Reklama

Rezygnacja z wykupienia obowiązkowego OC nie jest jednak rozsądnym rozwiązaniem, gdyż wiąże się z naliczeniem dotkliwych kar nałożonych przez UFG. Zamiast narażać się na konsekwencje finansowe, wykorzystaj skuteczne sposoby, dzięki którym maksymalnie obniżysz wysokość składki. Jak kupić tanie ubezpieczenie? Podpowiadamy!

Reklama

Od czego zależy cena OC?

OC to obowiązkowa polisa, która chroni przed konsekwencjami finansowymi w przypadku zdarzenia na drodze. Obowiązuje w podstawowym zakresie i w każdym przypadku obejmuje ten sam zakres ryzyk. Przeglądając oferty od różnych ubezpieczycieli łatwo jednak zauważyć, że ceny OC znacznie się od siebie różnią. Wynika to nie tylko z polityki prowadzonej przed dany zakład ubezpieczeń oraz warunków umowy, ale także innych czynników. Wysokość składki jest wyliczana na podstawie indywidualnej sytuacji kierowcy oraz parametrów pojazdu. Jakie są najważniejsze czynniki, decydujące o cenie polisy? Są to m.in.:

● wiek i doświadczenie właściciela auta,
● historia ubezpieczenia i zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę,
● miejsce zamieszkania,
● marka, model i rok produkcji pojazdu,
● moc i pojemność silnika,
● zawód wykonywany przez kierowcę i jego sytuacja rodzinna,
● przewidywana liczba kilometrów pokonywanych w skali rocznej,
● rodzaj paliwa,
● przeznaczenie auta,
● liczba użytkowników samochodu.

Każdy zakład ubezpieczeń samodzielnie ustala sobie kryteria, które są brane pod uwagę podczas ustalania składek. Oznacza to, że w jednej firmie większe znaczenie będzie miał wiek i doświadczenie kierowcy, podczas gdy w innej ważniejszym czynnikiem mogą się okazać parametry pojazdu. Towarzystwa na tej podstawie określają prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia drogowego, które będzie skutkować koniecznością wypłaty odszkodowania.

Jak obniżyć cenę OC?

Na najwyższe składki muszą się przygotować młodzi kierowcy, którzy nie mają jeszcze zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę i są zaliczani do grupy podwyższonego ryzyka. Dla nich cena podstawowej polisy OC może wynosić ponad 2000 zł, co stanowi już poważne obciążenie dla budżetu. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym masz szansę znacząco obniżyć koszt wykupienia ubezpieczenia. Jak to zrobić?

● Kup ekonomiczne auto – samochody o niewielkiej mocy i pojemności silnika są uważane za bezpieczniejsze, dlatego właściciele takich aut mogą liczyć na tańsze OC.
● Zarejestruj auto na współwłasność – skutecznym rozwiązaniem jest zarejestrowanie pojazdu ze współwłaścicielem, który ma zgromadzone maksymalne zniżki.
● Korzystaj z OC poprzedniego właściciela – po zakupie nowego samochodu nie rezygnuj z obowiązującej polisy, dzięki czemu unikniesz konieczności nabycia nowego ubezpieczenia. Pamiętaj tylko o terminie ważności aktualnej umowy, aby w porę przedłużyć ochronę.
● Poruszaj się bezpiecznie po drogach – ubezpieczyciele premiują kierowców, którzy nie stwarzają zagrożenia na drodze. Bezpieczna, bezkolizyjna jazda pomoże Ci szybko zgromadzić zniżki, które mogą obniżyć cenę OC nawet o kilkadziesiąt procent.
● Porównuj oferty – OC zawsze obowiązuje w tym samym zakresie, dlatego głównym kryterium wyboru powinna być jak najniższa cena. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy sprawdź, czy u innego ubezpieczyciela na dostaniesz tańszej polisy.

Obecnie, aby wykupić polisę, nie musisz umawiać się z agentem ani osobiście udawać się do stacjonarnego biura firmy ubezpieczeniowej. Wszystkie formalności związane z zakupem załatwisz przez internet, korzystając przy tym ze specjalnych narzędzi. W kalkulatorze online obliczysz OC w 2 minuty i sprawdzisz, jakie ceny obowiązują w danym towarzystwie. Wystarczy, że podasz podstawowe dane, informacje o samochodzie oraz preferencje dotyczące ubezpieczenia, a kalkulator automatycznie wygeneruje listę pasujących ofert. Dodatkową korzyścią jest to, że zawierając umowę przez internet możesz zaoszczędzić na kosztach prowizji, pobieranych przez agentów ubezpieczeniowych. W ten sposób również obniżysz nieco cenę OC, a przy tym unikniesz konieczności osobistego stawiennictwa w biurze.

Reklama

Materiał powstał z udziałem marki Rankomat

Reklama
Reklama
Reklama