Świat przyszłości, sztuki zakazane i John Wayne w najciekawszych muzeach roku
1 z 11
"Spalić muzea!" - nawoływał futurysta Filippo Marinetti ponad 100 lat temu. Dziś możemy odetchnąć z ulgą, że tak się nie stało. Instytucja muzeum ma się świetnie, a wystawom i przestrzeniom, w których są prezentowane, daleko jest od skostniałego tradycjonalizmu, przeciwko któremu buntowali się wyznawcy awangardy. Widać to w środku - na muzealnych salach i na zewnątrz - w nowoczesnej architekturze.
Przyjrzyjmy się najciekawszym nowym muzeom z całego świata wg zestawienia z magazynu "The Guardian" i portalu Designboom.
2 z 11
Nowy budynek Whitney Muzeum of American Art został zaprojektowany przez sławnego włoskiego architekta Renzo Piano. Mieści się między parkiem High Line a rzeką Hudson w Nowym Jorku i zawiera ponad 15 kilometrów kwadratowych powierzchni galeryjnej, przeznaczonej na ekspozycję ogromnej kolekcji współczesnej sztuki amerykańskiej. W skład stałej wystawy wchodzą dzieła takich artystów jak Donald Judd, Jeff Koons, Jean-Michel Basqiat, Kara Walker czy Lee Karsner. Teraz w Whitney można zobaczyć imponującą rozmiarem retrospektywę pioniera ekspresjonizmu abstrakcyjnego, Franka Stelli.
3 z 11
Budynek według projektu Santiago Calatravy jest tak imponujący, że sam jego wygląd wystarczy, by przyciągnąć gości. To Museu do Amanhã, czyli Muzeum jutra, z Rio de Janeiro w Brazylii, które ma ponad 5 kilometrów kwadratowych powierzchni, na której znajduje się olbrzymi basen, ogrody i ścieżki rowerowe. Stała ekspozycja to dzieło Luiza Alberto Oliveria'y. Fizyk i kosmolog podzielił ją na pięć części: "Kosmos", "Ziemia", "Antropocen", "Jutro" i "Dziś". Wiedzę przekazuje poprzez eksperymenty, dzięki którym zachęca zwiedzających do zgłębiania fundamentalnych kwestii egzystencjalnych i próby wyobrażenia sobie świata przyszłości. Oficjalne otwarcie Muzeum jutra odbyło się 19 grudnia.
4 z 11
Jak przyciągnąć uwagę turystów, którzy są w trakcie podróży? Odpowiedź na to pytanie znają władze lotniska w egipskim Kairze. Na Terminalu 3 na początku grudnia otworzono tam muzeum sztuki starożytnej. Prace nad ekspozycją jeszcze trwają, ale już wiadomo, że ma ona zawierać 38 obiektów. Wiele z nich będzie wypożyczona z Egipskiego muzeum w Kairze, jak na przykład znana na całym świecie figura siedzącego skryby, która powstała około 2450-2325 roku p.n.e.
5 z 11
Muzeum sztuki współczesnej The Broad w centrum Los Angeles otworzono zaledwie trzy miesiące temu. Zostało zaprojektowane przez studio architektoniczne Diller Scofidio + Renfro. Futurystyczna forma budynku łączy dwie funkcje - publicznej przestrzeni wystawienniczej i archiwum the Broad Art Foundation. Wbrew pozorom ta druga wcale nie jest mniej ważna - to ona zajmuje największą, centralną część budynku. Bryła muzeum jest pokryta "woalką" - podobną do egzoszkieletu strukturą, która przepuszcza światło i dodaje jej wizualnej lekkości. W nowoczesnej przestrzeni można obejrzeć kolekcję 2 tys. prac z kolekcji fundacji Broad, zawierającej dzieła artystów takich jak Jean-Michel Basquiat, Joseph Beuys, czy Alexander Calder.
6 z 11
XVI-wieczny wenecki pałac to idealne miejsce na muzeum szkła. Ekspozycja Vitraria Glass +A nie skupia się jednak na witrażach, z których słynie Wenecja, tylko na współczesnej sztuce i projektowaniu. Wystawa, którą możemy oglądać od września 2014 ukazuje cechy charakterystyczne szkła, takie jak kruchość czy przezroczystość i śledzi jak były one wykorzystywane do celów dekoracyjnych. W tym roku można było obejrzeć ekspozycję "Skarb: od Picassa do Jeffa Koonsa", biżuterii projektu artystów, takich jak Louise Bourgeois czy Anish Kapoor.
Eksponat Bruna Romanelliego pt. "Zosma" z wystawy "Skarb: od Picassa do Jeffa Koonsa"
7 z 11
Garage Museum of Contemporary Art, czyli "garażowe muzeum sztuki współczesnej" w Moskwie mieści galerię prac z kolekcji Rosjanki Darji Żukowej, kolekcjonerki sztuki i żony miliardera Romana Abramowicza. Budynek powstał według projektu jednego z najsławniejszych architektów na świecie Rema Koolhaasa, który postanowił wykorzystać pawilon ponad 80-letniej zajezdni autobusowej. Na 5,4 tys. m2 znajdziemy dwie galerie, centrum kreatywne dla dzieci, sklep, kawiarnię, biura i przestronny taras. Projekt uwzględnia oryginalne elementy konstrukcji i wystroju sowieckiego budynku, takie jak mozaika i cegły, które zgrabnie łączy z najnowocześniejszymi rozwiązaniami.
8 z 11
W Winterset w stanie Iowa, mieście z którego pochodzi jedna z największych gwiazd Hollywood John Wayne, mieszka tylko 5 tys. ludzi. Nie przeszkadza to fanom aktora, którzy od dziesięcioleci urządzali do niego pielgrzymki. W tym roku specjalnie dla nich stworzono muzeum John Wayne Birthplace Museum, gdzie można obejrzeć największą prywatną kolekcję pamiątek, takich jak plakaty, kostiumy, podpisane umowy, siodła czy nagrody.
9 z 11
Muzeum sztuk zakazanych, które można zwiedzać od 8 grudnia, składa hołd malarzom, rzeźbiarzom, pisarzom i muzykom, który byli określani "zdegenerowanymi" przez nazistów albo prześladowani przez reżimy komunistyczne. Mieści się w budynku Kunstmuseum w Solingen, pochodzącym z początku XX wieku. Wystawa umieszcza "zakazane dzieła" w kontekście życiorysów artystów, takich jak Carl Rabus, który był aresztowany przez Gestapo i ostatnie lata wojny spędził w więzieniu, czy członek grupy Die Brücke - Ernst Ludwig Kirchner.
Obraz Kirchnera, który zobaczymy na wystawie w Solingen
10 z 11
Imponujący rozmiarem budynek (ma ponad 12 km kwadratowych powierzchni) powstał, by pomieścić kolekcję sztuki współczesnej Libańczyka Tony'ego Salamé, stojącego na czele odzieżowego imperium Aïshti. Oficjalne otwarcie muzeum Aishti Foundation w Bejrucie odbyło się w październiku. Teraz w nowoczesnych wnętrzach możemy obejrzeć wystawę "New Skin" ("Nowa skóra"), której kuratorem jest dyrektor artystyczny New Museum w Nowym Jorku i Fondazione Nicola Trussardi w Mediolanie. Na czterech piętrach budynku pokazane są dzieła takich artystów, jak Manzoni, Pistoletto, Willem de Rooil czy Tauba Auerbach.
11 z 11
W tym roku w malowniczym Plan de Corones we włoskich Alpach ukończono szóste i ostatnie muzeum poświęcone karierze podróżnika Reinholda Messnera, najlepszego himalaisty świata i pierwszego człowieka, który stanął na wszystkich ośmiotysięcznikach. Autorem projektu MMM Corones jest, legendarne już, biuro architektoniczne Zaha Hadid Architects. Ekspozycja jest poświęcona wspinaczce wysokogórskiej i zawiera kolekcję zdjęć i rzeczy, które Messner zgromadził na swoich wyprawach.