Reklama

Piąty lipca 1946 roku, pierwsze porządne powojenne wakacje. Paryż, bo gdzieżby indziej. Trybuny: trzy poziomy balkonów popularnego basenu Piscine Molitor szczelnie wypełnione ludźmi. Oto za chwilę projektant Louis Réard pokaże, co wkładać na plażę. Wychodzą dziewczyny, na owe czasy chude jak szczapy, więc już trochę szok. Co gorsza, właściwie nieubrane. Dwa trójkąty zasłaniają piersi, dwa trójkąty związane w talii sznurkami pełnią funkcję majtek. W tym miałaby paradować porządna dziewczyna? Niedoczekanie!

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Jak szybko i skutecznie odchudzić i ujędrnić brzuch na wakacje?

Historia kostiumu bikini - jak powstał kultowy strój kąpielowy?

Wprawdzie już przed wojną minęły czasy, gdy na plażę ubierano się od stóp do głów: w górę przypominającą sukienkę, bermudy, rajstopy, buty i kapelusz. Tak było w XIX wieku, kiedy zaczęły być popularne morskie kąpiele. W latach 20. XX wieku, gdy Coco Chanel uwolniła kobiety z gorsetów i damska moda zwróciła się wreszcie ku wygodzie, a nie tylko nienagannej reputacji. Kostiumy plażowe ciągle były wełniane, ale już odsłaniały ramiona, już spodnie mogły być krótsze. W 1935 roku wyprodukowano pierwszy kostium dwuczęściowy. Wciąż jednak raczej okrywający niż odkrywający. A potem przyszła wojna, sprawy mody zeszły na dalszy plan. Zyskały znaczenie w 1946 roku, nie tylko dlatego, że kobiety znów chciały dobrze wyglądać, lecz także dlatego, że przemysł odzieżowy to istotna gałąź gospodarki. W 1946 roku dom mody zakłada Christian Dior i wkrótce proponuje słynny New Look. W innych paryskich pracowniach trwają prace nad kostiumem kąpielowym na nowe czasy. Projekt obmyśla znany w świecie haute couture Jacques Heim, który skąpy dwuczęściowy kostium proponował – bez sukcesu – już w latach 30. Pracuje też nad nim Louis Réard, inżynier związany z przemysłem samochodowym, którego rodzina prowadzi butik z bielizną. I to on pierwszy pokazuje bikini. Nazywa je tak, bo na wyspach atolu Bikini na Oceanie Spokojnym Amerykanie przeprowadzają w tym czasie pierwsze próby broni jądrowej. Można dyskutować, czy porównania były w dobrym stylu, czy nie, ale obaj projektanci przypuszczają, że ich kostiumy wywołają podobny szok. Heim swój plażowy strój nazywa „Atom”. Nazwa budzi wątpliwości dzisiaj. Fason był tak szokujący, że Louis Réard nie mógł znaleźć modelki, która zgodzi się sfotografować w bikini. Wreszcie trafił do Micheline Bernardini, 19-letniej wówczas tancerki wodewilowej Casino de Paris. Wodewilowej, czyli mówiąc wprost – występującej nago. Zdjęcia Micheline w kostiumie z nadrukiem przypominającym stronę gazety, stojącej nad basenem Piscine Molitor, obiegły cały świat. Sensacja była wielka. Micheline dostała 50 tysięcy listów od fanów, ale Louis Réard musiał poczekać prawie dekadę, zanim na swoim wynalazku zaczął zarabiać pieniądze.

Najmodniejsze bikini na lato 2023

Współczesny obraz bikini nieco się zmienił. Wybieramy takie, które pięknie podkreśla biust, ma dodatkowe ozdobne paseczki i gumeczki, a nawet falbanki. Pozwalamy sobie na szaleństwo, bo bikini staje się nieco strojem plażowym, w którym również mamy wyglądać modnie.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama