Reklama

Marka- legenda. Fiskars świętuje w 2024 roku swoje 375-lecie istnienia. Jest to jeden z najstarszych na świecie brandów, który od samego początku koncentruje się na wysokiej jakości, ponadczasowym wzornictwie i funkcjonalności swoich produktów. Fiskars jest znany głównie z produkcji narzędzi ogrodniczych, nożyc i artykułów kuchennych, a inspiracją dla marki są skandynawski minimalizm, natura i stały rozwój. Fiskars to brand, który w swoim DNA ma najwyższą jakość i fokus na użytkowości produktów. Jeśli nawet wydaje Ci się, że słyszysz nazwę „Fiskars” pierwszy raz, to tak naprawdę zapewne od lat znasz produkty fińskiego brandu. Wystarczy wspomnieć słynne nożyczki z pomarańczową rączką…

Reklama

Fiskars - fińska jakość i moc tradycji

Marka Fiskars została założona w roku 1649 jako huta żelaza nad rzeką Fiskars w miejscowości o tej samej nazwie. Firma do dziś działa w tym miejscu, aktywnie wspierając artystów i rzemieślników różnych dziedzin. Właśnie dlatego wiele z rocznicowych wydarzeń odbędzie się w Fiskars Village – pięknie zachowanej starej wiosce, która stanowi siedzibę firmy.

Podróż w czasie - wybierz się do Fiskars Village

Fiskars Village to miejsce wyjątkowe, znane dziś jako centrum fińskiej sztuki i designu. Miejsce, które możesz odwiedzić podczas podróży do Finlandii. Wysokiej jakości restauracje, obiekty konferencyjne i hotelowe, a także różnorodne warsztaty, wydarzenia i sklepy oferują odwiedzającym mnóstwo atrakcji przez cały rok. To mikroświat, w którym czas się zatrzymał. Wioska zachwyca pięknym położeniem i doskonale utrzymanymi zabudowaniami. W Fiskars Village można zatrzymać się na noc - niedawno otwarty hotel The Torby zachwyca połączeniem historycznych wnętrz i nowoczesnego designu. W wiosce znajdują się restauracje, kawiarnie, sklepy (także marek, które ma pod swoimi skrzydłami Fiskars).

mat. prasowe Fiskars

Fiskars - historia fińskiej marki

Fiskars został założony przez Holendra Petera Thorwöste'a, który otrzymał przywilej na budowę wzdłuż rzeki Fiskars. Można było wykorzystać naturalną energię wody i umożliwić rozwój wsi. Wkrótce w hucie żelaza założono warsztaty i inne sklepy. Dziś dawne warsztaty zostały przebudowane na pracownie różnych artystów.

Z biegiem lat huta żelaza zyskała nowych właścicieli. W XVIII wieku Fiskars był pod kontrolą kilku właścicieli, w tym Johna Montgomerie, Roberta Finlaya i Johna Jenningsa. Huta Finlay po 20 latach zbankrutowała i przejął ją B.M. Björkman ze Sztokholmu. Syn Björkmana przeniósł się do Fiskars, ale sprzedał ją w 1822 roku.Właścicielem został Johan Julin. Rozwijając przemysł w Fiskars, Julin ulepszył także rolnictwo i leśnictwo wokół wioski huty żelaza. Był postępowym człowiekiem, który zbudował w Fiskars pierwszy w Finlandii warsztat maszynowy. Fiskars Village wyprzedziło swoje czasy zarówno pod względem opieki zdrowotnej, jak i edukacji. Różne stowarzyszenia oferowały mieszkańcom wioski Fiskars bogatą ofertę spędzania wolnego czasu, począwszy od sportu po muzykę i ochotniczą straż pożarną. Po śmierci Julina w 1853 roku hutą kierował zarząd opiekuńczy. W 1883 roku powstała spółka Fiskars z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach spółki huta stała się także częścią większej całości, co również miało wpływ na jej późniejszy rozwój. Dziś Fiskars Corporation to międzynarodowa firma, której produkty konsumenckie do domu, ogrodu i na zewnątrz są znane ze swojej funkcjonalności i najnowocześniejszego wzornictwa.

Firma jest notowana na helsińskiej giełdzie papierów wartościowych od roku 1915 i zatrudnia obecnie ponad 6000 pracowników. W roku 1967 Fiskars wprowadziła na rynek pierwsze nożyczki z charakterystyczną pomarańczową rączką, które stały się ikoną designu na całym świecie. Od roku 2008 Fiskars Group systematycznie rozszerza swoje portfolio marek, do których należą między innymi Wedgwood, Gerber, Royal Copenhagen, Iittala, Waterford oraz Georg Jensen. Produkty Fiskars są dostępne w 100 krajach na całym świecie.

Fiskars kończy 375 lat w 2024 roku.

Jakie atrakcje marka zaplanowała z okazji rocznicy? W trakcie letnich miesięcy odbędzie się Art & Design Biennale, które będzie okazją do spotkania z architekturą, sztuką i designem. Wielkanoc i sierpień będą czasem dla Fiskars Festival Orchestra, podczas którego odbędą się koncerty pod batutą najlepszych dyrygentów oraz z udziałem młodych talentów muzyki klasycznej. Ponadto, historia kreatywnej społeczności zamieszkującej wioskę Fiskars zostanie zebrana i opisana w rocznicowej książce, która koncentruje się na zrównoważonym stylu życia.

W ramach obchodów rocznicowych, marka Fiskars wyda specjalne edycje swoich najbardziej kultowych produktów, takich jak siekiery i nożyczki. Te produkty, które już teraz uchodzą za najlepsze na świecie, odegrają główną rolę podczas obchodów rocznicowych.

Reklama

Ewolucja najbardziej kultowego produktu Fiskars! Tak zmieniały się słynne nożyczki na przestrzeni dziesięcioleci.

mat. prasowe Fiskars
Reklama
Reklama
Reklama