Niesamowite zjawiska na niebie w Polsce w czerwcu 2020: poznaj daty!
Musisz to zobaczyć: zaćmienie Księżyca i Słońca oraz truskawkowa pełnia…
- Redakcja VIVA!
Czerwiec 2020 zapowiada się wyjątkowo ciekawie dla miłośników obserwowania ciekawych zjawisk astronomicznych na niebie! Piękna pogodna tylko może sprzyjać wypadom za miasto podczas których można urządzić fetę pod gołym niebem, połączoną z przyglądaniem się zaćmieniu Księżyca i Słońca, ale nie tylko… Na jakie zjawiska możemy czekać w tym miesiącu?
Przełom wiosny i lata uznawany jest za jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej magicznych momentów w roku. Słowianie od początku upatrywali w tym okresie niezwykłą moc natury.
Na początek warto zaznaczyć, że tuż przed północą w sobotę 20 czerwca - dokładnie o godzinie 23:44 - rozpocznie się astronomiczne lato. To w tym momencie przypadnie najdłuższy, bo trwający 16 godzin i 46 minut dzień. Gdzie w Polsce najlepiej wtedy być? W okolicach Jastrzębiej Góry, czyli w miejscu najbardziej wysuniętym na północ w naszym kraju będzie trwał jeszcze dłużej, bo aż 17 godzin i 20 minut!
Kiedy można będzie obserwować w Polsce niesamowite zjawisko „spadających gwiazd”?
Warto przygotować się na wyjątkową możliwość obserwacji „spadających gwiazd”, czyli meteorów z roju Czerwcowe Bootydy. To zjawisko będziemy mogli podziwiać na niebie w nocy z 22 na 23 czerwca. Jeśli jednak je przegapicie tego dnia, macie jeszcze szansę zobaczyć „spadające gwiazdy” do około 2 lipca.
Zaćmienie Księżyca i zaćmienie Słońca w czerwcu 2020
Zaćmienie Księżyca i zaćmienie Słońca to nie lada gratka dla fanów wspaniałych zjawisk przyrody. W czerwcu czekają nas dwa zaćmienia. Zaćmienie Księżyca nastąpi 5 czerwca. Będzie to tzw. półcieniowe zaćmienie Księżyca, które zacznie się o godzinie 19:25, a do jego kulminacji dojdzie o godzinie 20:58 i może być widoczna w północnym regionie kraju.
Obrączkowe zaćmienie Słońca będziemy mogli obserwować 21 czerwca. To zjawisko będzie trudniejsze do obserwacji na terenie Polski, ale mieszkańcy Bieszczad mają szansę je zobaczyć. Prawdopodobnie jednak do obserwacji potrzebne będą specjalistyczne lunety i sprzęty astronomiczne.
Dla tych z Was, którzy przegapią czerwcowe zaćmienie Księżyca, mamy pocieszenie. Kolejne zaćmienie będzie widoczne 5 lipca o godzinie 4:30 - nastąpi wtedy tzw. półcieniowe zaćmienie Księżyca.
Różana pełnia Księżyca - czym jest i kiedy można ją obserwować?
Pełnia Księżyca, która przypada w czerwcu nazywana jest też „różaną”, „kwiatową” lub… „truskawkową”. Skąd wzięły się te nazwy? Powiązane są z przypadającymi w tym okresie zbiorami truskawek oraz momentem zakwitania niektórych kwiatów. W czerwcu 2020 roku pełnia przypadnie w piątek 5 czerwca o godz. 19:12 i zbiegnie się, ze wspomnianym wyżej, półcieniowym zaćmieniem Księżyca.