Kapsuła miłości, kościół, pobudka Cezara i oko. Otwarto najmroźniejszy hotel na świecie
1 z 12
Dziewiętnaście nowych apartamentów tematycznych otwarto w Ice Hotel w szwedzkiej Laponii. Tworzony od ponad dwóch dekad lodowy obiekt z roku na rok jest coraz większy i lepiej urządzony. Tym razem zaprojektowane przez artystów z całego świata i ręcznie wykonane z lodowych brył pokoje nawiązują wystrojem do zwierząt i filmów.
To jeden z najmroźniejszych hoteli na świecie. Temperatura w zbudowanych z lodu i śniegu wnętrzach to ok. -5 stopni Celsjusza. Mimo trudnych warunków atmosferycznych – Ice Hotel jest położony w Jukkasjärvi, 200 km za kołem podbiegunowym – nie brakuje amatorów mroźnych noclegów. Co roku hotel odwiedza około 60 tysięcy gości, zanim z początkiem wiosennej odwilży nie zniknie w odmętach pobliskiej rzeki Torne.
Goście mogą wybierać spośród 55 pokoi i spędzać czas na przykład w lodowej restauracji i barze, gdzie kelner na lodowej tacy przynosi specjały kuchni lapońskiej oraz rozgrzewające drinki w lodowych kieliszkach. A potem czeka na gości jeden z pokoi z lodowym łóżkiem, na którym rozłożone są skóry renifera i śpiwór z zakresem temperatur do -25 stopni Celsjusza.
W tym roku z okazji 26. edycji Ice Hotel przygotował dziewiętnaście nowych pokoi zaprojektowanych przez artystów z całego świata: od szwedzkiej rzeźbiarki do francuskiego zespołu designerów. To m.in. pokój z gigantycznym lodowym słoniem, kościół, kapsuła miłości z lat 70. z barometrem miłości, czy apartament inspirowany kultowym horrorem z lat 20. "Gabinet doktora Caligari" i "śródziemnomorska interpretacja Arktyki". Jest też pokój "oko" i "pobudka Cezara".
Do budowy hotelu, jak co roku, użyto około 2,5 tys. bloków lodu, z których każdy waży co najmniej 2 tony. Lodowe kolosy wydobyte z zamarzniętej rzeki Torne powędrowały następnie pod dłuta artystów, którzy z nieforemnych brył wydobywali ściany, sufity, stoły, kolumny, żyrandole i inne elementy wystroju. Nad powstaniem Ice Hotel pracowało 200 osób, którzy i tym razem potrzebowali 48 tys. godzin pracy. I tak co roku, od 1989 roku, od kiedy Yngve Bergqvist, zafascynowany japońskimi rzeźbami lodowymi, postanowił na dalekiej, szwedzkiej Północy wznieść pierwszy na świecie lodowy hotel.
Tegoroczna struktura została otwarta 11 grudnia i można w niej gościć aż do wiosny, gdy całkowicie się stopi.
2 z 12
3 z 12
4 z 12
5 z 12
6 z 12
7 z 12
8 z 12
9 z 12
10 z 12
11 z 12
12 z 12