Kobiety walczą o równowagę, mężczyźni milczą o stresie – różnice, które szokują
W obliczu narastającej presji życia codziennego Polacy zmagają się z różnorodnymi formami stresu, którego źródła i skutki różnią się w zależności od wieku i płci. Najnowszy raport Zentiva Polska, właściciela marki Persen, odkrywa skalę tego zjawiska i zaskakujące różnice, które nas dzielą.
Aż 86% kobiet przyznaje, że stres dotyka ich przynajmniej kilka razy w miesiącu – to aż o 10 punktów procentowych więcej niż wśród mężczyzn! Badanie ujawnia również ciekawą dynamikę pokoleniową. Młodsi Polacy borykają się z presją związaną z relacjami i karierą zawodową, podczas gdy starsze pokolenia koncentrują się na troskach o zdrowie i stabilność finansową. Jak te różnice wpływają na nasze życie? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w artykule.
Stres pokoleniowy
Firma Zentiva, której misją jest troska o zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich pokoleń, aktywnie wspiera budowanie świadomości na temat stresu. Dzięki dostarczaniu praktycznych materiałów edukacyjnych, pomaga Polakom skutecznie radzić sobie z napięciem, poprawiając tym samym jakość ich życia.
W celu lepszego zrozumienia skali problemu i różnic w sposobach radzenia sobie ze stresem, Zentiva Polska – właściciel marki Persen – postanowiła przygotować kompleksowy raport, który rzuca światło na to zjawisko. Jak wynika z badań, aż 81% Polaków odczuwa stres przynajmniej kilka razy w miesiącu, a 67% badanych przyznaje, że poziom stresu wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat. Co ciekawe, różnice są widoczne w podejściu do stresu między różnymi grupami wiekowymi.
W najmłodszej grupie wiekowej (18–24 lata) 41% respondentów przyznaje, że codziennie odczuwa stres. Jeszcze więcej młodych osób w wieku 25-34 lata boryka się z codziennym stresem – 47% respondentów. Jak jest w przypadku osób w grupie 35–44 lata? Tu podobnie jak w przypadku najmłodszych respondentów – 41% respondentów przyznaje, że codziennie odczuwa stres. W kolejnej grupie wiekowej (45–59) stres codzienny zgłasza mniejszy odsetek badanych – 30%. W najstarszej grupie, powyżej 60 lat odsetek osób doświadczających codziennego stresu spada do 14%.
Jak widać, stres to nieodłączny element naszego życia. Co więc stresuje poszczególne grupy wiekowe? Wśród osób 18-24 lata na pierwszy plan wysuwają się obawy dotyczące relacji rodzinnych/ z bliskimi (43%), ważnych wydarzeń lub zmian w życiu osobistym (38%), a także – po 30% – pracy zawodowej i sytuacji finansowej. Natomiast w nieco starszej grupie (25- 34 lata) głównym powodem stresu jest praca zawodowa (41%), sytuacja finansowa (37%) oraz relacje z bliskimi (34%). W kolejnej grupie – 35–44 lat, sytuacja finansowa staje się najważniejszym źródłem stresu (48%). Kolejne powody to życie w ciągłym biegu (38%) i praca zawodowa (35%). 45–59 lat: To kolejna grupa, dla której praca zawodowa (44%) i sytuacja finansowa (39%) to główne źródło stresu. Na tym etapie życia zdrowie również staje się jednym z głównych stresorów (38%). Najstarsi respondenci stresują się najczęściej zdrowiem (53%), relacjami rodzinnymi (31%) i sytuacją finansową (30%).
Częstotliwość stresu, a płeć
Różnice widać również na przykładzie płci. Kobiety częściej doświadczają stresu niż mężczyźni. 86% kobiet przyznaje, że przynajmniej kilka razy w miesiącu odczuwa stres, co jest wynikiem o 10 punktów procentowych wyższym niż w przypadku mężczyzn.
Podobnie jest w sytuacji, gdy mówimy o jego wzroście w ostatnich latach. Kobiety częściej zauważają wzrost stresu w ciągu ostatnich dwóch lat (74%) niż mężczyźni (59%). Dużą różnice widać również w przypadku deklaracji, że ich poziom stresu pozostał bez zmian. Taką odpowiedź wskazało 19% kobiet i 30% mężczyzn. Interesujący jest również fakt, jak mały odsetek przedstawicieli obu płci wskazał na zmniejszenie odczuwanego stresu w porównaniu do wcześniejszego okresu (odpowiednio 7% i 11%).
Kobiety najczęściej wskazują sytuację finansową (42%) jako główny powód stresu, zaraz za tym znajdują się relacje rodzinne i z bliskimi (39%), a także zdrowie (33%). W przypadku mężczyzn na pierwszym miejscu jest zdrowie (41%). Kolejnymi źródłami stresu są praca zawodowa (36%) oraz sytuacja finansowa (31%).
Niezależnie od wieku i płci ważne jest, aby podejmować aktywnie kroki w kierunku lepszego zrozumienia i zarządzania sytuacjami stresowymi.
***
Persen Forte (87,5 mg + 17,5 mg + 17,5 mg), kapsułki twarde (wyciąg suchy z korzenia kozłka lekarskiego (Valerianae extractum hydroalcoholicum siccum), liści melisy (Melissae folii extractum siccum) i liści mięty pieprzowej (Menthae piperitae folii extractum siccum). Wskazania: Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Persen Forte jest lekiem roślinnym o działaniu uspokajającym, stosowanym tradycyjnie w łagodnych stanach napięcia nerwowego i trudnościach w zasypianiu. Podmiot odpowiedzialny: Zentiva
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Materiał promocyjny marki Zentiva Polska