Jak pić wodę? Dodaj do niej bąbelki i pyszne syropy!
Dowiedz się, ile wody powinien pić dorosły człowiek i poznaj pomysły na to, co dodać do wody, aby lepiej smakowała. Sprawdź, jak zrobić domowe napoje gazowane
Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i naukowców, zdrowy dorosły człowiek powinien przeciętnie wypijać 2,5-3 litry wody dziennie, a podczas upałów nawet 3,5 litra. Odpowiednie nawodnienie organizmu zapobiega odwodnieniu, które może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet poważnych dolegliwości. Warto więc znaleźć ulubione napoje, po które chętnie będziemy sięgać. Spróbujmy magii bąbelków, słodyczy syropów smakowych i sezonowych owoców. Przedstawiamy pomysły na smakowe dodatki do wody.
Jak pić wodę, żeby się nawodnić?
Wodę powinno się pić regularnie przez cały dzień. Najlepiej wypijać ją powoli, małymi łykami. Warto też wybierać inne rodzaje napojów, zwłaszcza wtedy, gdy trudno nam zmobilizować się do sięgania po szklankę czystej wody.
Odpowiednie będą soczyste owoce, napary, herbaty, a nawet zupy. (1) Aby picie było bardziej atrakcyjne, znajdźmy takie smaki, które będą nas przyciągać. Być może będzie to kwaśna lemoniada, woda gazowana z dodatkiem zdrowego naturalnego soku owocowego, mrożona herbata czy koktajl na bazie musów lub tłoczonych soków.
Warto też znać objawy lekkiego odwodnienia i rozpoznawać poważniejsze sygnały ostrzegawcze organizmu, by w porę sięgnąć po ulubiony domowy napój. Jeśli brakuje nam wody, możemy odczuwać pogorszenie samopoczucia: przyspieszoną akcję serca, ból głowy, spadek koncentracji. Może pojawić się wzmożone pragnienie, ale łatwo je pomylić z głodem. Nie bagatelizujmy też problemów ze snem i uważajmy na poważniejsze odwodnienie, które objawia się obniżeniem ciśnienia i może prowadzić nawet do zaburzeń świadomości. (2)
Czy woda gazowana jest zdrowa?
Dotychczasowe badania nie wykazały wyższości wody niegazowanej nad tą z bąbelkami. Jeśli więc chętniej pijesz wodę gazowaną, nie musisz z niej rezygnować. Jest tak samo zdrowa, a zawarty w niej gaz może nawet działać bardziej orzeźwiająco. Latem więc szybciej gasi nasze pragnienie. Dodatkowo pobudza wydzielanie kwasu solnego i trawienie oraz zwiększa odczucie sytości. Woda gazowana jest polecana osobom, które są na diecie odchudzającej. (3)
Wodę można nasycić bąbelkami nawet w domu, rezygnując z kupowania tej w plastikowych butelkach. Warto wiedzieć, że takie opakowanie jest znacznym obciążeniem dla planety, bo rozkłada się około 500 lat. W ciągu roku możemy wyrzucić nawet 366 plastikowych butelek PET, które później zalegają na wysypiskach śmieci. (4) Nie trzeba jednak rezygnować z picia wody gazowanej, ale znaleźć rozwiązanie bardziej ekologiczne, np. saturator do nasycania jej CO2 SodaStream.
Woda gazowana jest dla nas atrakcyjniejsza, przez co częściej chcemy po nią sięgać. Wydaje się lekko kwaśna, co wzmaga uczucie nawodnienia i przyjemności. Jeśli przygotowujemy ją w domu, nie tylko nie zaśmiecamy planety, ale też mamy saturator zawsze w zasięgu wzroku. Możemy przygotować porcję na cały dzień i zabierać ze sobą w wielorazowych tritanowych lub szklanych butelkach od SodaStream. Łatwiejszy dostęp do wody i lepszy smak – to pierwsze kroki do wprowadzenia zdrowych nawyków.
Co dodać do wody oprócz bąbelków?
Najważniejsze to znaleźć takie smaki i formę napoju, która przekona nas do regularnego nawadniania się w ciągu dnia. Oprócz zwykłej wody niegazowanej lub gazowanej można przygotować sobie domowe koktajle z ulubionymi składnikami. Oprócz bąbelków do wody można dodać także:
- Świeże owoce
Garść malin, cząstki dojrzałych brzoskwiń lub truskawek, soczyste borówki otulone przez bąbelki. Taki napój jest kolorowy, przyciąga wzrok i pobudza apetyt. Zachęca więc do wypicia wody, obiecując słodkie niespodzianki w postaci ulubionych owoców. Warto wybrać te, które dodatkowo nawadniają, a więc zawierające dużo wody. Należą do nich: arbuz, borówki, truskawki, brzoskwinie, melon, pomarańcze, maliny, morele, czereśnie. (5)
- Musy owocowe i tłoczone soki
Z owoców możesz przygotować sok lub przecier, który następnie dodasz do wcześniej zrobionej w saturatorze wody gazowanej. W ten sposób nadasz napojowi dodatkowego koloru lub ciekawszej tekstury. Taki koktajl może stać się nawet orzeźwiającą, lekką przekąską.
- Warzywa
Do domowego gazowanego napoju warto dodać ogórka, który w 97% składa się z wody i ma świeży, neutralny smak. Jeśli przygotowujemy przecier owocowy, dorzućmy do niego jeszcze np. pomidory (95% wody) lub szpinak (93% wody). Będzie zdrowo, kolorowo i smacznie.
- Syropy smakowe
Jeśli mamy ochotę na prawdziwą przyjemność i dodatkowe nawodnienie, możemy sięgnąć po syropy smakowe solo lub jako dodatek do koktajli owocowych. SodaStream proponuje zrobienie domowej Lipton Ice Tea lub Lipton Green Tea oraz wiele innych kultowych napojów. Zaletą robienia ich w domu na bazie gazowanej wody jest to, że możemy kontrolować smak i ilość syropu, a więc także cukru.
- Zioła i przyprawy
Woda gazowana lub koktajl na jej bazie będzie dobrze smakować również z dodatkiem świeżych ziół. Pasuje do niej nie tylko mięta, ale też rozmaryn, który dobrze komponuje się np. z owocami leśnymi lub arbuzem, czy melisa, która pasuje do cytrusów. Smak można uatrakcyjnić, dodając: imbir, goździki, cynamon, kardamon.
(1)https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pij-wiecej-wody
(2) https://nauka.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_Sz8leL0jYQen/74541952/143300118
(3) https://dietetycy.org.pl/czy-woda-gazowana-jest-zdrowa/
(4)https://naszesmieci.mos.gov.pl/ciekawostki/95-plastikowe-butelki
(5) https://kukbuk.pl/artykuly/najedz-sie-i-napij-warzywa-i-owoce-pelne-wody/