Katar u maluszka to nie problem!
Oto najlepsze metody na odetkanie małego noska
- Redakcja VIVA!
Katar u niemowlaka i małego dziecka może trwać długo, nawet dwa tygodnie. Żeby mu pomóc, nawilżaj powietrze i starannie oczyszczaj mały nosek. Co jeszcze można zrobić, by ulżyć maluchowi?
Co zrobić, jak dziecko ma katar?
Błona śluzowa nosa to „okno na świat” organizmu. Czy wiesz, jak dbać o nos dziecka? I czy wiesz, że tak naprawdę zawsze ma katar? Nie wierzysz? Przeczytaj, co to jest katar, a wszystko będzie jasne! Te sposoby i triki pomogą ci go leczyć u twojego dziecka.
Nieżyt nosa, popularnie nazywany katarem, to silny obrzęk błony śluzowej (wyściela nos i zatoki czołowe), który powoduje nadmierne pobudzenie gruczołów wytwarzających śluz. Są różne rodzaje kataru. Nieżyt nosa wywoływany jest głównie przez infekcje wirusowe i zazwyczaj występuje podczas przeziębień i zapalenia zatok. Błona śluzowa zawsze wytwarza śluz. Jej zadaniem jest nawilżanie powietrza dostającego się do organizmu i wychwycenie nieczystości, np. w postaci pyłków, wirusów i bakterii. Występuje zawsze, nie tylko podczas choroby, i służy nawilżeniu nosa i utrzymaniu w czystości jamy nosowej. Czyszczenie nosa i kichanie to naturalne reakcje organizmu i nie zawsze oznaczają stany zapalne.
Ile trwa katar u dziecka?
Często słyszymy, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni. Jest w tym tylko trochę prawdy. Przeziębienie u niemowląt i najmłodszych dzieci trwa od 10 do 14 dni, a dopiero starsze dzieci chorują 5–7 dni.
Dlaczego u malucha katar utrzymuje się tak długo?
To, że katar u niemowlaka i małego dziecka trwa dłużej, wynika głównie z niedojrzałego systemu odpornościowego, delikatnej śluzówki, która nie umie jeszcze sprawnie się oczyszczać. Dlatego konieczne jest wsparcie rodzica w zachowaniu higieny i nawilżaniu nosa.
6 trików pomocnych przy katarze u dziecka
Zastosuj te sposoby na katar, żeby twoje dziecko nie męczyło się z zatkanym noskiem:
* Regularnie czyść nos dziecka! Koniecznie i bezwarunkowo. Zanim nauczy się
wydmuchiwać katar, korzystaj z aspiratora. Jeśli dziecko jest starsze, wystarczy woda morska w sprayu i mocne wydmuchiwanie.
* Niemowlaka kładź na brzuchu, kiedy nie śpi, a ty masz go na oku. Starsze dziecko zachęcaj do leżenia na brzuchu, np. kiedy ogląda bajkę lub słucha czytanej przez ciebie książki. Dzięki tej pozycji katar samoistnie wypływa z nosa, bo pomaga mu grawitacja. Pamiętaj, że leżenie na brzuchu nie jest bezpieczną pozycją do snu niemowlaka.
* Nawilżaj powietrze. Pamiętaj, że szczególnie zimą w ogrzewanych pomieszczeniach szybko wysuszają się błony śluzowe, a to prowadzi do nasilenia się ilości wydzieliny. Nawilżacze powietrza czy nawet mokre ręczniki powieszone na kaloryferze przyniosą ulgę śluzówce nosa.
* Pozycja U. Zalecana także dla dorosłych. Lekko unosimy plecy i główkę dziecka oraz podpieramy ją poduszką lub kocykiem. Podobnie unosimy nogi dziecka. Katar nie spływa do gardła i nie powoduje dalszego rozszerzania się infekcji.
* Po pierwszych urodzinach możesz smarować plecy dziecka niektórymi olejkami eterycznymi. Olejki uwalniają substancje lotne, które obkurczają przekrwioną śluzówkę nosa i w efekcie katar staje się mniejszy, ale musisz z nimi postępować ostrożnie, bo mogą być niebezpieczne dla dzieci.
* Maść majerankowa pod nos! Delikatnie uwalnia olejki eteryczne, co zmniejsza obrzęk śluzówki. Dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Można stosować ją 2–4 razy dziennie i nie powinna podrażniać skóry dziecka.
* Przy starszym dziecku możesz zastosować aerozol odblokowujący zatkany nos. Przyda się zwłaszcza przed spaniem!