Co to był za urlop, czyli tak wyglądały wakacje w II RP!
Gdzie Polacy wypoczywali w dwudziestoleciu międzywojennym?
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polacy zaczęli coraz chętniej szukać we własnym kraju ciekawych wakacyjnych destynacji. Rozwijała się więc turystyczna infrastruktura - powstawały uzdrowiska, hotele, budowano drogi, dzięki którym podróżowanie stawało się coraz prostsze. Zaczęły też tworzyć się organizacje turystyczne. W 1920 r. powstało chyba najbardziej znane biuro turystyczne Orbis, które szybko zdominowało rynek podróżniczy w kraju. Już nie tylko duże metropolie, takie jak Warszawa czy Kraków przyciągały licznymi atrakcjami. Polacy zakochali się w kajakarstwie, a stanice wodne powstały dosłownie przy każdym większym jeziorze. Kolejną dziedziną, którą pokochali Polacy było kloarstwo. Pod koniec lat 20. XX w. działało w Polsce ponad 130 klubów kolarskich!
W roku 1926 PKP wprowadziło 66% zniżki dla turystów, a już w roku 1932 uruchomiono pociąg narciarski. To bardzo oryginalna forma turystyki - pociąg służył narciarzom jak hotel. Kursował między najważniejszymi kurortami nocą, można było się w nim przespać, wziąć prysznic i zjeść posiłek. W ciągu dnia skład czekał na podróżnych na stacji! Bardziej zamożni turyści mogli podróżować po Polsce samolotem. W najważniejszych miastach działały lotniska, a od 1921 roku działała firma Aerotarg. To właśnie ona w 1929 roku przekształciła się w dobrze nam znane PLL LOT. Gdzie najchętniej Polacy podróżowali w dwudziestoleciu międzywojennym? Jakie kurorty stały się najbardziej popularne? Sprawdziliśmy!
1 z 7
Sopot stał się najważniejszym kurortem w Polsce. Nic dziwnego! Po zaborach Polska odzyskała wreszcie dostęp do Bałtyku, a Sopot miał już bogatą bazę hotelową, którą już tylko rozbudowywano w dwudziestoleciu międzywojennym.
2 z 7
Wspaniałe molo w Sopocie, dom zdrojowy i Grand Hotel przyciągały eleganckich turystów.
3 z 7
Polacy pokochali odpoczynek w uzdrowiskach.
4 z 7
Druskienniki były jednym z najbardziej popularnych kierunków.
5 z 7
W latach 30. w Polsce było ok. 100 uzdrowisk! Kolejnym popularnym miejscem była Krynica.
6 z 7
Polacy pokochali kawiarniane ogródki. W prawie każdej turystycznej miejscowości w dwudziestoleiu wyrastały jak grzyby po deszczu!
7 z 7
Najbardziej snobistyczny kierunek urlopowy w latach 20. i 30.? Oczywiście Zakopane!