Reklama

Jeśli ​​czujesz się wyczerpany emocjonalnie, niezaangażowany w swoją pracę i kwestionujesz swoje decyzje zawodowe oraz umiejętności najprawdopodobniej doświadczasz wypalenia zawodowego. Zwykle jest ono efektem złego zarządzania stresem w miejscu pracy. Na szczęście, psycholodzy dokładnie zbadali sposoby radzenia sobie z wypaleniem, dzięki czemu dziś mamy co najmniej kilka potwierdzonych naukowo strategii obchodzenia się ze stresem zawodowym.

Reklama

Wypalenie zawodowe: na czym polega, jak się objawia

W 2020 roku badacze stresu zawodowego wykazali, że aż ¾ pracowników doświadcza wypalenia „zawsze”, „często” lub „czasami”. Wypalenie zawodowe ma szkodliwe konsekwencje nie tylko dla zdrowia pracowników, ale również dla pracodawcy. Nie należy więc go lekceważyć.

Wypalenie zawodowe jest w dużej mierze wynikiem źle zarządzanego stresu w miejscu pracy, a główna odpowiedzialność za zapobieganie mu spoczywa na menedżerach. Poza rozmową z przełożonymi, pracownicy niewiele mogą zrobić, aby zmienić kulturę firmy lub wymagania w miejscu pracy. Mogą natomiast nauczyć się lepiej radzić sobie ze stresem zawodowym, by zapobiec negatywnym skutkom wypalenia.

Jak radzić sobie z wypaleniem? Oto 3 naukowo potwierdzone sposoby

Oto strategie, których można użyć, aby dojść do siebie po wypaleniu:

- Zadbaj o codzienną regenerację. W przeważającej części badania sugerują, że codzienne wysiłki na rzecz powrotu do zdrowia są ważniejsze niż czekanie na weekend lub wakacje. Częstsze przerwy są lepsze niż jeden długi roczny urlop. Warto więc pamiętać o codziennej regeneracji i nie odkładać jej na później.

- Odłóż smartfon. Naukowcy odkryli, że korzystanie ze smartfona po godzinach naraża ludzi na konflikty i problemy w pracy oraz w domu. Najgorszy wpływ na wzrost stresu wywierało: otrzymywanie wiadomości i SMS-ów dotyczących pracy po godzinach; aktywne sprawdzanie poczty służbowej po godzinach pracy. Badacze Derks i Bakker podzielili swoich uczestników badania na dwie grupy: tych, którzy korzystali ze swojego smartfona w pracy po godzinach i tych, którzy tego nie robili. Uczestnicy, którzy korzystali z telefonu służbowego po godzinach, częściej doświadczali problemów w pracy i domu, a także gorzej radzili sobie z powrotem do zdrowia po wypaleniu.

- Odpocznij na kanapie. Tak, to jest naukowo potwierdzony sposób radzenia sobie z wypaleniem zawodowym. Badacze byli zainteresowani tym, jak na regenerację wpływają następujące trzy codzienne czynności:

1) Zajęcia społeczne - spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną w domu lub poza domem;

2) Proste zajęcia - leżenie na kanapie, oglądanie telewizji, nicnierobienie, drzemka

3) Aktywność fizyczna - uprawianie sportu, joga lub ćwiczenia

Wyniki badania wskazały, że powrót do zdrowia po wypaleniu poprawił się po udziale w którymkolwiek z trzech rodzajów aktywności wymienionych powyżej. Jednak kiedy badacze podzielili uczestników na grupy wysokiego i niskiego ryzyka wypalenia, stwierdzili, że osoby o wysokim ryzyku wykazują nieco inne wyniki.

Proste zajęcia, jak oglądanie TV czy drzemka poprawiły ich wigor fizyczny i żywotność poznawczą, ale nie poprawiły uczucia regeneracji. Natomiast aktywności społeczne poprawiły wigor fizyczny, żywotność poznawczą i regenerację. Co ciekawe, aktywność fizyczna nie wykazała poprawy w żadnym z testowanych obszarów.

Reklama

Warto wziąć pod uwagę każdy z trzech sposobów radzenia sobie z wypaleniem zawodowym, nie zapominając przy tym, że objawy zaburzeń najlepiej skonsultować ze specjalistą, psychologiem, psychoterapeutą czy psychiatrą, którzy dobiorą odpowiedni sposób leczenia.

Reklama
Reklama
Reklama