Mapa emocji w ciele. Gdzie odczuwamy różne emocje?
Zobacz, jak reaguje Twoje ciało
Emocje są niczym drogowskaz. Pokazują nam, co się dzieję w naszym wnętrzu, a jeśli potrafimy za nimi podążać, czujemy harmonię i równowagę. Natomiast tłumione emocje mogą przysporzyć wiele trudności, które często objawiają się w chorobach psychosomatycznych. Co ciekawe, możemy zyskać lepszy dostęp do naszych emocji poprzez rejestrowanie ich w naszym ciele. Na czym polega mapa emocji w ciele?
Mapa emocji w ciele
Każdy z nas z pewnością choć kilka razy w życiu doświadczył odczuwania emocji w ciele. Są one klarowne szczególnie przy intensywnych doznaniach, jak „motylki w brzuchu” w stanie zakochania, skurcz w klatce piersiowej, gdy jesteśmy pogrążeni w smutku lub zawroty głowy podczas silnego lęku. Zjawisko subiektywnego odczuwania emocji w ciele zainteresowało badaczy z Finlandii, którzy postanowili przeprowadzić słynny dziś eksperyment, na podstawie którego opracowali mapę emocji. Ich badanie przeprowadzone zostało na grupie badawczej z Europy oraz Azji, co pomogło dowieść, że obszary ciała, które „uaktywniają się” w chwili odczuwania podstawowych emocji, są uniwersalne bez względu na przynależność etniczną czy kulturową.
W słynnym badaniu fińskich naukowców emocje zostały podzielone na dwie grupy:
- Emocje podstawowe, jak złość, strach, wstręt, szczęście, smutek, zaskoczenie
- Emocje złożone, jak lęk, miłość, depresja, pogarda, duma, wstyd, zazdrość, neutralność
Osoby badane dostały polecenie, by myśleć o sytuacjach przywołujących po kolei 14 emocji wymienionych powyżej. Następnie respondenci mieli za zadanie zaznaczyć na rysunkach sylwetek ludzkich, w których częściach ciała odczuwali najsilniej dane emocje, a gdzie odczucia były słabo aktywne. Choć badani przedstawiali subiektywny obraz swoje mapy emocji w ciele, po porównaniu wszystkich wyników okazało się, że istnieją powtarzalne typowe schematy odczuwania.
Gdzie emocje są w ciele?
Z podsumowania wynika kilka charakterystycznych zależności umiejscowienia emocji w ciele:
- szczęście, miłość - aktywacja niemal całego ciała
- depresja - brak reakcji niemal w całym ciele
- strach i lęk - silne doznania w klatce piersiowej i w okolicach żołądka
- złość i duma – górna część tułowia, głowa, ramiona i przedramiona
- pogarda -głowa, gardło, a także w mniejszej mierze podbrzusze