Reklama

Aż trudno w to uwierzyć, ale enfant terrible światowej mody czyli Jean Paul Gaultier kończy dzisiaj 71 lat! Jego charakterystyczny lekceważący styl, zamiłowanie do szokowania swoimi projektami i prowokacyjny sposób bycia przyniósł mu światową popularność. To doskonała okazja by przypomnieć, co zawdzięczamy temu niezwykłemu projektantowi. A więc… zaczynajmy.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Pokazy mody - Jean Paul Gaultier haute-couture na wiosnę 2022. Boginie i muzy

Co zrobił dla świata mody Jean Paul Gaultier?

JPG jest nie tylko sławnym designerem, ale wpłynął na całą dzisiejszą kulturę pop. Najlepszym tego dowodem jest chociażby uwielbienie, jakim darzy go sama Madonna. W 1990 roku piosenkarka poprosiła JPG o przygotowanie kostiumów do jej trasy koncertowej The Blond Ambition Word Tour. To z tej okazji powstaje legendarny stanik ze stożkami, który do dziś jest jednym z ulubionych kostiumów królowej muzyki pop. A Madonna mówi tak o francuskim projektancie: Jean Paul, jak ja nie boi się ryzyka. Jest mistrzem w sztuce miksowania stylów i epok. Jego ubrania mają też często konotację erotyczne, co również bardzo lubię. Słowem, jesteśmy dla siebie stworzeni. Projektant był nią równie zachwycony. Ale zachwyt projektanta nie ograniczał się jedynie do gwiazd.

Nigdy nie ukrywałem, że jestem modowym samoukiem

Jedna z jego ulubionych modelek Farida wspomina: Jean Paul uwielbia wszystkie kobiety. Grube, chude, małe duże, brunetki, blondynki, rude, młode i w pewnym wieku. Fascynują go zarówno słowiańskie rysy, jak i egzotyczna uroda dziewcząt z Afryki. A zatem z jednej strony JPG wprowadził na wybieg wspomnianą już Madonnę, Ditę Von Teese, a ostatnio Conchitę Wurst, a z drugiej, wylansował trwającą do dziś modę na nieprofesjonalne, "charakterystyczne” modelki. I jako jeden z pierwszych zamienił pokazy mody w nieprzewidywalne happeningi.

Kultowe projekty JPG: gorset, paski i poszarpane dżinsy

To Jean Paul Gautier sprawił również, że to, co było do tej pory skrzętnie ukrywane stało się centralnym elementem wielu współczesnych stylizacji. Modny trend bieliźniany nie istniał bez jego koronkowego gorsetu, który po raz pierwszy zaprezentował w roku 1983. A ten gorset to jakby sentymentalna podróż w młodość projektanta. JPG miał kilkanaście lat, gdy znalazł na strychu kufer pełen skarbów. Ścinki materiałów, koronki, ubrania, które dawno już wyszły z mody. Wśród nich – gorset z fiszbinami, dzieło modystki z Arcueil (miasteczko pod Paryżem, w którym się wychował). Zafascynowany rozpruł każdy szew gorsetu, by dowiedzieć się, jak go zrobiono. Nigdy nie ukrywałem, że jestem modowym samoukiem, wyznaje. Na gorsecie lista legendarnych prac Gautiera oczywiście się nie kończy. Trzeba wymienić również wykradzione z męskiej garderoby marynarko-sukienki, kostiumy inspirowane meksykańskimi zapasami i strojami bohaterów komiksów, marynarskie podkoszulki, spódnice dla mężczyzn i poszarpane dżinsy. I warto sobie w tym momencie uzmysłowić, że nikt przed JPG nie traktował denimu w ten bezceremonialny sposób.

Posada u Hermèsa

Oprócz pracy nad własną marką, Jean Paul Gaultier podejmował się także wielu innych wyzwań. Jednym z nich było zastąpienie Martina Margieli (swojego byłego asystenta) na stanowisku głównego projektanta marki Hermès. Właściciele luksusowego domu mody szukali sposobu na przywrócenie dawnej świetności. Mimo tego, że świat mody wątpił w powodzenie tego projektu, Jean Paul Gaultier udowodnił, że w siedem lat można stworzyć niesamowite projekty i zorganizować niezapomniane pokazy. W 2010 roku opuścił francuski dom mody, aby skupić się na własnej marce.

Stephane Cardinale/Corbis via Getty Images

Współprace Jean Paul Gaultier

Ekscentryczny kreator zarażał swoimi pomysłami innych, a najlepiej wspomina współpracę z Madonną, która jest równie awangardowa i otwarta jak projektant. Dla niej projektant stworzył całą kolekcję gorsetów, w których występowała podczas tras koncertowych Blond Ambition World Tour 90, Drowned World Tour 2001 oraz Confessions Tour. Właśnie on namówił artystkę do paradowania topless po wybiegu. Ich współpraca uczyniła projektanta jednym z najlepiej rozpoznawanych poza branżą mody. Jean Paul Gaultier podejmował także współpracę z Diet Coke (projekt butelek dietetycznej Coli) oraz prowadził telewizyjny program Eurotrash. Oprócz kolekcji wybiegowych, swoją kreatywność JPG miał okazję wykorzystać także na planie filmowym. Odpowiadał za stroje w takich kinowych hitach jak Kika w reżyserii Pedro Almodovara oraz Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek Petera Greenawaya. W filmie Piąty element, był odpowiedzialny za stroje cyborgów, kosmitów i Bruca Willisa. Jego wizja strojów przyszłości była mieszanką kiczu i kampu, szczególnie w przypadku postaci Milli Jovovich i Leeloo Dallas.

Theo Wargo/Getty Images

Jean Paul Gaultier x Supreme

Mimo rozstania ze światem fast fashion, branża nie zapomniała o Gaultierze, a on o świecie mody. Oprócz prac nad haute couture, JPG czasami wraca do bardziej przyziemnych projektów, jednym z nich jest kolekcja powstała we współpracy z jedną z najgorętszych marek streetwearowych - Supereme. Od samego początku włączałem elementy odzieży sportowej do moich kolekcji. To jeden z moich kodów, moja obsesja. Pod koniec lat 80. opracowałem linię, Junior Gaultier. Dzięki Supreme ta inspiracja trafi do nowego pokolenia, mówi projektant w wywiadzie dla Vogue. Kolekcja składa się z typowych dla Supreme, ale wykończonych w charakterystyczny dla JPG sposób. Graficzny garnitur, czerwone spodnie z napisem Fuck Racism, kraty, paski oraz printy. Twarzą kolekcji została Lourdes Leon, czyli córka Madonny.

Ostatnia kolekcja Jean Paul Gaultier

W 2015 roku Jean Paul Gaultier zaprezentował swoją ostatnią kolekcję prêt-à-porter. Postanowił skoncentrować się na pokazach haute couture i rozwoju firmy perfumiarskiej. Należę do starej gwardii kreatorów – Azzedin Alaïa, Mugler, Montana, tłumaczył wtedy. Kiedy debiutowaliśmy, moda była zabawą, a nie maszynką do robienia pieniędzy. Pamiętam moje pierwsze pokazy. Na sali byli przyjaciele, chłopaki modelek, ludzie, którzy uwielbiali modę. Bawiliśmy się doskonale i nie przeszkadzało nam to pracować. Dzisiaj na pokazy przychodzą głównie dziennikarze modowi, kupcy i celebryci. Dawny urok wyparował. Mamy nadzieję, że projektant znajdzie jeszcze niejedną okazję do dobrej zabawy choćby projektując kostiumy teatralne (dwa lata temu zrobił to dla Friedrichstadt-Palast w Berlinie). Joyeux anniversaire, Jean Paul Gaultier!

CZYTAJ TEŻ: Jean Paul Gaultier spełnił swoje marzenie o pracy w teatrze. I nie musiał liczyć się z kosztami! Zobaczcie efekty!

W 2016 roku zaprojektował ponad 500 kostiumów do rewii The One Grand Show wystawianej we Friedrichstad-Palast w Berlinie

Getty Images

Finał pokazu ostatniej kolekcji prêt-à-porter Jean Paul Gaultier w 2015 roku.

East News

Madonna w gorsecie ze stożkami podczas trasy koncertowej The Blond Ambition Word Tour, 1990 rok.

East News
Reklama

Kultowe projekty Jean Paul Gaultier.

East News
Reklama
Reklama
Reklama