Już dziś kolejna edycja akcji Godzina dla Ziemi, którą od lat organizuje WWF. 27 marca 2021 dokładnie o 20:30 zgasną światła a wielu miastach świata. Wyłączone zostaną miejskie iluminacje, a także urzędy. Często do akcji przyłączają się również prywatne osoby, które gaszą światło w swoich domach. Jaki jest cel akcji WWF? Zwrócenie uwagi na problemy z jakimi zmaga się obecnie Ziemia. Nie będziemy brutalni mówiąc, że nasza planeta umiera. Akcje tego typu mają za zadanie skupić uwagę na ważnym, ogólnoświatowym problemie za który wszyscy jesteśmy odpowiedzialni.

Reklama

27 marca miasta wyłączą światła – akcja WWF Godzina Dla Ziemi

Już dziś o godzinie 20:30 zgasną miejskie oświetlenia, iluminacje i latarnie. W tym roku akcja WWF poświęcona jest Bałtykowi. Zgodnie z postulatami, organizacja zachęca do zbierania podpisów na petycji do Mateusz Morawieckiego w sprawie bardzo złego stanu wody oraz zasobów ryb w Morzu Bałtyckim.

Pokaż, że zależy Ci na przyszłości Morza Bałtyckiego. To jego ostatnia deska ratunku. Przez cały miesiąc zbieramy podpisy pod petycją do Premiera RP z postulatami dotyczącymi natychmiastowych działań ochronnych – pisze WWF.

Kontrowersje wokół Godziny Dla Ziemi

Głos w sprawie popularnej akcji WWF zabrała Beata Jarosz-Dziekanowska, Rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych ostrzegając, jakie skutki będzie miało wyłączenie tak wielu odbiorników na raz, a następnie uruchomienie ich po godzinie.

Z perspektywy pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego jednorazowa, godzinna akcja nie wpłynie na jego stabilną pracę - zapewniła rzeczniczka.

Reklama

W sprawie tej wypowiedział się również szef URE, Rafał Gawin.

Zobacz także

Nie chodzi tu o jednorazowy efekt w postaci oszczędności energii. W tej akcji najważniejsze jest budowanie świadomości społecznej i proekologicznej postawy sprzyjającej oszczędzaniu energii, a w efekcie dbałości o środowisko, co w dobie transformacji klimatyczno-energetycznej ma szczególne znaczenie - zaznaczył Rafał Gawin.

Reklama
Reklama
Reklama