Styl Hampton w bloku? To możliwe!
Sprawdź, jak urządzić mieszkanie w stylu nowojorskich elit
- Redakcja VIVA!
Zima, śnieg i niskie temperatury sprawiają, że z utęsknieniem wspominasz słoneczne wakacyjne miesiące? Marzysz o ciepłym piasku pod stopami, błękitnym niebie i orzeźwiającej kąpieli w morzu. A może wystarczy Ci przytulne wnętrze, w którym wypoczniesz, odprężysz się i poczujesz jak w nadmorskiej willi? Jeśli tak, już dziś dowiedz się, czym jest styl Hampton i skąd bierze się jego popularność.
Kiedy raz spojrzysz na fotografie przedstawiające aranżacje w stylu Hampton, na pewno nie przejdziesz obok nich obojętnie. Jasne kolory, wygodne kanapy, drewniane meble – warto mieć je w swoim mieszkaniu, bo nie tylko doskonale się prezentują, ale są też wygodne i praktyczne.
Styl Hampton – skąd się wywodzi?
Mieszkania urządzone w stylu Hampton są przytulne i komfortowe. Dużą wagę podczas aranżowania przestrzeni przywiązuje się tutaj zarówno do mebli, naturalnych materiałów, kolorystyki, jak i drobnych elementów wyposażenia. Wszechobecna harmonia, biel, błękit nadmorskiego nieba, a także ciepłe beże nawiązujące do piaszczystych plaż – taki właśnie jest styl Hampton. Chcesz poczuć się w swoim mieszkaniu jak na wakacjach – po ciężkim dniu rozsiąść się na wygodnej kanapie i odprężyć w komfortowych warunkach? Nie zwlekaj, zaaranżuj swoje mieszkanie w stylu Hampton.
South Hampton i East Hampton to miejsce, gdzie zamożni nowojorczycy wypoczywają w swoich luksusowych rezydencjach.
Skąd tak właściwie wzięła się nazwa tego niebanalnego – luksusowego, a zarazem wyróżniającego się prostotą stylu? Wywodzi się on z dwóch nadmorskich kurortów na Long Island – South Hampton oraz East Hampton, gdzie zamożni nowojorczycy zmęczeni trudami tygodnia wypoczywają w swoich rezydencjach. Przestronne i bogate wnętrza, w których królują marynistyczne motywy, biel oraz proste i klasyczne meble zyskały miano stylu Hampton.
Czym charakteryzuje się styl Hampton?
Zastanawiasz się, czy styl Hampton będzie pasował do mieszkania w bloku? Poznaj jego najważniejsze cechy i przekonaj się, że to jeden z najtrafniejszych wyborów, który z łatwością można zaaranżować na niewielkiej przestrzeni. Stwórz mieszkanie eleganckie, jasne i subtelne, które nie tylko będzie praktyczne i wygodne, ale również atrakcyjne wizualnie.
Naturalne materiały
Styl Hampton ma wiele odsłon, ale elementem, który łączy je wszystkie, jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Ściany zdobione drewnianą boazerią – białą lub pozostawioną w naturalnej kolorystyce, drewniane stoliki kawowe, wiklinowe fotele, kanapy obite bawełną lub welurem, to kluczowe cechy, których nie może zabraknąć w pomieszczeniach inspirowanych stylem willi na Long Island.
Wspominając o wykorzystaniu naturalnych materiałów, nie można zapomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie eleganckich drewnianych podłogach. Pozwalają one zachować harmonię w pomieszczeniu, uzupełniając aranżację i nadając jej przyjaznego oraz ciepłego charakteru, który tak bardzo pożądany jest we wnętrzach służących wypoczynkowi.
Kolorystyka w stylu Hampton
Salony, sypialnie, a także kuchnie Hampton są jasne i przytulne. Dominują w nich biel, beż, odcienie błękitu, a także jasny brąz, które dają efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Mieszkanie urządzone w stylu Hampton wydaje się przestronne, lekkie i subtelne. Dość często pojawiają się tutaj również meble oraz dodatki w odcieniach szarości, a także kontrastujące z całością elementy drewniane.
Do mocnych akcentów we wnętrzu Hampton niewątpliwie zaliczają się granatowe pasy, zdobienia oraz dodatki. Nie można jednak z nimi przesadzać, aby zanadto nie przytłoczyć pomieszczenia, które powinno sprzyjać odprężeniu.
Światło
Jedną z cech charakterystycznych domów w stylu Hampton są obszerne okna oraz przeszklone drzwi prowadzące na werandę, które wprowadzają do wnętrza sporo naturalnego światła. Nie stosuje się tutaj ciężkich i ciemnych zasłon, dekorując okna jedynie zwiewnymi i lekkimi firankami, konieczne uszytymi z naturalnych tkanin. Wieczorem, gdy słońce chyli się ku zachodowi, mieszkania Hampton oświetla prosty, klasyczny żyrandol, a także wysokie lampy podłogowe – z drewnianymi podstawami oraz abażurami wykonanymi z materiału lub ze szkła.
Dywany
Na drewnianych podłogach nadmorskich rezydencji nie może zabraknąć miękkich dywanów. Znaczenie ma nie tylko ich forma, stylistyka czy kolorystyka, ale przede wszystkim materiał, z jakiego dany model został wyprodukowany. Dywany klasyczne, z marokańskimi wzorami lub wykładziny inspirowane angielską elegancją – to one najlepiej odnajdują się w tego typu wnętrzach. Nierzadko stosuje się tutaj również puszyste dywany z długim włosiem, a także tkane na płasko dywany i wykładziny jutowe, sizalowe oraz bawełniane.
Dodatki
Niebanalne aranżacje w stylu Hampton uwielbiają różnego rodzaju dodatki związane z nadmorskim klimatem. Na ścianach spotkać można obrazki z żaglówkami czy kołem ratunkowym, z kolei na stoliku kawowym mniejsze i większe muszle. Na komodach i w wysokich białych regałach atrakcyjnie wyglądają również wyeksponowane srebrne wazony oraz świeczniki. Wzory marokańskie, które nierzadko zdobią eleganckie dywany, spotkać można także na ozdobnych poduszkach lub pięknych firankach.
Jak urządzić mieszkanie w bloku w stylu Hampton?
Pomimo iż mieszkania w blokach nie charakteryzują się metrażem willi na Long Island, w nich również można stworzyć ciepłe i subtelne wnętrza inspirowane nadmorskim klimatem. Jeśli styl Hampton przypadł Ci do gustu i marzysz o przytulnym mieszkaniu wzorowanym właśnie na nim, wystarczy, że wprowadzisz do wnętrz kilka zmian.
Salon w stylu Hampton
Najprostszym sposobem na uzyskanie efektu przestronnego wnętrza jest zmiana kolorystyki pokoju dziennego na jasne i delikatne barwy. Ściany możesz pomalować na biało, jasne odcienie szarości, beżów lub pastelowe błękity. Aby nadać im niepowtarzalnego charakteru, pomyśl również o białej boazerii. Nie musisz zastosować okładziny na wszystkich ścianach, wystarczy, że ozdobisz nią ścianę centralną lub sufit. W salonie Hampton nie może zabraknąć wygodnej kanapy. Gdy Twój salon jest jednocześnie sypialnią, koniecznie pomyśl o modelu rozkładanym – z funkcją spania.
Tuż obok kanapy stanąć powinien nietuzinkowy stolik kawowy, np. wykonany z wikliny. Jeśli metraż salonu pozwala, wstaw do niego również wygodne fotele spójne z sofą. Mieszkanie w bloku zazwyczaj jest zbyt małe na obszerne siedziska, dlatego zastąpić możesz je miękkimi pufami. W tym przypadku doskonale sprawdzą się meble wykonane z liny, nawiązujące do motywu marynistycznego.
Jakie dodatki wybrać do salonu Hampton w bloku? W tej kwestii panuje dowolność. Kieruj się jednak podstawowymi założeniami obranego stylu. Bez problemów w sklepie kupisz bursztyn, muszle lub poszewki na poduszki w biało-niebieskie pasy.
Kuchnia w stylu Hampton
Planując przestrzeń w kuchni, pamiętaj, że w stylu Hampton jest ona najczęściej otwarta i tworzy spójną całość z jadalnią oraz salonem. W niewielkim pomieszczeniu w bloku zapewne nie będzie miejsca na wyspę kuchenną i sporych rozmiarów stół obiadowy, nie oznacza to jednak, że w małej kuchni nie można zastosować stylu Hampton. Wystarczy, że w Twojej kuchni kolorem dominującym będą różne tonacje bieli.
Podłogę koniecznie wyłóż drewnianymi panelami o ciekawej fakturze. Dodatkowym atutem będzie niewątpliwie bielona boazeria – jeśli ułożysz ją pionowo, kuchnia wyda się wyższa, a jeśli poziomo – szersza. W kuchniach Hampton nie może zabraknąć także szafek – zarówno tych wiszących, jak i stojących. Dobrze, jeśli ich fronty wykonane będą ze szkła, pamiętaj jednak, iż muszą być to meble klasyczne.
Jak łatwo urządzić mieszkanie w bloku w stylu Hampton? Wprowadź do wnętrza jasną kolorystykę i wygodne klasyczne meble. Nie musisz trzymać się kurczowo wszystkich założeń obranej stylistyki, styl Hampton możesz łączyć choćby z popularnym stylem skandynawskim lub minimalistycznym. Lubisz mocne akcenty we wnętrzach? Możesz urozmaicić salon Hampton dodatkami w intensywnych barwach, nie przesadź jednak z ich ilością, a osiągniesz niebanalny efekt końcowy.
Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Wieczorek — autorka bloga Dom na obcasach.