Reklama

Możemy się spierać, czy bardziej eko jest nosić ubrania z naturalnej bawełny, czy te ze sztucznych materiałów, ale żeby w ogóle zacząć dyskusję, warto wiedzieć, z czego te materiały są wytworzone i jakie mają właściwości. Oto nasz miniprzewodnik.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: "Teremiski to jedyne miejsce, w którym Nuria i ja mogliśmy być razem", mówi VIVIE! dziennikarz i przyrodnik Adam Wajrak

Liczy się skład - przewodnik po materiałach: włókna naturalne

Ubrania zrobione z tkanin i dzianin wykonanych z naturalnych włókien uchodzą za najbardziej luksusowe i „zdrowe” dla ciała. Włókna te dzielą się na roślinne i zwierzęce. Do tych pierwszych należą: bawełna („oddycha”, jest więc idealna na ciepłe dni, jednak gniecie się dość łatwo) oraz len (przewiewny, nie kurczy się w praniu, ale bardzo gniecie się podczas noszenia). Włókna naturalne zwierzęce, które charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoregulacyjnymi, ale zarazem wymagają delikatnej pielęgnacji, to: wełna owcza, moher, kaszmir, alpaka i angora (jej pozyskiwanie przyczynia się do cierpienia zwierząt – futra królików najczęściej się nie goli, ale wyrywa). Włóknem zwierzęcym jest też jedwab, który choć niezwykle delikatny, to zarazem jest przewiewny i piękny.

Adobe Stock

Liczy się skład - przewodnik po materiałach: włókna sztuczne

Nazwa może zwieść – tak zwane włókna sztuczne produkowane są z… surowców naturalnie występujących w środowisku, na przykład z pulpy drzewnej, białka czy kauczuku, które poddaje się obróbce chemicznej. Głównie z celulozy wytwarzana jest niezwykle popularna wiskoza (jest miękka i gładka, właściwości ma podobne do bawełny, doskonale sprawdza się w upały i łatwo się ją prasuje). Do włókien sztucznych zaliczamy też: rayon, modal (w 100 procentach składa się z celulozy, jest odporny na uszkodzenia i ma piękny połysk, jest przewiewny i delikatny, a więc idealny na bieliznę i pościel), lyocell (jest higieniczny, bo „oddycha”, łatwo się prasuje, jest bardzo wytrzymały i niezwykle delikatny w dotyku).

Reklama
Adobe Stock

Liczy się skład - przewodnik po materiałach: włókna syntetyczne

Co różni włókna sztuczne od syntetycznych? Syntetyczne są wytwarzane przez człowieka – z polimerów syntetycznych (głównie z ropy naftowej i węgla). Najbardziej popularny jest poliester. Owszem, jest trwały, ale ma też wiele wad. Choć nie sprawia problemów w pielęgnacji (nie gniecie się i jest łatwy w praniu), to nie pozwala ciału swobodnie „oddychać” i elektryzuje się. Inne materiały z włókien sztucznych to: poliamid (jest bardzo wytrzymały, ale nie „oddycha”, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, służy często do produkcji bielizny), elastan (głównie stosowany w formie domieszek, żeby zwiększyć elastyczność ubrań) i akryl (jest lekki, ale elektryzuje się i nie „oddycha”, ubrania z akrylu szybko się mechacą i zużywają).

Adobe Stock
Reklama
Reklama
Reklama