Reklama

Wiele razy słyszałaś o tym, że nie powinnaś umieszczać zbyt wielu żywych roślin w sypialni i że lepiej trzymać je na balkonie? Obalamy ten mit! Okazuje się, że nawet w sypialni możesz urządzić zielony ogródek, by z jednej strony cieszyć się świeżym powietrzem, z drugiej móc się wyciszyć i zrelaksować w otoczeniu ulubionych kwiatów. Jakie kwiaty powinnaś wybrać do sypialni? Podpowiadamy!

Reklama

Co dają rośliny w domu?

Właśnie urządzasz wymarzone mieszkanie? Ściany są już pomalowane na wybrany kolor, meble zamówione w modnym salonie, dodatki tylko czekają na swoją kolej? Masz jednak wrażenie, że o czymś zapomniałaś? Rośliny! Zobacz, dlaczego powinnaś koniecznie znaleźć dla nich miejsce w swoim domu.

Walory terapeutyczne: wszyscy wiemy, że w otoczeniu zieleni odpoczywa się znacznie lepiej, niż w towarzystwie surowych, chłodnych ścian.

Nawilżają powietrze: docenisz to szczególnie w okresie grzewczym – rośliny w Twoim mieszkaniu uwalniając parę wodną, nawilżą powietrze, dzięki czemu unikniesz silnego przesuszenia skóry i włosów.

Produkują tlen: rośliny zielone w procesie fotosyntezy zużywają dwutlenek węgla i produkują tlen. Dodatkowo, niektóre rośliny mają zdolność pochłaniania różnorodnych drobnoustrojów, a nawet dymu papierosowego.

Oczyszczają powietrze: ten aspekt docenią z pewnością mieszkańcy regionów, w których jesienią i zimą utrzymuje się wysokie stężenie smogu. Warto w takim wypadku sięgać po rośliny oczyszczające powietrze – np.: Dracena Odwrócona, Sansewiera Gwinejska, Bluszcz Pospolity, Anturium.

Są piękną dekoracją: rośliny dodają każdemu wnętrzu uroku. Możesz wybierać spośród wielu różnorodnych gatunków roślin doniczkowych zielonych lub postawić na gatunki kwitnące. Na szczególną uwagę zasługują tutaj storczyki i fiołki afrykańskie – są popularne, kwitną niemal cały rok, a ich uprawa wcale nie jest skomplikowana.

Dlaczego warto mieć kwiaty doniczkowe w sypialni?

Kochasz rośliny, ale do tej pory konsekwentnie unikałaś umieszczania ich w swojej sypialni? To duży błąd! Wiele osób twierdzi, że rośliny w procesie fotosyntezy nocą pobierają z otoczenia tlen i uwalniając dwutlenek węgla, znacząco pogarszają jakość snu, ale nie do końca jest to prawdą. By ilość uwalnianego dwutlenku węgla miała realny wpływ na kondycję snu, roślin musiałoby być naprawdę dużo.

Kilka okazów ustawionych na parapecie, czy komodzie z pewnością nie będzie miało wpływu na jakość wypoczynku. Do tego z powodzeniem możesz zdecydować się na wstawienie do sypialni kwiatów z odwróconą fotosyntezą – czyli takich, które to właśnie nocą pobierają z otoczenia dwutlenek węgla, a produkują w zamian tlen.

5 kwiatów do sypialni

Kwiaty w sypialni? Oczywiście, że tak! Chcąc ozdobić swoją sypialnię, wcale nie musisz decydować się na zakup sztucznych okazów. Dowiedz się, jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się w Twojej sypialni, dodając jej wdzięku, a przy tym ułatwią zasypianie i poprawią jakość snu:

Aloes

Ta roślina, popularna na przełomie roku 2000 znowu staje się modna. Coraz więcej osób docenia jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Aloes doskonale sprawdzi się w sypialni. Nocą produkuje tlen, filtruje i nawilża powietrze.

Idealnie pasuje do nowoczesnych i surowych wnętrz. Jest łatwy w uprawie, nie ma wysokich wymagań hodowlanych. Wystarczy podlewać go 1-2 razy w tygodniu, a w zimie nawet rzadziej. Spokojnie może stać na parapecie, zimą jednak należy uważać na przeciągi. Liście aloesu z powodzeniem możesz wykorzystać do wytworzenia domowej maseczki na twarz lub włosy.

Sansewieria

Nazywana wężownicą ma grube, mięsiste liście, które rosną pionowo w górę. Doskonale wygląda ustawiona na podłodze lub niskim stoliku. Lubi dobrze oświetlone pokoje, jest też bardzo wytrzymała na niesprzyjające warunki – dobrze znosi suszę, zanieczyszczenia powietrza, niedobór wody czy światła.

Przesadza się ją rzadko i warto dbać o to, by podczas podlewania nie przelać rośliny. Produkuje dużą ilość tlenu – nawet w nocy, dlatego idealnie sprawdzi się jako kwiat do sypialni.

Fikus

Ozdobi nowoczesną sypialnię i doda uroku klimatycznemu gniazdku w stylu skandynawskim. Fiskus potrafi osiągać naprawdę pokaźne rozmiary. Wygląda doskonale ustawiony na podłodze – zadbany szybko przybierze formę eleganckiego drzewka. Lubi stanowiska dobrze doświetlone, dobrze radzi sobie z wysoką temperaturą. Uważaj, by nie ustawiać go zbyt blisko nagrzanego kaloryfera – w przeciwnym razie narazisz liście na poparzenia.

Fikusa podlewaj rzadko – maksymalnie dwa razy w tygodniu, a zimą rzadziej. By Twój okaz wyglądał dostojnie, pamiętaj, żeby co jakiś czas przecierać liście wilgotną szmatką i usuwać w ten sposób nadmiar kurzu. Możesz też używać specjalnego nabłyszczacza do roślin zielonych. Fikus bywa kapryśny – nie lubi zmiany miejsca, dlatego zanim ustawisz kwiat w swojej sypialni, dokładnie zaplanuj, gdzie powinien stanąć.

Kaktusy

Te wyjątkowe rośliny mają swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli do tej pory w Twoim domu kaktusy pojawiały się raczej rzadko, to zdecydowanie pora to zmienić. Okazuje się, że kaktusy w sypialni sprawdzą się wprost znakomicie! Zabijają bakterie, oczyszczają i jonizują powietrze, a do tego wyglądają wprost rewelacyjnie.

Jeśli chcesz dodać wnętrzu szyku, możesz na sypialnianym parapecie zaaranżować całą wystawkę z kaktusów. Zdecyduj się na różne gatunki – wysokie i niskie, bulwiaste, kwitnące – umieść je w dekoracyjnych doniczkach albo w ozdobnej szklarni. W takim wydaniu staną się niebanalną, przyciągającą wzrok dekoracją.

Skrzydłokwiat

Popularność tej rośliny zaskakuje nie tylko dekoratorów wnętrz, ale też najbardziej wprawionych ogrodników. Skrzydłokwiat jako kwiat w sypialni skutecznie oczyści powietrze, stając się przy tym oryginalną ozdobą pokoju. Ciemnozielone liście, eleganckie białe kwiaty, a do tego stylowa porcelanowa doniczka – klasa sama w sobie.

Skrzydłokwiat preferuje miejsca zacienione, nie toleruje przeciągów. Zimą z powodzeniem może stanąć na parapecie, latem lepiej przestaw go na komodę w głąb pomieszczenia. Pamiętaj, by często go podlewać – nawet 3 razy w tygodniu i często zraszać – nawet codziennie.

Reklama

Kwiaty doniczkowe to nie tylko rewelacyjna ozdoba dla każdego wnętrza. Nie bez znaczenia są ich właściwości terapeutyczne i zdrowotne. W pomieszczeniach wypełnionych roślinami łatwiej jest się zrelaksować i wypocząć, a dzięki fotosyntezie i odwróconej fotosyntezie kwiaty skutecznie oczyszczają i nawilżają powietrze oraz produkują tlen. Do sypialni wybieraj kwiaty z odwróconą fotosyntezą np. skrzydłokwiat – ułatwią Ci zasypianie, a w nocy będą pobierały z otoczenia dwutlenek węgla.

Reklama
Reklama
Reklama