Fundamenty szczęśliwego związku. Jak je stworzyć?
Poznaj skuteczną teorię udanego związku!
Jeśli chcemy zbudować szczęśliwą i zdrową relację, potrzebujemy wyznaczyć stabilne i wspierające fundamenty. Z pomocą w tej kwestii przychodzi nauka profesora Johna Gottmana, który przez ponad cztery dekady wykonywał obszerne badania nad przewidywaniem rozwodów i stabilnością małżeństw. Gottman na ich podstawie opracował teorię o nazwie „The Sound Relationship House”. Koncepcja ta głosi, że zdrowe i bezpieczne związki są jak dom. Jak opisał Gottman, stabilna relacja ma ściany i poziomy, na których para buduje solidną więź. Jak wygląda w praktyce „dom zdrowej relacji”? Oto przegląd piętro po piętrze.
Piętro 1: budowanie „Mapy miłości”
Jako fundament, na pierwszym poziomie, Gottman proponuje stworzyć wspólną „Mapą miłości”, która będzie podstawowym przewodnikiem po wewnętrznym świecie partnera. Na tym etapie kluczowe jest dobre poznanie swojej drugiej połówki. Tworzenie „Map miłości” oznacza zadawanie właściwych pytań. Wiedza na temat potrzeb, historii, planów, przyzwyczajeń, lęków, obaw i marzeń w związku jest fundamentem, na którym można budować kolejne etapy. W idealnej relacji partnerzy znają się lepiej niż ktokolwiek inny.
Piętro 2: Dziel się sympatią i podziwem
Dzielenie się sympatią i podziwem brzmi banalnie, jednak zastanówmy się, jak często w rzeczywistości jesteśmy skłonni komplementować drugą osobę. Jak podkreśla Gottman, to szczególnie istotne, by w relacji nie zapominać o docenianiu partnera czy partnerki. W zdrowych związkach obie strony potrafią podać wielkie i małe powody, dla których kochają swoją drugą połówkę.
Piętro 3: Zwracanie się w potrzebie
Kiedy potrzebujesz uwagi, wsparcia lub pocieszenia, prawdopodobnie zwracasz się do swojego partera czy partnerki. Kiedy oboje zwracacie się do siebie nawzajem i pomagacie sobie obustronnie, tworzycie bezpieczną przestrzeń, w której możecie swobodnie wyrazić siebie i swoje potrzeby.
Piętro 4: Pozytywna perspektywa
Pozytywna perspektywa według profesora Gottmana polega na postrzeganiu partera w sposób pełen empatii i ciepła. Pary pozostające w zdrowych związkach widzą w sobie to, co najlepsze i nie spieszą się z obrazą lub krytyką. Wiara w to, że jesteście w tej samej drużynie, wzmacnia związek i wzmacnia każdego z was od wewnątrz.
Piętro 5: Zarządzanie konfliktami
Ponieważ nie możesz uniknąć konfliktu, kluczowe jest, aby wiedzieć, co robić, gdy nieuchronnie się on ujawni. W pierwszym kroku zajmujemy się samymi faktami. Mówimy o tym, co się wydarzyło, bez oceniania, krytyki i nadawania znaczenia sytuacji. W drugim etapie przedstawiamy nasze uczucia, emocję i potrzeby. To właśnie niezaspokojone potrzeby są źródłem konfliktów, dlatego warto o nich mówić. To one są również głównym źródłem tego, jak się czujemy. W tym ostatnim kroku przedstawiamy, czego oczekujemy od drugiej strony w związku z sytuacją. Nie jest to żądanie, ale prośba o konkretne działanie.
Piętro 6: Spełnij marzenia
Szczęśliwy związek to ten wspierający na każdej płaszczyźnie. John Gottman przypomina o znaczeniu marzeń, które są motywatorem do działania i sprawiają, że czujemy satysfakcję z życia. W relacji powinno się zadbać nie tylko o bezpieczną przestrzeń na wyrażanie swoich planów i marzeń, ale parter powinien również wspierać w ich realizacji. Wspólnie dużo łatwiej jest dojść do celu.
Piętro 7: Stwórzcie wspólne znaczenie
Wierzchołek schematu „Sound Relationship House” wygląda podobnie, jak jego podstawa, czyli „Mapa miłości”. W tym przypadku chodzi jednak o budowanie wewnętrznego świata jako para. Zastanówcie się, jakie wasze zwyczaje, rytuały, marzenia czy tradycje są waszym elementem wspólnym, który wyraża to, kim jesteście jako zespół.