Reklama

Hashimoto to choroba tarczycy, która dopada coraz większą ilość Polek, ale też Polaków. Mówi się o niej, jako o chorobie cywilizacyjnej XXI wieku. Objawia się przede wszystkim zaburzeniami koncentracji, osłabieniem organizmu, niepokojem, czy też bólem stawów. Dieta przy hashimoto jest jedną z głównym kwestii, o które powinniśmy zadbać, aby nasz organizm mógł lepiej funkcjonować. Doskonale wiedzą o tym gwiazdy - na hashimoto chorują między innymi Kinga Rusin, Kayah czy Karolina Szostak.

Reklama

Gwiazdy chorują na hashimoto

O hashimoto wśród polskich gwiazd zaczęło się mówić głównie dzięki Kindze Rusin. To ona przełamała tabu i powiedziała o początkach związanych z chorobą, która sprawiła, że dziennikarka kompletnie nie wiedziała co dzieje się z jej organizmem. W ślad za nią poszła również Kayah i Karolina Szostak, które opowiedziały o radykalnej zmianie trybu życia i odpowiednich nawykach, które pozwalają im walczyć z chorobą.

10 sposobów, jak wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe już na stałe, fragmenty e-booka dr Hanny Stolińskiej

Dieta kojarzy się z czymś restrykcyjnym i chwilowym. Ale tak naprawdę żeby schudnąć i utrzymać wagę, należy zmienić nawyki żywieniowe. Tego się oczywiście nie da zrobić z dnia na dzień, ale stosując poniższe zasady, szybko osiągnięcie sukces. Jak? Bardzo dokładnie napisała o tym dr Hanna Stolińska w swoim e-booku Hashimoto. Co jeść, a czego unikać?.

How2

1. Żadnych gwałtownych zmian

Przez kilka dni spisujcie, co jedliście, a potem spróbujcie wyłapać błędy i zastanówcie się, z czego będzie najłatwiej zrezygnować, a co dodać, np. najpierw odstawić napoje gazowane albo do każdego posiłku zjeść jakieś warzywo. Może wam w tym pomóc dietetyk.

2. Regularność

To klucz do sukcesu, jednak nie musicie pór posiłków przestrzegać co do minuty – tego po prostu nie da się zrobić.

How2

3. Planowanie posiłków

Jeżeli wychodzicie z domu w porze drugiego śniadania, zabierzcie ze sobą kanapkę i owoc, a na popołudnie włóżcie do torebki czy plecaka porcję orzechów i kefir.

4. Samodzielne przygotowywanie posiłków

Starajcie się gotować sami, ale jeżeli macie służbową kolację, to w menu na pewno są jakieś zdrowe dania, a gdy po prostu biegacie po mieście, wejdźcie do sklepu – zwykle na półkach znajdzie się coś zdrowego.

5. Niestosowanie drakońskich ograniczeń

Wszystko jest dla ludzi, tyle że w odpowiednich ilościach. Nie wyobrażacie sobie dnia bez czegoś słodkiego? Wyznaczcie dwa dni w tygodniu (nie więcej), kiedy w ramach drugiego śniadania zjecie kawałek czekolady, małe ciasteczko i batonika. Jest bardzo prawdopodobne, że z czasem i z tego będziecie mogli łatwo zrezygnować.

6. Picie wody

Często uczucie głodu pojawia się, kiedy po prostu jesteśmy spragnieni.

7. Urozmaicanie menu

Nie dajcie się monotonii, szukajcie nowych smaków, przepisów, połączeń, nie wpadajcie w schematy (codziennie na śniadanie kanapka z chudą wędliną, a na obiad gotowane mięso z warzywami) – to bardzo nudne i istnieje ryzyko, że przy pierwszej okazji zjecie duże ilości niezdrowych produktów.

8. Ustalenie zasad żywienia

Ale nie stosujcie gotowej, nudnej rozpiski (typu 100 gramów pomidora z 90 gramami kurczaka). Ważne są codzienne wybory, a warzywa na diecie można jeść do woli.

How2

9. Dobre zakupy

Nie trzymajcie w domu niezdrowych, kalorycznych produktów. Zakupy róbcie często, cieszcie się wybieraniem pachnących, kolorowych warzyw. Obiady szykujcie na dwa dni. Zdrowe żywienie nie musi oznaczać spędzania całego dnia w kuchni i celebrowania pięciu posiłków przy stole.

10. Aktywność fizyczna

Wybierzcie taki rodzaj aktywności, który sprawia wam przyjemność. Wolicie bieganie niż jazdę na rowerze i pływanie niż jazdę na rolkach? Świetnie – biegajcie więc i pływajcie. Systematycznie zwiększajcie czas trwania i częstotliwość ćwiczeń. Jeżeli macie gorszy dzień, idźcie po prostu na spacer – to też ruch.

Reklama

Bonus! Znajdźcie kompana w odchudzaniu – mąż, żona, koleżanka czy kolega – po pierwsze, w grupie raźniej, a po drugie – możecie się nawzajem wspierać i motywować.

Reklama
Reklama
Reklama