Poznaj zaskakujące fakty o bohaterze Światowego Dnia Żółwia!
Czego jeszcze nie wiesz o tych zwierzętach?
Żółwie zamieszkują naszą planetę od ponad 220 milionów lat! Żyją zarówno na wodzie, jak i na lądzie, więc otaczają nas właściwie wszędzie. Wydaje się, że powinniśmy wiedzieć o nich wszystko, ale wciąż jest wiele interesujących rzeczy do odkrycia...
Najciekawsze fakty o żółwiach
W sumie istnieje około 230 gatunków żółwi, i żyją one prawie we wszystkich zakątkach globu. Największym żywym żółwiem jest żółw skórzasty – może ważyć aż 900 kilogramów, i mierzyć 2,5 metra! Najmniejszy jest żółw plamisty, i ten okaz może zmieścić się w dłoni. Większość gatunków żółwi znajduje się w Międzynarodowej Czerwonej Księdze. Głównym czynnikiem wymierania gadów jest polowanie na nie przez ludzi i inne zwierzęta, a także zanieczyszczenie środowiska.
Co jeszcze warto wiedzieć o tych majestatycznych zwierzętach? Opowiadamy w naszej galerii!
1 z 6
Istnieje powszechny mit, że żółwie są powolne i nie są w stanie poruszać się szybko. Częściowo jest to prawda – im większy żółw, tym cięższa jest jego skorupa i tym wolniej się porusza. Jednak żółwie morskie mogą poruszać się z prędkością około 35 km/h. W niektórych krajach odbywają się nawet wyścigi żółwi!
2 z 6
Żółwie naprawdę są mądre – mogą wyczuć obecność człowieka i ukryć się w swojej skorupie. Zwabienie zwierzęcia sztuczną metodą nie zadziała, więc pozostaje tylko... czuła rozmowa! Po pewnym czasie żółw poczuje się bezpiecznie i wyjdzie na zewnątrz.
3 z 6
Żółwie morskie są w stanie poruszać się w przestrzeni zgodnie z polem magnetycznym Ziemi – dzięki tej zdolności mogą po wielu latach wrócić do miejsca urodzenia.
4 z 6
Skorupa żółwia jest bardzo trwała! Może utrzymać nawet 200-krotnie większy ciężar niż sam żółw.
5 z 6
Przyuczenie żółwia wymaga cierpliwości – zacznij od trzymania go w rękawiczce, oczywiście gdy przestanie syczeć i się chować. Na gołą dłoń przyjdzie czas później. Wszelkie zabawki są postrzegane przez żółwi jako przedmioty obce, ale zdarza się, że wzbudzają ciekawość i chęć zabawy.
6 z 6
Oczywiście żółw nie jest psem, i nie będzie przynosić Ci kapci, ale możesz czegoś go nauczyć. Jeśli ta sama osoba karmi żółwia przez długi czas, to po pewnym czasie zacznie być postrzegana jako żywiciel rodziny, więc żółw zacznie reagować podczas karmienia, „machając” łapą lub potrząsając głową.