Reklama

We wtorek 9 maja 2023 w Oranżerii w ogrodzie wilanowskim odbyła się uroczysta inaugurację Omenaa Art Foundation założonej przez Omenę Mensah oraz otwarcie wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2023. Jakie dzieła można na niej podziwiać i kto pojawił się na tym wydarzeniu?

Reklama

Inauguracja Omenaa Art Foundation

Dzięki staraniom nowopowstałej fundacji OmenaArt Foundation udało się sprowadzić na inaugurację wystawy jedną z najpiękniejszych hiszpańskich rzeźb, słynną Reina Mariana hiszpańskiego artysty Manolo Valdésa. Po raz pierwszy Polacy będą mieli okazję zobaczyć dzieło artysty, którego prace gościły w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych w tym: w Paryżu, w Barcelonie, w Nowym Jorku czy na biennale w Wenecji. A to wszystko w słusznej sprawie, gdyż zgromadzone dzieła zostaną wylicytowane już 3 czerwca podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2023, najpiękniejszej inicjatywy filantropijnej w Polsce, łączącej świat dużego biznesu, artystów i ludzi wielkiego serca.

Kuratorką wystawy jest polska historyczka sztuki Hanna Wróblewska – komisarz Pawilonu Polonia na Biennale w Wenecji oraz wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego. Co mówi o wystawie?

„Pierwsza wystawa fundacji Omena Art Foundation ma miejsce w Oranżerii w ogrodzie wilanowskim Pałacu Króla Jana III, która zbudowana prawie trzysta lat temu, służyć miała „przechowywaniu roślin cytrusowych w porze zimowej”, mówi. To nie tylko miejsce piękne samo w sobie, ale też wspaniała metafora dla nowo powstałej instytucji, której celem jest pomoc w przetrwaniu dla tego, co cenne, ulotne, piękne, kruche i ważne także w momentach zimy. I tej realnej, i tej w symbolicznym sensie tego słowa”, dodaje.

Pokazane w przestrzeni Oranżerii prace kilkunastu artystów i artystek z różnych pokoleń, środowisk i fragmentów sceny artystycznej, poruszających się w różnorodnych mediach: rzeźby, malarstwa, sztuk graficznych, instalacji, są komunikatem o tym, co dzieje się wokół lub w nas. Zwracają uwagę swą formą, ale ważne są też treść i przekaz. Niektóre z nich, podarowane na aukcję charytatywną przez samych artystów lub kolekcjonerów, znajdą niedługo nowe miejsca prezentacji. Inne, użyczone przez artystów lub instytucje tylko na tę wystawę, wrócą do właścicieli. Sztuka istnieje wobec ludzi. Sztuka istnieje dla ludzi, choć czasem ich przerasta, a nawet przeraża. Można (i warto) posiadać obraz, rzeźbę lub instalację. Ale czasem to tylko wstęp do tego, by zobaczyć, zrozumieć i pokochać w sztuce to, czego nie można tak po prostu posiadać – mówi Hanna Wróblewska o Wystawie Wielkiej Aukcji Charytatywnej.

Nad wyborem i wybitnym poziomem artystycznym wystawy czuwała Rada Programowa fundacji, w której zasiadają wybitni eksperci: wspomniana Hanna Wróblewska, Iwona Büchner-Grzesiak, Kama Zboralska, Boris Kudlička, Mark Sagona, dr hab. Maciej Aleksandrowicz, Rafał Kamecki oraz Tomek Rygalik.

Wierzę, że po tej wystawie ludzie z jeszcze większym szacunkiem, będą podchodzić do artystów i do świata sztuki. Przez ostatnie dziesięć miesięcy pracowaliśmy nad tym, by pozyskać wyjątkowe dzieła sztuki stworzone przez wybitnych artystów z Polski i ze świata. Udało się! Jestem dumna, ponieważ po raz pierwszy do naszego kraju udało nam się sprowadzić monumentalną rzeźbę Reina Mariana Manolo Valdésa, inspirowaną obrazem Diego Velázqueza „Królowa Maria Anna z Austrii”. Wierzę też, że jakość wszystkich pozostałych dzieł i obecność znamienitych gości przełożą się na genialny wynik Wielkiej Aukcji Charytatywnej.” - mówi o wystawie jej pomysłodawczyni Omenaa Mensah.

Nad aranżacją Wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej czuwał wybitny scenograf Boris Kudlička, któremu światowy rozgłos przyniosły spektakularne realizacje operowe, m.in. Madame Butterfly, Król Roger, Turandot, Śmierć w Wenecji czy Król Lear.

Podczas tegorocznej wystawy podziwiać można następujące dzieła, będące przedmiotem licytacji podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej, która odbędzie się w dniu 3 czerwca. Są to:

• Magdalena Abakanowicz – z cyklu Portrety Anonimowe

• Maria Papa-Rostkowska – Rycerz

• Igor Mitoraj – Helios 1988

• Xawery Wolski – Ogniwa nieskończoności E

• Angelika Markul – bez tytułu z serii 7306 dni

• Michał Jackowski – Hope

• Rafał Bujnowski – z cyklu Turyści 1/8

• Zbigniew Rogalski – Kolekcja Myriam Boulos 2

• Łukasz Patelczyk – Flying Terra Rossa Glass

• Janina Wierusz-Kowalska – Liberta

• Piotr Czajkowski – Palace Royal Metro

• Nikola Vudrag – Iron Maiden

• Cyryl Zakrzewski – lampa Nexus + krzesło Flow

• Dar od Agnieszki i Marka Roeflerów – dwa fotele Le Grand Comfort LC2

Podczas ubiegłorocznej Wielkiej Aukcji Charytatywnej udało się zebrać zawrotną kwotę 4 290 000 zł i jak do tej pory jest to rekordowa suma osiągnięta z charytatywnej aukcji dzieł sztuki w Polsce. W tym roku organizatorzy Omenaa Meensah wraz z Corporate Connections oraz innymi organizacjami biznesowymi, skupionymi wokół tej wspaniałej inicjatywy, wierzą że uda się pobić ten rekord. Trzymamy kciuki!

Reklama

A w naszej galerii nie znajdziecie co prawda dzieł z wystawy, ale zobaczycie, kto wspierał Omenę w tym niezwykle ważnym dla niej dniu.

Reklama
Reklama
Reklama