Dziś Europejski Dzień Śniadania!
Poznaj włoskie przysmaki idealne na początek dnia
- Elżbieta Pawełek
Na ciepło czy na zimno, w biegu czy przy stole, śniadanie zawsze jest ważnym początkiem dnia. Przypomina nam o tym Europejski Dzień Śniadań, przypadający 24 kwietnia. Okazuje się, że prawie 90 proc. Polaków regularnie jada śniadania i najczęściej są to kanapki z kawą. Około 40 proc. woli ciepłe śniadania - jaja sadzone, jajecznicę lub omlet.
Najlepsze pomysły na pyszne, pożywne śniadania
Śniadanie angielskie – jajka na bekonie
Miłośnikom ciepłej wersji z pewnością przypadnie do gustu angielski „All day breakfast”. Jeśli mogliście go spróbować, to macie wciąż przed oczami fasolki w sosie pomidorowym, smażone kiełbaski i jaja na bekonie. Uff, zrobiło się ciężko, ale to niemal wzorcowy posiłek białkowo-tłuszczowy, sycący i treściwy.
Śniadanie francuskie – croissant i espresso
Po drugiej stronie kanału La Manche Francuzi nie zaczynają dnia bez wizyty w uroczej knajpce. Nie ma mowy o objadaniu się. Francuskie śniadanie, petit déjeuner, to słynny maślany croissant czasem z konfiturami, szynką lub serem, z espresso i nieodłącznym …papierosem. Przed laty na dworcu Gare du Nord w Paryżu wystarczyło kupić kawę za jednego franka, by skorzystać z darmowych rogalików wyłożonych na stołach. Przeminęło z wiatrem…
Śniadanie hiszpańskie – chleb z oliwą i jamon.
Hiszpanie tak celebrują śniadania, że prawo do nich powinno zostać zapisane w konstytucji. Od rana bowiem oblegają bary. Preferują mocne, słone smaki, które zapewnia pan con aceite, czyli chleb z oliwą z oliwek, czasem z dodatkiem przetartych pomidorów. Do tego zestawu pasuje jamon, suszona szynka i dojrzewające owcze sery. Miłośnikom słodkich śniadań pozostają chrupiące churros z parzonego ciasta z gorącą czekoladą lub …przeprowadzka do sąsiedniej Portugalii.
Śniadanie włoskie – cornetto i frittata
„Jeszcze 70 lat temu nikt we Włoszech nie słyszał o słodkich śniadaniach”, mówi Vito Casetti, włoski przedsiębiorca i prezenter telewizyjny mieszkający od wielu lat w Polsce. Zwyczaj jedzenia szybkiego śniadania na słodko skutecznie utrwaliły liczne cukiernie i kawiarnie, cieszące się z rana niezwykłą popularnością. Zwykle Włosi rano piją cappuccino lub mocne espresso, jedzą słodkie cornetto, włoską wersję croissanta i pędzą dalej.
„Ale można nawiązać do starej tradycji, kiedy rano jadało się chleb razowy, szynki cotto i sery”, uważa Vito Casetti. „Osobiście polecam frittatę, czyli rodzaj omleta po włosku. Można do niej dodać suszone pomidory, parmezan, ziemniaki, szpinak, szynkę, ser czy warzywa. To idealny sposób na recykling resztek jedzenia”.
W niektórych regionach Włoch frittata w różnych wersjach smakowych króluje rano na stołach. „Taki omlet może być przygotowany z różnymi serami, takimi jak pecorino czy gorgonzola. Ale są też wersje bardziej wyszukane jak frittata di tartufo - delikatny i puszysty omlet, gdzie obok kremowego serka dominuje smak włoskich trufli, z których słynie Piemont”, mówi Adam Gontarz, szef kuchni Quattro Formaggi, w warszawskim Varso Tower.
Polska moda na śniadania
Wspólne wyjścia na śniadania czy spotkania biznesowe przy śniadaniu stają się w Polsce coraz popularniejsze. A włoska kuchnia zdobywa kolejnych miłośników. „Jeśli ktoś woli lżejsze śniadanie, może wybrać klasyczną sałakę Caprese z dojrzałymi pomidorami, ze świeżą Mozzarellą di Bufala, bazylią, oliwą z oliwek i octem balsamicznym z Modeny”, mówi Adam Gontarz. „Dla amatorów zaś słodkich poranków, najlepszym wyborem będą placuszki ze świeżą ricottą, która nadaje im lekkości.
W Quattro Formaggi podajemy też placki z solonym karmelem lub domową konfiturą z owoców leśnych - idealna propozycja dla łasuchów”. Zdrowe śniadanie, bogate w błonnik, witaminy i minerały, może być niezłym zastrzykiem energii. „Paliwem”, pozwalającym dobrze zacząć kolejny dzień.
Elżbieta Pawełek