Marta Roszewska 20 września 2017 11:00
1/5
Miejsca, które zniszczyli turyści
Copyright @Fotolia
1/5

Padły ofiarą własnego piękna! Pomniki przyrody i zabytki są bardziej kruche niż nam się wydaje. Skłonni jesteśmy sądzić, że ochrona miejsc jest już standardem, a świadomość turystów jest większa. Jak się okazuje, wcale tak nie jest.

Następnym razem, gdy będziesz przeglądać Instagram, zazdrośnie patrząc na zdjęcia z wakacji znajomych, pociesz się faktem, że za tym bajkowym widokiem stoi duża grupa zwiedzających długo czekając na cyknięcie idealnej fotki. W niektórych sytuacjach, napływ turystów pomaga lokalnej gospodarce. W innych przypadkach, stwarza problemy dla krajów i miast, które nie są przystosowane do napływu turystów. Oto 5 miejsc, na które turystyka miała szkodliwy wpływ.

 

1. Machu Picchu, Peru

 

Machu Picchu, czyli najlepiej zachowane miasto Inków, jest miejscem odwiedzanym przez turystów z całego świata. Władze Peru oraz UNESCO ograniczyły limit odwiedzających do 2500 dziennie. Wzrost biur podróży organizujących wycieczki na Machu Picchu spowodował, że ilość turystów przekroczyła ustanowioną liczbę. Zwiedzający nie podążali wyznaczonymi szlakami, wydeptując i niszcząc zabytkowe ruiny.

Od 2019 roku turyści będą zobowiązani do zwiedzania miejsca z przewodnikiem, według ustalonych zasad bezpieczeństwa.

 

 

Zobacz także: Urlop idealny? Oto 6 wyjątkowych miejsc, gdzie jesienią i zimą pogoda jest gwarantowana!

2/5
Kuba w Amewryce Środkowej
Copyright @Fotolia
2/5

2. Kuba, Ameryka Środkowa

 

Jak podaje The New York Times, w 2016 roku na Kubę wyjechało ok. 4 milionów osób, czyli o 13% więcej niż w roku poprzedzającym. Wzrost liczby zwiedzających doprowadził do niedoboru żywności, a podstawowe produkty stały niemalże niedostępne dla mieszkańców. Lokalne hotele i restauracje kupują masowo towary dla gości, zwiększając kilkakrotnie ceny, pozostawiając ograniczoną ilość produktów dla mieszkańców.

 

 

Zobacz także: Podróże VIVY!: Innsbruck - czym zachwyca alpejski klejnot?

3/5
Kłódki na Ponts des Arts, Paryż
Copyright @Fotolia
3/5

3. Most Pont des Arts, Paryż

 

Zniknięcie kłódek z paryskiego mostu wydaje się być drobnostką. Chodzi tu jednak o coś więcej. Już kilkanaście lat temu turyści zaczęli zawieszać tam symbolizujące ich miłość kłódki, wrzucając klucze do Sekwany. Zwyczaj ten znalazł swych naśladowców także w Polsce (m.in. na moście Tumskim we Wrocławiu). 

Paryski Ponts des Arts przybrał na wadze aż 45 ton, co zagroziło stabilności jego konstrukcji. Kłódki zostały usunięte, a metalowy kraty zostały zastąpione plastikowymi panelami. To idealny przykład tego, jak popularność atrakcji może zaszkodzić jej istnieniu.

 

 

Zobacz także: Najpiękniejsze miejsce we Francji? Zapraszamy do zamków w Dolinie Loary! Które warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

4/5
Pig Beach na Bahamach
Copyright @Fotolia
4/5

4. Pig Beach, Bahamy

 

Jedna z 700 wysp na Bahamach zasadniczo różni się od pozostałych - zamieszkiwana jest bowiem nie przez ludzi, a dzikie świnie. Dzięki temu wyspa ta stała się niezwykle popularna.
W lutym 2017 roku odwiedzający znaleźli 7 nieżywych świń. Z raportu wynika, że przyczyną śmierci było zatrucie spożywcze i alkoholowe. Nieodpowiedzialne zachowanie turystów przyczynia się do coraz większej ilości zgonów zwierząt zamieszkujących wyspę.

 

 

Zobacz także: Ostatnie chwile lata rodzina Kraśków spędziła w Grecji. Zobaczcie urocze zdjęcia!

5/5
Wedding Cake Rock, Australia
Copyright @Fotolia
5/5

5. Wedding Cake Rock, Australia

 

Skała Wedding Cake Rock zawdzięcza swoją nazwę białej barwie i kształtowi przypominającemu kawałek weselnego tortu. Jej wygląd mocno kontrastuje z otoczeniem - błękit morza i szarości otaczających ją klifów. Dzięki temu, że cały krajobraz jest bardzo fotogeniczny, miejsce zyskało na popularności w ostatnich latach. Turyści poszukujący nietypowych kadrów, zachowywali się w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu. Zdarzały się także akty wandalizmu. Władze miejscowego parku narodowego zadecydowały o zamknięciu obiektu dla odwiedzających. Przeprowadzonych badania geologiczne wykazały, że skała jest bardzo niestabilna i w każdej chwili grozi jej oderwanie się od klifu.

 

Zobacz także: Wybierz się w podróż po Wenecji razem z Manuelą Gretkowską!

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Macierzyństwo dało mi poczucie sensu. Teraz patrzę na synka i myślę: Gośka, przecież to on jest twoją przyszłością”, mówi MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA. GOŁDA TENCER i DAWID SZURMIEJ. Matka i syn. Co jest podstawą ich wyjątkowej relacji i historycznej misji? CATHERINE DENEUVE – gwiazda, która zawsze była sobą. STAN BORYS i ANNA MALEADY – wszystko, co robią „z powodu miłości” do siebie.