Bezobjawowe przypadki koronawirusa nie są… bezobjawowe!
Sensacyjne odkrycie - SARS-CoV-2 jednak zawsze daje symptomy?
- Redakcja VIVA!
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 podobno tylko w 20-30% przypadków daje objawy odczuwalne dla chorego. W 70-80% osoby zainfekowane przechodzą to zakażenie teoretycznie bezobjawowo. No właśnie - teoretycznie! Jak się okazuje, choć chory tego nie zauważył, koronawirus SARS-CoV-2 w jego organizmie mógł pozostawić trwałe ślady, a podczas zakażenia mogły wystąpić objawy, których chora osoba nie zauważyła lub zbagatelizowała!
Nietypowe objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
Pewne nietypowe symptomy mogą świadczyć o tym, że jesteśmy zakażeni. Jak się okazuje wiele osób, które przeszło infekcję mogło nawet nie zdawać sobie z nich sprawy. Poniższe objawy nie są typowe dla COVID-19, ale jeśli występują nagle powinny nas zaalarmować. Jakie to objawy?
- Przewlekłe zmęczenie utrzymujące się przez kilka tygodni mimo zmiany nawyków.
- Zmiana tolerancji wysiłku (np. szybko pojawiająca się zadyszka).
- Pojawienie się duszności wysiłkowej.
- Uczucie ucisku w klatce piersiowej lub bólu podczas głębokich oddechów.
- Świszczący oddech.
- Dolegliwości kardiologiczne.
- Obniżona temperatura ciała.
- Zaczerwienienie lub zasinienie palców.
- Zmiany skórne (np. wysypka, zasinienie palców stóp).
Jak sprawdzić czy przeszliśmy infekcję wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2?
Testy na obecność przeciwciał IgG i IgM
Tylko testy na obecność przeciwciał IgG oraz IgM mogą potwierdzić, czy mamy infekcję wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 lub czy przechodziliśmy ją jakiś czas temu. Jak wykonać takie badanie? Opcją jest zrobienie go ze skierowania lekarza lub prywatnie w dedykowanym laboratorium lub punktach pobrań tzw. drive-thru. Wyniki badań dadzą nam odpowiedź, czy byliśmy zarażeni koronawirusem SARS-CoV-2 i co ważne, czy nasz organizm wytworzył przeciwciała.