Awaria Czajki 2020 w Warszawie! Tysiące litrów ścieków wpada do Wisły!
Aktywiści żądają dymisji władz Warszawy! Trzaskowski przedstawia plan!
W minioną sobotę doszło do awarii oczyszczalni ścieków Czajka. Taka sama sytuacja miała miejsce równo rok temu. Efektem usterki układu przesyłowego, który doprowadzał ścieki do oczyszczalni, jest awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Wody Polskie informują, że obecnie w Warszawie do największej polskiej rzeki zrzucanych jest 15 tysięcy litrów ścieków na sekundę. Główna fala z zanieczyszczeniami ruszyła w Polskę. Jaki plan ma Rafał Trzaskowski?
Ile litrów ścieków wpada do Wisły?
Informacje wciąż się zmieniają. Początkowo podawano, że do Wisły spływa około 3 tysięcy litrów ścieków na sekundę. Krótko później liczbę tę zwiększono do 8, a na chwilę obecną mówi się o nawet 15 tysiącach litrów na sekundę. Według rzecznika Wód Polskich, Sergiusza Kieruzela liczby rosną ze względu na liczne opady, które w Polsce obecne są od kilku dni. Dramatyczną sytuację skomentował również prezes Wód Polskich, Przemysław Daca, który spekuluje iż powodem awarii było rozszczelnienie osnowy tunelu Czajki. Jeśli jego teoria się potwierdzi, wówczas może okazać się, że rurociąg do niczego się już nie nadaje.
Przy takich wypływach, to będą wpływały do rzeki tony fosforanów, azotanów, azotynów, bakterii i innych różnych zanieczyszczeń chemicznych ze ścieków przemysłowych i ze ścieków szpitalnych. Biorąc pod uwagę, że mieliśmy bardzo duży problem w zeszłym roku, który na pewno się odłożył w pokładach na dnie rzeki, szczególnie w zbiorniku włocławskim, no to jest jeszcze większa kumulacja.
Pomoc dla Warszawy z powodu awarii oczyszczalni Czajka 2020
Wody Polskie wciąż deklarują pomoc dla miasta, oferując udostępnienie rur, fachową wiedzę, a także dokumentację. Wspólnie z władzami Warszawy oraz MPWiK są w stanie przygotować pozwolenia wodno-prawne, decyzje środowiskowe oraz wszelkie formalności, aby przeciwdziałać zagrożeniu. W celu szybkiej likwidacji szkody, Wody Polskie proponują stworzenie zastępczego rurociągu awaryjnego. Jego zadaniem będzie przesyłanie ścieków pod dnem Wisły, bezpośrednio do Czajki. Równocześnie powinna zostać stworzona instalacja powstrzymująca wyciek zanieczyszczeń.
Dzisiaj przedstawiliśmy swoje rekomendacje co do rozwiązań technicznych i proponujemy, żeby - nie tracąc czasu - połączyć konieczność usunięcia jak najszybszej tej awarii (...), czyli powstrzymania tego wycieku ścieków, z budową rozwiązania awaryjnego. Proponujemy aby rurociąg został poprowadzony poprzez Wisłę poprzez przewiert sterowalny. Biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację uważamy, że jest to najlepsze rozwiązanie i najszybsze, bo jesteśmy w stanie taki przewiert wykonać w przeciągu dwóch i pół do trzech miesięcy.
Most pontonowy na Wiśle
Pierwszy wariant pomocy awaryjnej dla Warszawy to budowa mostu pontonowego wraz ze specjalnymi rurami, które miałyby odprowadzać ścieki. Z podanych informacji wynika, że prezydent Trzaskowski zwrócił się już do rządu z prośbą o udostępnienie takiego rozwiązania.
(...) zwróciłem się do premiera i do rządu o to, aby wykorzystać te nasze doświadczenia z zeszłego roku i udostępnienie mostu pontonowego, żeby jak najszybciej zatamować wyciek ścieków tymczasowo.
Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera zapowiedział, że Warszawa otrzyma wsparcie. We wtorek ma się odbyć w tej sprawie posiedzenie sztabu kryzysowego.
Wojsko Polskie jest gotowe, aby drugi raz zbudować tymczasowy most na Wiśle, na którym położony zostanie rurociąg. Na jutrzejszym posiedzeniu w KPRM zapoznamy się z prośbą prezydenta Trzaskowskiego o pomoc i podejmiemy niezbędne działania.
Aktywiści chcą dymisji władz Warszawy
Organizacje ekologiczne oraz aktywiści, którzy walczą o dobro Warszawy ruszyli z protestami w sieci. Ich zdaniem władze miasta dopuściły się strasznego zaniedbania, zwłaszcza, że sytuacja powtórzyła się już kolejny raz. Żądają między innymi dymisji Roberta Soszyńskiego, wiceprezydenta miasta Warszawy, który był odpowiedzialny za infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną.
Trzaskowski o wycieku ścieków do Wisły 2020
Prezydent Warszawy rozważa dwa wyjścia z tej sytuacji, które przedstawił podczas konferencji prasowej. Jednocześnie zapewnił, że do tej pory wyremontowano 100 m przesyłu, jednak liczy on 10 razy więcej. Wspomniał również o dotychczasowych przeglądach – ostatni zakończył się w maju i został oceniony pozytywnie.
Jeden to jest przeprowadzenie tymczasowego rurociągu po dnie Wisły, zanim ten nowy przesył nie zostanie ukończony, a drugi to jest przeprowadzenie tego tymczasowego przesyłu po moście Północnym.
Drugi plan to zbudowanie rurociągu, który będzie odprowadzał ścieki do oczyszczalni rurami, które idą po dnie Wisły.
Trzaskowski zapewnił również, że ścieki, które wpadają obecnie do Wisły są ozonowane. Natychmiast włączono specjalną aparaturę, która miała zminimalizować szkody.
Czy woda kranowa w Warszawie jest zdatna do picia?
Zarówno prezydent miasta, jak i eksperci zapewniają, że woda kranowa w Warszawie jest bezpieczna. Można ją pić oraz wykorzystywać do codziennych czynności. Mieszkańcy stolicy nie mają powodów do obaw.
Kolejna awaria oczyszczalni Czajka: minister kieruje sprawę do prokuratury
To już nie pierwsza tego typu awaria oczyszczalni Czajka. Poprzednia miała miejsce równo rok temu. Wówczas do Wisły trafiało około 3 tysięcy litrów ścieków na sekundę. Wówczas decyzją Mateusza Morawieckiego zbudowano awaryjny rurociąg, dzięki czemu ścieki trafiły do oczyszczalni. Obecnie sytuacja jest znacznie poważniejsza. Minister Gróbarczyk na Twitterze zarzucił między innymi prezydentowi Trzaskowskiemu, że ten nie stosuje się do zaleceń Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które wyraźnie nakazują zbudowanie rurociągu awaryjnego.
Stan wody w Wiśle w Polsce 2020
Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o unikanie wszelkich kąpieli w Wiśle oraz nieuprawianie sportów wodnych. Zmieniona została częstotliwość badań wody – wcześniej miało to miejsce jedynie od poniedziałku do piątku. Obecnie woda badana jest codziennie.