Reklama

Jeśli urządzasz przyjęcie na część swojej koleżanki, albo chcesz ją specjalnie uhonorować, spytaj czy na pewno zrobi jej to przyjemność. Nie wszyscy lubią być w centrum uwagi i przyciągać spojrzenia. A echoiści tego wprost nie znoszą. I nie chodzi o to, że są nieśmiali. To ludzie wysoko wrażliwi i ponad miarę empatyczni, którzy skupiają się na zaspakajaniu pragnień i oczekiwań innych. I jest to dla nich tzw. sztywny wzorzec postępowania, niezależny od relacji oraz intencji innych ludzi, dobrych czy złych. Altruiści poświęcą się dla innych wtedy, kiedy uznają to za ważne i sensowne. Dla echoistów będzie to racja bytu. Chcą być tłem dla drugiej osoby, stać z boku. Uważają, że nie są dość ważni, by zwracać na siebie uwagę. Jak powiedziała psycholog dr Joanna Heidtman echoizm to stan zaniknięcia dla siebie na rzecz drugiej osoby.

Reklama

Narcyz spotyka echoistkę

Echoiści mają biegunowo różny typ osobowości od narcyzów i jak magnes ich przyciągają. Pozwalają im zawładnąć sobą, błyszczeć, wzmacniają ich poczucie wyjątkowości. „Dla dobra związku” echoiści będą myśleli tylko o tym, jak czuje się druga strona.

Zobacz: Oto, czego dowiadujemy się o sobie przekraczając magiczną czterdziestkę!

Echoistkami są często córki narcystycznych matek przyzwyczajone do odgadywania ich oczekiwań. Od dzieciństwa walczą o aprobatę matki i mają wobec niej ciągłe poczucie winy. Albo uczą się dopasowywać do ich emocji. W dorosłym życiu tzw. niekochane córki często odtwarzają relacje z dzieciństwa wiążąc się z narcyzami. Te relacje dobrze znają i wiedzą „jak ją obsługiwać". Nawet w sytuacjach, kiedy czują się niekomfortowo np. protekcjonalnie poklepywane nigdy nie zwrócą na to uwagi.

Echoizmowi sprzyja też wychowanie oparte na pomniejszaniu poczucia własnej wartości dziecka, strofowania typu: „przestań się tak chwalić”, „nie ośmieszaj mnie”, „inni się tak nie zachowują”, „nie zwracaj stale na siebie uwagi”.

Termin echoizm jako określenie pewnych cech osobowości pojawił się kilka lat temu. Spopularyzował go amerykański psycholog kliniczny Craig Malkin. Pochodzi z mitologii greckiej, od zakochanej w Narcyzie nimfy Echo. Została ona pozbawiona własnego głosu i powtarzała jedynie słowa innych.

5 cech, które mogą wyróżniać echoistów:

  • Robią wszystko, by nie zwracać na siebie uwagi.Nie lubią pochwał i komplementów
  • Uważają, że zaspokajanie potrzeb innych, to gwarancja uczucia.
  • Chcą uszczęśliwić drugą osobę kosztem siebie.
  • Nie potrafią stawiać granic.
  • Nastawione na potrzeby innych źle znoszą bycie z samym sobą.
Reklama

Fot. Adobe Stock
Reklama
Reklama
Reklama