Krakowski Salon Ekonomiczny NBP!
O nowym przedsięwzięciu opowiada Katarzyna Basiak-Gała!
Minionej jesieni Kraków zyskał wyjątkowe miejsce, w którym świat finansów łączy się ze światem nauki, sztuki i kultury. Ta przestrzeń to Krakowski Salon Ekonomiczny NBP. Dodatkowo budynek banku po raz pierwszy - nie tylko w Polsce, ale w świecie - zamienił się w teatralną scenę. Klasycystyczne wnętrza przy ul. Basztowej 20 stały się domem spektaklu inspirowanego powieścią J.M. Barry’ego.
O powstaniu Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP i jego współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie rozmawiamy z Katarzyną Basiak - Gałą, Dyrektor Krakowskiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego.
Jak postrzega Pani rolę Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP?
Katarzyna Basiak – Gała: Chcieliśmy stworzyć w Narodowym Banku Polskim miejsce dedykowane edukacji ekonomicznej, stanowiące otwartą przestrzeń na nowe idee i wymianę myśli. Na część wystawienniczą salonu składa się wiele wątków, dlatego podróż przez historię pieniądza oraz systemów monetarnych jest dla wszystkich fascynującym edukacyjnym doświadczeniem. Korzystamy z osiągnięć nowoczesnej techniki, pokazujemy świat pieniądza i świat wartości w ciekawy i przystępny dla każdego sposób. Nasz projekt jest przez to interesujący dla seniorów, atrakcyjny dla młodzieży i pasjonujący dla rodzin z dziećmi.
Jak dostrzegła Pani bliskość dwóch wydawać by się mogło odległych światów: finansów i sztuki?
Katarzyna Basiak – Gała: Wrażliwość na kulturę, szacunek do dziedzictwa oraz wiarę w moc edukacji wyniosłam z rodzinnego domu. Te uniwersalne wartości są drogowskazem dla kolejnych pokoleń, dlatego uznałam, że w procesie edukacji ekonomicznej sztuka jest wspaniałym narzędziem do przekazywania ważnych treści. Te dwa światy są bardzo spójne.
Katarzyna Basiak-Gała z córką Stefanią oraz od lewej: z Krzysztofem Głuchowskim - Dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Krzysztofem Piątkowskim i Mateuszem Janickim - aktorami biorącymi udział w premierze spektaklu Piotruś Pan i Jakub Hak.
Czyli o wartości i wartościach można mówić uniwersalnym językiem sztuki?
Katarzyna Basiak – Gała: - Oczywiście i myślę, że w tym temacie zgodziłby się ze mną Krzysztof Głuchowski, Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego, z którym wspólnie powołaliśmy Scenę Bank Opowieści. Nie miałam wątpliwości, że z twórcami teatru jesteśmy w stanie stworzyć piękny artystyczny projekt dla najmłodszej publiczności. „Piotruś Pan i Jakub Hak” to bez wątpienia nasz wspólny sukces artystyczny i edukacyjny. Mówię to, kierując się opiniami najbardziej szczerych odbiorców - dzieci, które z zachwytem obejrzały spektakl, a następnie aktywnie uczestniczyły w warsztatach ekonomicznych. Pragnę dodać, że uczestniczenie w projekcie podczas którego magia teatralnej podróży łączy się z wiedzą ekonomiczną jest bezpłatne.