Pierwsza w historii wystawa poświęcona kultowej polskiej projektantce Barbarze Hoff!
To ona w latach 70. kreowała trendy w Polsce!
Szósta wystawa z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci w Muzeum Miasta Gdyni zapowiada się wyjątkowo. Po raz pierwszy jej bohaterką będzie kobieta – i to kobieta niezwykła, projektantka mody Barbara Hoff. Jej bogata twórczość nigdy dotąd – choć trudno w to uwierzyć – nie była prezentowana na wystawie monograficznej. W Gdyni zobaczymy liczne, często niepublikowane, materiały archiwalne: rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, a przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane metką Hoffland, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych.
Hoff z Hofflandu
Barbara Hoff to twórczyni szczególna, wymykająca się ramom tradycyjnie pojmowanej definicji projektanta, wykształconego zwykle na uczelni artystycznej czy politechnicznej. Hoff jest bowiem historyczką sztuki, a początkiem jej związków z modą nie było projektowanie, ale pisanie – swoje teksty o modzie publikowała w kultowym tygodniku Przekrój od 1954 roku. Dopiero po latach stała się dizajnerką z własną marką odzieżową. Jej Hoffland stał się dla milionów Polaków synonimem „modnej masówki” i prawie jedyną szansą by się... dobrze ubrać.
Kreatorka, dyktatorka, fenomen
Wystawa przypomni niezwykle ciekawą drogę Barbary Hoff, obejmującą swym zakresem ponad połowę XX wieku. Poznamy ją jako trendsetterkę, czyli prekursorkę trendów. Zobaczymy jej pierwsze modowe propozycje w nurcie DIY („do it yourself” – „zrób to sam/a”), w tym słynny już przepis na trumniaki, czyli najmodniejsze baleriny zrobione z tenisówek. Dostrzeżemy obserwatorkę trendów, która opisując modę z ulic i wybiegów Paryża czy Londynu, w „korespondencjach własnych” dla Przekroju przekazywała wiedzę o tym, co aktualnie nosi się na świecie. „Mignie” nam też jako fotoreporterka wyławiająca modnie ubranych studentów na ulicach Krakowa i fanów jazzu przybywających do Sopotu. Najpełniej zaprezentuje się jednak jako kreatorka mody i to kreatorka w pełnym tego słowa znaczeniu: nie tylko projektująca ubrania, ale także organizująca i nadzorująca cały proces „od projektu do sprzedaży”. Hoff, określana jako kobieta-instytucja, dyktatorka i fenomen, dla kilku pokoleń Polaków była przede wszystkim projektantką, która na przekór trudnej socjalistycznej rzeczywistości ubierała Polaków modnie, barwnie i niedrogo. Jej kultowe propozycje dla Hofflandu to nie tylko ważny rozdział w historii polskiego wzornictwa, to także część „ikonosfery codzienności”. Zapraszamy!
Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci, Muzeum Miasta Gdyni. Wystawa czynna do 20.10.2019.
1 z 5
Projektantka Barbara Hoff.
2 z 5
Ubrania i dodatki marki Hoffland prezentowane na wystawie „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni.
3 z 5
Kolekcja marki Hoffland na wiosnę/lato 1978.
4 z 5
Dodatki marki Hoffland prezentowane na wystawie „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni.
5 z 5
Plakat wystawy „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni.
Zobacz także
Galeria
Pokazywanie elementów od 1 do 3 z 12