Poznaj tradycyjne wielkanocne potrawy z różnych regionów Polski!
Czy zagoszczą na Twoim stole?
W zależności od regionu Polski, na stołach Wielkanocnych goszczą różne potrawy, które zachowały się do dziś. Popularne, tradycyjnie dania to przede wszystkim mazurek, żurek, dania z jajkami bądź białą kiełbasą. Jednak w poszczególnych zakątkach naszego kraju co roku przygotowuje się tradycyjne dania regionalne, którymi warto się zainspirować. Zobacz czego nie brakuje na Wielkanocnym stole na Kujawach, Podkarpaciu oraz na Małopolsce!
CZYTAJ TEŻ: Fit ciasta na Wielkanoc - sprawdź nasz dietetyczny przepis na mazurka!
Szynka pieczona w chlebie
To danie znane jest głównie na Mazowszu. Potrawa jest przyrządzana na bazie chleba żytniego na zakwasie, w środku znajduje się aromatyczna szynka. Ten posiłek cieszy się ogromną popularnością, niesamowicie smakuje, a przy tym obłędnie pachnie!
Pascha Bukowińska
To drożdżowe, pszenne pieczywo, które przypomina kształt walca i jest elementem obowiązkowym każdych Świąt Wielkanocnych w województwie lubuskim. Chleb zachwyca swoim smakiem oraz wyglądem, ponieważ świąteczny wypiek koniecznie musi być strojnie przyozdobiony warkoczami oraz napisami.
Murzin Wielkanocny
Z zewnątrz przypomina chlebek, a w środku kryje kawałki szynki i wędzonki. Wypiek pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego, jednak przysmak jest popularny coraz bardziej w innych regionach Polski. Jego smak podkreśla zarumieniona skórka, sprawiając że nie można się oprzeć wypiekowi.
Ser Wielkanocny
Danie popularne na Podkarpaciu, najczęściej przygotowywane przez mieszkańców Krzeszowa. Biały, podsuszany ser jest robiony na bazie mleka krowiego i spożywany w Wielką Sobotę jako dodatek do barszczu. Cały sekret sera tkwi w dobranych przyprawach, takich jak kminek bądź majeranek.
Zylc
Danie popularne na Kaszubach w okresie świąt Wielkanocnych, To nic innego jak galareta przygotowana na bazie mięsa. Jest spożywana na zimno w formie zakąski.