Reklama

Przepisy na Wielkanoc! Pachnące korzennymi przyprawami i świeżymi ziołami potrawy z polędwicy, schabu, jagnięciny i drobiu będą wspaniale wyglądać na wielkanocnym stole wśród innych dań, wiosennych kwiatów i bazi.

Reklama

Mucha Ihnatowicz poleca na Wielkanoc:
Kiedy czyta się opisy staropolskich uczt wielkanocnych, które urządzali magnaci i szlachta, ogarnia nas lekkie przerażenie. W Wielkanoc u księcia Sapiehy „stało cztery przeogromnych dzików, to jest ile części roku; każdy dzik miał w sobie wieprzowinę, alias szynki, kiełbasy, prosiątka, kuchmistrz najcudowniejszą pokazał sztukę w upieczeniu całkowitym tych odyńców. Stało tandem dwanaście jeleni, także całkowicie upieczonych, ze złocistymi rogami, ale do admirowania, nadziane były rozmaitą zwierzyną alias zającami, cietrzewiami, dropami, pardwami. Te jelenie wyrażały dwanaście miesięcy”. Groza! Na szczęście było 365 gąsiorów z winem węgierskim – tyle, ile dni w roku. Nuncjusz papieski Ruggieri twierdził, że jeden Polak zje mięsa za pięciu Włochów. Kult mięsa mija, ale legenda pozostaje… Piękna jest grecka Wielkanoc. Rocznicę zmartwychwstania Chrystusa obchodzą radośnie przy obficie zastawionym stole. Po długim poście wszystko smakuje wspaniale, a zwłaszcza mięsiwa. W Niedzielę Wielkanocną pieką się na ruszcie całe jagnięta. Po porannej mszy wszyscy zasiadają do stołu i ucztują. W polskiej tradycji Wielkanoc to czas obfitości. Wędzono szynki, robiono kiełbasy. Często też pieczono całe prosię na rożnie. A czeladź miejska już w Palmową Niedzielę śpiewała: „Będę Cię chwalił, żeś jest dobry, Panie, gdy sobie podjem szynki na śniadanie”. Czego i wam życzę!

Soczysta karkówka z borówkami

SKŁADNIKI: 1,5 kg karkówki wieprzowej, łyżka smalcu i oliwy, ½ łyżeczki mielonego jałowca, borówka do mięs, sól, pieprz
Marynata: po ½ szklanki białego octu winnego i białego wina, ½ łyżeczki cukru, 20 ziaren jałowca, po 10 ziaren pieprzu i ziela angielskiego, 3 goździki, listek laurowy, sok i skórka z ½ cytryny

PRZEPIS: Karkówkę zalać gorącą marynatą. Przykryć i pozostawić w chłodzie na 5 dni, codziennie obracając. Wyjąć, wytrzeć z marynaty i natrzeć solą. Obsmażyć ze wszystkich stron na silnie rozgrzanym smalcu. Przełożyć do brytfanki i polać rozgrzaną oliwą wymieszaną z mielonym jałowcem. Piec pod przykryciem w temperaturze 180°C około 100 minut. Na 15 minut przed końcem pieczenia nałożyć na wierzch borówkę do mięs. Podawać z brukselką.

Polędwica w orientalnym stylu

SKŁADNIKI: 1,5 kg polędwicy wołowej, włoszczyzna, 2 ząbki czosnku, ½ pęczka tymianku, łyżeczka ziaren pieprzu, listek laurowy, sól
Sos: 3 ząbki czosnku, 200 ml oliwy, po pęczku świeżej mięty, pietruszki i kolendry, ½ łyżki soku z cytryny, łyżka przyprawy ras el hanout, łyżeczka papryki, 5 dkg pinioli

PRZEPIS: Obraną włoszczyznę pokroić na kawałki. W dużym garnku zagotować wodę z włoszczyzną, czosnkiem, tymiankiem, pieprzem i listkiem laurowym. Włożyć do wywaru związaną nicią polędwicę i gotować na bardzo małym ogniu pod przykryciem 45 minut. Zioła grubo posiekać i wymieszać z oliwą, sokiem z cytryny, ras el hanout, papryką. Wyjąć z wywaru polędwicę, usunąć nić, ostudzić. Pokroić w plastry i polać sosem z ziołami, posypać piniolami.

Królik z oliwkami

SKŁADNIKI: sprawiony królik, 2 łyżki oliwy, 2 dkg masła, mąka, po pół szklanki rosołu i białego wina, 6 szalotek, oliwki czarne i zielone bez pestek, 3 ząbki czosnku, 2 łyżki przecieru pomidorowego, szczypta tymianku i majeranku, gałązka rozmarynu, sól, pieprz

PRZEPIS: Królika pokroić na kawałki, oprószyć solą, pieprzem, obtoczyć w mące i obrumienić na oliwie z masłem w rondlu. Dodać szalotki, ząbki czosnku i zioła, wlać rosół wymieszany z winem i przecierem pomidorowym i dusić na małym ogniu pod przykryciem około godziny. Pod koniec duszenia dodać oliwki.

Łukasz Zandecki
Reklama

Mucha Ihnatowicz - wybitna plakacistka, swoje wizje malarskie realizuje teraz na… talerzach. Jest dziennikarką i stylistką działu kuchnia VIVY!

East News
Fotolia
Reklama
Reklama
Reklama