Louis Braille: człowiek, który odmienił życie osobom niewidomym!
Obchodzimy dziś Światowy Dzień Braille'a
Osoby niewidome łatwego życia nie mają. Wykonanie jakiejkolwiek czynności jest dla nich trudnym zadaniem. Jeszcze na początku XIX wieku niewidomi nie byli w stanie pisać, ponieważ nie istniał system, który by im to umożliwił. Wtedy pojawił się ktoś, kto całkowicie odmienił ich życie.
Louis Braille również łatwego życia nie miał. W dzieciństwie spotkała go tragedia, która na zawsze zmieniła jego losy. Poznaj historię twórcy alfabetu Braille'a!
Kim był Louis Braille?
Louis Braille urodził się 4 stycznia 1809 roku we Francji. Był czwartym dzieckiem Simon-René Braille’a i jego żony, Monique. Jego ojciec był rzemieślnikiem, a matka zajmowała się na co dzień domostwem. Państwo Braille posiadało duże gospodarstwo, więc dzieci od najmłodszych lat były angażowane w różne prace domowe. Pewnego razu mały Louis skaleczył się w oko podczas prac w warsztacie ojca. Miał wtedy 3 lata. Wdało się zakażenie, które po jakimś czasie przeszło również na drugie oko, co poskutkowało całkowitą utratą wzroku.
Louis, mimo ślepoty, nadal brał udział w pracach domowych. Alfabetu nauczył się przez zmysł dotyku - dłonią rozpoznawał kształty liter, utworzonych z gwoździ. Po jakimś czasie trafił do szkoły dla niewidomych w Paryżu, w której nauczali najwybitniejsi pedagodzy. W wieku 10 lat Braille nauczył się czytać z wypukłych liter. Jednak nie istniał wtedy żaden system umożliwiający niewidomym pisanie.
Pewnego razu szkołę, do której uczęszczał Louis, odwiedził emerytowany kapitan Charles Barbier de la Serre. Opowiedział on dzieciom m.in. o systemie korespondencji, którą stosowano w wojsku. Miała umożliwić on komunikację między żołnierzami w całkowitej ciemności. Oparty był na 12 wypukłych punktach. System ten stał się inspiracją dla Louisa do stworzenia własnego alfabetu, którym mogliby posługiwać się niewidomi.
W wieku 16 lat Louis zaczął opracowywać podstawy swojego alfabetu dla osób niewidzących. A już kilka lat później, w roku 1829 ogłosił zasady wymyślonego przez siebie pisma. Choć pomysł był bardzo innowacyjny, konieczne były poprawki, nad którymi Braille pracował przez następnych kilka lat. Pierwszą książkę w systemie Braille’a wydano już w 1837 roku.
Louis Braille zmarł w 1852 roku na gruźlicę.
Alfabet Braille’a
Cały system liter Braille’a oparty jest na tzw. znaku tworzącym. Składa się on z sześciu punktów, ułożonych w dwóch kolumnach - w każdej są 3 punkty. Za jego pomocą jesteśmy w stanie zapisać aż 63 znaki. Obecnie znamy różne odmiany tego pisma - istnieje rodzaj matematyczny, chemiczny, fizyczny i muzyczny.
Alfabet Braille’a jest obecnie najpopularniejszym pismem dla niewidomych na świecie. Co ciekawe, tak naprawdę jedynie 10% niewidomych osób posługuje się nim! System, stworzony przez Louisa, nie jestem jedynym alfabetem dla niewidomych. Istnieją jeszcze: alfabet Williama Moona, Wilhelma Kleina i New York Point, które choć mniej popularne, również są w użytku.