Reklama

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce jest bardzo dynamiczna. Już za tydzień rozpoczęcie roku szkolnego, jednak decyzje związane z pójściem uczniów do szkół, wciąż są niepewne. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, rodzice dzieci, które będą uczyły się zdalnie, mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek od państwa?

Reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2020

Premier na ostatniej konferencji prasowej poinformował Polaków, że w związku ze zbliżającym się pierwszym dniem szkoły, rodzice dzieci, które wciąż będą uczyły się w trybie zdalnym, mają możliwość otrzymania zasiłku opiekuńczego.

Kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Okazuje się, że jedynym warunkiem otrzymania świadczenia, jest zdalna nauka dziecka w placówce. Do tej pory rząd nie podał dodatkowych warunków, które w jakikolwiek sposób blokowałyby otrzymanie zasiłku. Należy jednak pamiętać, ze sytuacja związane z powrotem dzieci do szkół od 1 września 2020 wciąż może się jeszcze zmienić.

Jak będzie wyglądał wrzesień 2020 w szkołach?

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wciąż podkreśla, że polskie szkoły są gotowe na powrót uczniów do nauczania stacjonarnego. Zapewnia, że nie ma powodu do obaw w związku z pandemią koronawirusa i zachowane zostaną wszystkie środki bezpieczeństwa. Mimo wszystko, rodzice są pełni niepokoju, chociażby ze względu na brak obowiązku noszenia maseczek przez dzieci w placówkach.

Reklama

Oczywiście, decyzja zależy od dyrektorów szkół i sanepidu. Jeśli będą przesłanki, nie wykluczamy wprowadzenia nauczania zdalnego.

Nowelizacja ustawy na temat zasiłku opiekuńczego 2020

Jak poinformował Senat, w tym tygodniu przyjęta została specjalna nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która dotyczy wypłaty zasiłku opiekuńczego. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy tego typu świadczenie zostało wprowadzone w Polsce w marcu, kiedy ogłoszony został stan zagrożenia epidemicznego. Wówczas zasiłek wypłacany był przez okres 137 dni. Otrzymywali go rodzice, którzy musieli opiekować się dziećmi ze względu na zawieszone zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach.

Reklama
Reklama
Reklama