Reklama

Dla wiedeńczyków to koniec pewnej epoki. Przeżyła atak bomby łańcuchowej we wrześniu 1944 r., która zniszczyła dwa piętra i atak innej bomby, która wybuchła przed samym wejściem, ale poległa z powodu rosnących kosztów utrzymania, braku kelnerów i kucharzy. Dla turystów odwiedzających Wiedeń Goesser Bierklinik nie była zwykłym lokalem gastronomicznym tylko miejscem magicznym. Czuło się w niej tradycyjną austriacką gospodę, w której czas się zatrzymał, o czym przypominały jej historyczne wnętrza i rozstawione wszędzie drewniane stoły…

Reklama

Café Central i Lew Trocki

Trudno sobie wyobrazić Wiedeń bez rozlicznych kawiarni. Niemal na każdej uliczce znajduje się sympatyczny lokal, gdzie można usiąść przy „małej czarnej”, którą podają na sto sposobów. I tak „schwarzer” będzie czarna jak smoła, „brauner” z odrobiną mleka, „melange” – pół na pół ze zmiksowanym mlekiem. Zwykle do kawy serwuje się też szklaneczkę wody, która rozrzedza krew, co jest wskazane, gdy kofeina podnosi ciśnienie. Niektóre wiedeńskie kawiarnie takie jak słynny Sacher i Demel liczą sobie po 200 lat. Ale zdaniem niektórych, przypominają wypielęgnowane muzea. Warto więc wybrać się do popularnej Café Diglas przy ulicy Wollzeile, do Café Havelka, modnej zwłaszcza wśród literatów i intelektualistów, czy do Café Central w Palais Ferstel, w której Lew Trocki pasjami grał w bilard i obmyślał rewolucję w Rosji.

Café Central
Café Central @WienTourismus Christian Stemper

Béla Béla

Na przełomie XIX i XX wieku kawiarniana atmosfera Wiednia inspirowała sławnych pisarzy. Lubili przesiadywać w takich miejscach, spotykać się tam, a nawet tworzyć. Słynnemu pisarzowi i poecie Peterowi Altenbergowi dostarczano nawet pocztę do jego ulubionej Café Central. Wielką popularnością cieszyła się też Café Griensteidl, a także Herrenhof w samym sercu Wiedniu, gdzie dziś mieści się elegancki Steigenberger Hotel Herrenhof. Historia tego miejsca zmieniała się jak w kalejdoskopie. Najpierw działała tu jedna z pierwszych szkół dla dziewcząt w Austrii, prowadzona przez Eugenię Schwarzwald, pionierkę edukacji kobiet. Wśród gości jej salonu literackiego były same sławy, takie jak Oskar Kokoschka, Adolf Loos, czy Arnold Schönberg. Później w Herrenhof powstała słynna Café Herrenhof, będąca miejscem spotkań śmietanki towarzyskiej Wiednia, założona przez Bélę Waldmann. Na jej cześć Steigenberger Hotel Herrenhof nazwał swoją restaurację Béla Béla, a bar - Bélas living room & bar. W tym historycznym miejscu toczyło się życie kulturalne Wiednia.

SHR Herrenhof Restauracja Béla Béla
SHR Herrenhof Restauracja Béla Béla

Na liście UNESCO

Dziś wyborną „małą czarną” serwują w wielu punktach miasta, również w wiedeńskiej palarni kawy Alt-Wien, gdzie jest zawsze świeża i aromatyczna. Wciąż działa też kultowa Café Landtmann, której częstym bywalcem był Zygmunt Freud, a która stała się teraz ulubionym miejscem spotkań aktorów i polityków. Wiedeńskie kawiarnie zostały wpisane przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Stały się niezaprzeczalnym symbolem tego miasta.

Reklama

Tekst: Elżbieta Pawełek

Café Diglas
Café Diglas @WienTourismus Christian Stemper
Café Landtmann
Café Landtmann @WienTourismus Christian Stemper
Reklama
Reklama
Reklama
Loading...