Modny, nowoczesny i inspirujący. Pomysły na styl loftowy w kuchni
W jaki sposób zaaranżować kuchnię w stylu loftowym? Podpowiadamy
Przestronne hale produkcyjne, metalowe rury i surowa cegła – takie właśnie nieruchomości trafiły do sprzedaży w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Niezbyt optymistyczna sytuacja gospodarcza skłoniła wtedy sporą część przedsiębiorców do zamknięcia swoich firm. Dzięki temu – zupełnie niespodziewanie – zrodził się jeden z najpopularniejszych obecnie stylów wnętrzarskich – styl industrialny¹.
Industrialna baza – o czym należy pamiętać przy loftowej aranżacji?
Styl industrialny przeniósł się z obszernych budynków pofabrycznych do polskich domów i mieszkań. Ten modny trend opanował zarówno przestronne nieruchomości, jak i te nieduże. Doskonale wpasowuje się w nowoczesny tryb życia młodych ludzi zakochanych w dobrym designie.
W jaki sposób można szybko uzyskać styl loftowy?
- Odsłonięte rury. Podczas urządzania mieszkania warto zachować widoczne elementy konstrukcyjne oraz hydrauliczne. Zwykła metalowa rura w salonie w bloku może być ciekawym dodatkiem aranżacyjnym! Wystarczy oczyścić ją ze starej farby olejnej i pokryć nową warstwą w kontrastowym kolorze. Również kable elektryczne mogą stanowić ozdobę. Nie trzeba kuć ścian, by położyć nową instalację. Wystarczy ułożyć ją na istniejących już tynkach.
- Nadgryziona zębem czasu posadzka. To dobre rozwiązanie, gdy w mieszkaniu pozostały zachowane w dobrym stanie, neutralne kolorystycznie kafelki albo drewniany parkiet. Nadadzą one autentyczny charakter wnętrzu stylizowanemu na loft.
- Brak dekoracji okien. Budynki pofabryczne słyną z dużych okien i wrażenia przestrzeni. Dlatego do wnętrz industrialnych pasują pozbawione dekoracji ramy okienne. Zasłony i firany zdecydowanie psują efekt, zabierając światło i zmniejszając optycznie przestrzeń.
Siła dodatków – czym warto ozdobić loftową kuchnię?
Styl industrialny jest niezwykle oszczędny w dodatkach. Miłośnicy wnętrz loftowych zdecydowanie skłaniają się ku jakości, lecz nie rezygnują całkowicie z dekoracji. Aranżując kuchnię w tym stylu, należy więc wyszukiwać prawdziwe perełki designu.
Na jakie dodatki warto zwrócić uwagę?
● metalowe lampy
● ażurowe kosze na owoce
● proste, okrągłe włączniki światła
● oryginalne wyposażenie fabryk – oświetlenie, tablice, ramy okienne
● pojemniki i donice imitujące beton
● plakaty o tematyce industrialnej
Kuchnia w stylu loftowym – modna i ekologiczna
Nowoczesne kuchnie loftowe, zamieszkane przez świadomych w kwestiach ekologicznych mieszkańców, wyposażone są często w dodatki, które nie tylko świetnie wyglądają, lecz także pozwalają chronić naturę.
Kosze do segregacji śmieci wydają się oczywistością. Warto jednak wiedzieć, że istnieją rozwiązania, które usprawniają proces dzielenia odpadów na odpowiednie kategorie. Na rynku dostępne są kosze do szafek narożnych i podzlewowych, a także wbudowane w kuchenny blat. Są też te wolnostojące, które – o ile wykonano je z wysokiej jakości materiału oraz zadbano o ich design – mogą stać się integralnym elementem kuchni.
Na zainteresowanie zasługują także nowoczesne kompostowniki nadające się do postawienia w niedużym mieszkaniu. Dzięki temu nawet mieszkaniec niedużej kawalerki może stworzyć swój własny nawóz do roślin, korzystając z organicznych odpadków i pomocy pracowitych dżdżownic. Proste w formie kompostowniki doskonale wpisują się zarówno w trend dbania o planetę, jak i industrialne wnętrze.
Codzienny zakup gazowanej wody butelkowanej to spory wydatek w domowym budżecie i wielkie obciążenie dla natury. Jednorazowy plastik bowiem trafia na wysypiska, pokrywając naszą planetę warstwą szkodliwych odpadów. Ponadto często do produkcji jednorazowych butelek wykorzystywany jest plastik PET, który pod wpływem temperatury może przenikać do wody²! Sprawdź, dlaczego jeszcze nie powinniśmy pić wody butelkowanej.
Czy jest na to rada? Oczywiście! Dzięki ekspresowi SodaStream Art samodzielne przygotowywanie wody z bąbelkami jest nie tylko proste, lecz również ekologiczne i ekonomiczne. Saturator charakteryzuje się designerskim wyglądem, dzięki któremu świetnie pasuje do kuchni w stylu industrialnym.
Meble do kuchni industrialnej – co pasuje najlepiej?
Najważniejszym elementem kuchni jest oczywiście zabudowa. W przypadku wnętrza w stylu loftowym najczęściej spotykane są szafki aż do samego sufitu bądź wręcz przeciwnie – tylko dolne. Są one proste w formie, pozbawione dekoracji i rzeźbień. Posiadają uchwyty metalowe, w systemie tip-on (bezuchwytowe) albo w formie wyciętych rowków w płycie meblowej. Kolory zabudowy są neutralne. Miłośnicy stylu loftowego gustują w bielach, szarościach, graficie, antracycie i czerni. Szafki pokryte są matowymi i satynowymi farbami. Najrzadziej spotykane są te na wysoki połysk.
Wśród niebanalnych rozwiązań, które w industrialnym wnętrzu wyglądają doskonale, są szafki wykonane ze sklejki lub płyty OSB. Materiały te nawiązują do fabrycznego pochodzenia aranżacji – są minimalistycznym i ciekawym elementem wystroju.
A co z kuchennym blatem? W tym względzie także stosowane są zarówno tradycyjne, jak i zaskakujące materiały. Najczęściej, aby nieco ocieplić pomieszczenie, stosowane jest drewno dębowe bądź bukowe. Przełamuje ono surowy, loftowy styl. Nieco mniej konwencjonalnym rozwiązaniem są blaty betonowe, które – w przeciwieństwie do naturalnego drewna – są surowe i minimalistyczne. Ciekawe są też te wykonane z metalu albo go imitujące.
Jeżeli kuchnia połączona jest z jadalnią, należy zastosować spójne stylistycznie meble, by pomieszczenie tworzyło harmonijną całość. Metalowe, malowane proszkowo (na czarno) nogi stołu oraz krzeseł świetnie wyglądają z drewnianym blatem. Jakie rodzaje nóg stołowych najbardziej pasują do loftowej kuchni?
● hairpin legs
● w kształcie litery X
● w formie prostokąta
Materiał powstał z udziałem marki SodaStream
¹ https://magazif.com/trendy/styl-industrialny-co-to-jest/
² https://krokdozdrowia.com/plastikowe-butelki-sa-jednorazowe/