Reklama

Dom stał się głównym centrum dowodzenia. Do naszych mieszkań przenieśliśmy biura, sale wykładowe, gabinety, a wszystko czym dotychczas się zajmowaliśmy, robimy obecnie w domowych zaciszu. Podczas długich godzin pracy zdalnej, opieki nad dzieckiem, czy nauki online, potrzebujemy konkretnego planu, by nie pogubić się w natłoku obowiązków. Najtrudniejszym zadaniem jest wykonywanie zleconych zadań produktywnie. Jak zaplanować pracę, by ograniczyć wieczny pośpiech, a zwiększyć zadowolenie z rezultatów?

Reklama

Zaplanuj swój godzinowy grafik

Dużą zaletą pracy zdalnej są elastyczne godziny, które możesz dopasować do własnych potrzeb. Nie musisz trzymać się typowego grafiku, czas zaplanować swój osobisty harmonogram zgodny z twoim rytmem dnia i własnymi przyzwyczajeniami. Może największą produktywność osiągasz w godzinach porannych i od zawsze pragniesz zacząć pracę już o 7 rano. Teraz masz na to możliwość. A może masz zupełnie odwrotnie - zarywanie nocy nie sprawia ci problemu. Pomyśl o swoich potrzebach i stwórz swój własny grafik. Pamiętaj tylko, by w planowaniu się nie rozpędzić i nie przekroczyć czasu pracy.

Przygotuj siebie i otoczenie

Choć początkowo praca z domu w luźnym dresie i bluzie może brzmieć jak marzenie, takie rozluźnienie niesie za sobą szybki spadek produktywności. Jeśli czujesz, że takie zjawisko wystąpiło również u ciebie, zacznij planować bardziej formalne stylizacje na home office. Pozwoli to oddzielić godziny pracy od tych przeznaczonych na odpoczynek oraz zwiększy motywację do działania. Tak samo ważne jak ubiór jest miejsce pracy. Wyznacz sobie w domu konkretną przestrzeń, która spełnia funkcję biura. Po wykonaniu zadań zawodowych uprzątnij stanowisko – będzie to symbolizować koniec pracy.

Adobe Stock

Zrób swoją „To do list”

Lista rzeczy do zrobienia to niezbędny element do produktywnej pracy. Zastosuj zasadę “mniej znaczy więcej” i zajmij się kluczowymi obowiązkami, a nie wszystkim, co przyjdzie ci do głowy. Istotna jest także kolejność punktów na liście. Na samym początku listy powinny znaleźć się zadania najważniejsze. Rozpocznij pracę od tych najtrudniejszy obowiązków. W połowie dnia zobaczysz, jak dużo już zrobiłeś, a satysfakcja będzie motywacją do popołudniowej pracy.

Wprowadź poranne rytuały

Spraw, by poranki w domu kojarzyły się z czymś przyjemnym, a nie z pracą. Znajdź swój własny rytuał. Co Cię ekscytuje, inspiruje? Niech to będzie zaplanowany trening czy medytacja, pyszne śniadanie zrobione bez pośpiechu, lektura ulubionej książki, zrobienie dobrej kawy, nadrobienie zaległości w prasie czy relaksująca kąpiel w wannie. Wprowadź czas dla siebie o poranku w codzienność, niech stanie się Twoją rutyną. Pamiętaj, dobry powód do wstania zwiększa motywację, żeby wyłączyć budzik i działać.

Reklama

Zadbaj o regenerację

Zapewne nie raz już słyszałeś, że potrzebujemy 7-9 godzin snu, aby w pełni zregenerować siły. Jeśli chcesz osiągać produktywność i wstawać wcześnie rano, to siedzenie do późnych godzin w nocy odpada. Badania niejednokrotnie udowodniły, że osoby zapewniające sobie 7-9 godzin snu mają lepszą pamięć, nastrój i koncentrację, niższy ciśnienie krwi oraz lepszy metabolizm.

Adobe Stock
Reklama
Reklama
Reklama