czy biurka będą ustawione dalej od siebie? Czy będzie zakaz większych zebrań i spotkań biznesowych? Ustalmy, co wiemy na pewno.

Reklama

Dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników biurowych

Pracownicy biurowi z przerażeniem myślą o tym, że mieliby spędzać w maseczce cały dzień siedząc przed komputerem. Na szczęście w tym wypadku prawo mówi jasno, że nie ma takiej konieczności. W maseczce muszą przebywać tylko ci pracownicy, którzy mają kontakt z osobami z zewnątrz – klientami, kontrahentami, kurierami. Natomiast ci, którzy cały dzień spędzają w biurze w towarzystwie tych samych współpracowników, maseczki nosić już nie muszą.

W Azji wszyscy pracownicy mają mierzoną temperaturę przed wejściem do budynków, ale u nas takiego rozwiązania prawo nie przewiduje. Wiele osób zastanawia się, co wydarzy się w sytuacji, gdy w biurze nie ma możliwości odsunięcia stanowisk pracy na odległość zalecaną, czyli 1,5 metra. Są wtedy dwie możliwości: pierwsza zakłada, że pracodawca może podzielić zespół na dwie lub więcej grupy, które będą pracować w biurze rotacyjnie (na przykład dwa dni w biurze a trzy dni w domu). Druga, że pomiędzy stanowiskami pracy będzie trzeba ustawić przegrody z pleksi, podobne do tych, które są w tej chwili we wszystkich sklepach. To samo dotyczy salonów fryzjerskich. Zapewne czas pokaże, na jakie rozwiązania pracodawcy będą decydować się najczęściej i jak praca w biurze będzie wyglądała w czasie pandemii koronawirusa.

Wytyczne dla pracodawców Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Już 14 marca na stronie Gov.pl pojawiła się cała lista wytycznych dla pracodawców, którzy z różnych przyczyn nie mogą wysłać pracowników na pracę zdalną. Ta sama lista prawdopodobnie będzie dotyczyć nas wszystkich, gdy tylko firmy wrócą do normalnego trybu. Oto lista zaleceń stworzona przez ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny:

Reklama
  • Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
  • Promować regularne i dokładne mycie rąk przez osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Upewnić się, że pracownicy, klienci i kontrahenci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
  • Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, w miejscu pracy i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
  • Wywiesić w widocznym miejscu informacje jak skutecznie myć ręce (grafika do wykorzystania poniżej).
  • Połączyć to z innymi środkami komunikacji, takimi jak np. szkolenia personelu przez specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas pracy NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. NIE zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe! Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.
  • Dołożyć wszelkich starań, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne: powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem, wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.
  • Ograniczyć podróże służbowe i delegacje zagraniczne do minimum Ze względów sanitarno-epidemiologicznych, Główny Inspektor Sanitarny zaleca ograniczenie podróży służbowych i delegacji zagranicznych do minimum. Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy (https://www.pip.gov.pl/pl/wiadomosci/108072,wyjasnienia-pip-w-zwiazku-z-koronawirusem.html), pracownik ma prawo odmówić udziału w delegacji zagranicznej, jeżeli w kraju, do którego ma się udać występuje transmisja koronawirusa SARS-CoV-2.
  • Promować pracę zdalną w przypadków osób powracających z obszarów występowania koronawirusa SARS-CoV-2.
Reklama
Reklama
Reklama