Pierwsze widoczne gołym okiem oznaki starzenia się skóry większość z nas zauważa w okolicach 25.–30. roku życia. Z biegiem lat zauważamy pogarszanie struktury i kolory skóry, a także pojawienie się zmarszczek. Co więcej, cieńsza, bardziej sucha skóra staje się mniej odporna na podrażnienia i mniej elastyczna.

Proste zmiany, za które skóra wam podziękuje

Poza uwarunkowaniami genetycznymi, czynnikami fizjologicznymi, a czasem również chorobowymi (jeśli jakieś zmiany i objawy szczególnie was niepokoją, koniecznie wybierzcie się do specjalisty), na proces starzenia mają wpływ również czynniki zewnętrzne. Skóra jest na nie wyjątkowo wrażliwa, ponieważ stanowi barierę między organizmem a środowiskiem. Jej zadaniem jest chronić nas przed takimi czynnikami drażniącymi, jak promienie UV, wolne rodniki czy smog.

Promienie słoneczne (a przede wszystkim promienie UVA), które działają na skórę przez cały rok wpływają na degradację włókiem kolagenu i elastyny. Efektem jest szara, ziemista skóra, powstawanie zmarszczek, przebarwień i naczynek, a w najgorszym przypadku nawet zmian nowotworowych. Właśnie dlatego latem lepiej unikać słońca w godzinach najwyższego promieniowania (11–16). Koniecznie też – niezależnie od pory roku – przed wyjściem z domu należy stosować preparaty ochronne z filtrem.

Getty Images
Getty Images

Wykluczone są oczywiście używki. Picie alkoholu odwadnia skórę, co sprawia, że zmarszczki i pory będą bardziej widoczne, a dym papierosowy, który naraża nas na działanie wolnych rodników, wywołuje podrażnienia i stany zapalne. Skórze nie pomaga również stres, nieodpowiednia ilość snu (starajmy się przesypiać minimum 6–7 godzin na dobę) oraz nieodpowiednia dieta (czyli wysokoprzetworzone pożywienie, bogate w cukry proste). Jej sprzymierzeńcem będą zdrowe tłuszcze i antyoksydanty. Warto sięgać po witaminę C (zawartą m.in. w cytrusach, pomidorach, ziemniakach, papryce czy brokułach) i witaminę E (znajdziecie ją w oliwie, orzechach laskowych czy kiełkach), które pomagają zachować młodą skórę na dłużej.

Getty Images
Getty Images

Niezwykle ważna jest także odpowiednia pielęgnacja. Poza ochroną przeciwsłoneczną, o której już wspominaliśmy, sięgajcie po kosmetyki antyoksydacyjne, dobrane do waszego wieku i potrzeb skóry. Nigdy nie zapominajcie o demakijażu i porządnej dawce nawilżenia. Jak najwięcej przebywajcie na świeżym powietrzu i bądźcie aktywni fizycznie każdego dnia (tak, spacer też się liczy).

Full length of cute caucasian couple in sportswear walking on trail in woods, smiling and talking
Getty Images

Bo zdrowie zaczyna się od jelit

Pomocny może okazać się również postbiotyk. W Polsce jest tylko jeden produkt, który zawiera pasteryzowaną bakterię Akkermansia muciniphila. Uwaga: tylko pasteryzowana Akkermansia ma potwierdzony status bezpieczeństwa przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności). Produkt pomaga zadbać o jelita i działa jako postbiotyk dzięki pasteryzowanej bakterii i jej składnikowi – białku AMUC_1100. Pasteryzacja jest innowacyjną metodą pozyskiwania właściwości bakterii probiotycznych, które zwiększają działanie składników aktywnych.

Mikrobiota jelit musi być w równowadze, by funkcjonować prawidłowo. Wraz z wiekiem różnorodność i skład mikrobioty skóry niestety ulegają znacznym zmianom. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia higiena snu, ograniczenie stresów, używek, a także dieta bogata w witaminy i minerały pomaga utrzymać prawidłowy stan mikrobioty jelit. Może się jednak zdarzyć, że zdrowy styl życia nie wystarczy i będziemy potrzebować dodatkowej pomocy. W takim przypadku zawsze rekomendujemy kontakt ze specjalistą, który pomoże nam dobrać odpowiednie probiotyki.

DSC09511-Edit kopia
Mat. prasowe

Pasteryzowana Akkermansia muciniphila jest jedną z najskuteczniejszych bakterii zmniejszających przewlekły stan zapalny w organizmie spowodowany zmianami w mikrobiocie. Dlaczego ma to dla nas tak duże znaczenie? Przewlekłe stany zapalane są uznawane za jedną z głównych przyczyn przyspieszonego starzenia się organizmu. Mogą powodować pogorszenie objawów m.in. zaburzeń pigmentacji skóry, a także wpływać na produkcję kolagenu i elastyny, co przyspiesza procesy starzenia się skóry.

Czy wzmacnianie bariery jelitowej może poprawić stan skóry? Wiemy, że wspiera ten proces. Wniosek? Zdrowa skóra zaczyna się od zdrowych jelit.

Zacznijcie dbać o skórę już dzisiaj i cieszcie się pięknym (i zdrowym) jutrem.

Materiał promocyjny marki Sanprobi

Suplement diety jest środkiem spożywczym, który nie może zastępować zróżnicowanej i zrównoważonej diety oraz zdrowego stylu życia. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.