Luksusowa biżuteria z recyklingu? Pandora to potrafi
Kultowa marka w duchu eko działa od lat!
Coraz uważniej wybieramy ubrania i dodatki, przykładając wagę do tego, czy zostały wyprodukowane w ekologiczny i etyczny sposób. To podejście do mody jest bliskie także największemu producentowi biżuterii na świecie – marce Pandora. Czy wiecie, że złoto i srebro wykorzystywane do stworzenia tej biżuterii niemal w całości pochodzi z recyklingu?
Idea recyklingu zdobywa w świecie mody coraz większą popularność. Wymiana, kupowanie i samodzielne przerabianie ubrań z drugiej ręki powoli staje się stylem życia, zwłaszcza dla osób z pokolenia Z. W kolekcjach wielu marek pojawiają się buty z tworzywa uzyskanego z plastikowych butelek, torby czy kurtki uszyte z używanych dżinsów, dzianiny z pochodzących z recyklingu swetrów. Wykorzystywanie używanych ubrań odbywa się także w modzie luksusowej. I nie mamy tu na myśli vintage shopów, w których chętnie kupują (i się fotografują) influencerki modowe z całego świata. Uznani projektanci sięgają po używaną garderobę i wykorzystują fragmenty tkanin czy dodatki, by wykreować z nich unikatowe projekty. W modzie światowej najgłośniejszą orędowniczką recyclingu w modzie luksusowej jest Stella McCartney.
Recykling przez duże R
Jako element ekologicznego stylu życia recykling po prostu stał się modny. Jednak nie można zapominać o jeszcze jednym aspekcie tej idei. To także najprostszy sposób, w jaki można przysłużyć się planecie i przeciwdziałać zmianom klimatu. Może się to zadziać na każdym poziomie – zarówno pojedynczego człowieka, jak i wielkich modowych firm, dla których poza atrakcyjnymi kolekcjami, które będą się dobrze sprzedawały, ważne są także standardy produkcji i maksymalne ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.
Jedną z marek, która stosuje do produkcji materiały z recyklingu, jest Pandora. I nie stało się to w ostatnich latach, kiedy to klienci zaczęli coraz chętniej wybierać produkty z ekologicznym certyfikatem. Takie założenie Pandora ma od początku istnienia firmy. Jak to wygląda w praktyce? Biżuteria tej marki powstaje w dwóch w pełni kontrolowanych fabrykach w Tajlandii, które są zaliczane do najbardziej energooszczędnych w branży jubilerskiej. Na przykład w 2020 roku 100% energii używanej w tych zakładach pochodziło ze źródeł odnawialnych.
Biżuteria Pandora powstaje ze srebra i złota, które mogą być poddawane recyklingowi bez ryzyka, że ucierpi na tym ich jakość, blask albo wartość. Ten walor Pandora wykorzystuje na coraz szerszą skalę - w 2019 roku 71% metali szlachetnych użytych do produkcji zostało pozyskanych z recyklingu, a plany są znacznie bardziej ambitne. Marka ogłosiła, że w 2025 roku będzie to sto procent.
W dobrym klimacie
Takie działanie zdecydowanie zmniejsza negatywny wpływ Pandory na środowisko. Recykling metali szlachetnych sprawia, że fabryki tej marki ograniczają emisję dwutlenku węgla o dwie trzecie w przypadku srebra i o ponad 99% w przypadku złota. Równie ważne jest to, że kamienie wykorzystywane przez markę do produkcji biżuterii, czyli głównie cyrkonie sześcienne i nanokryształy, zostały wykonane przez człowieka. Takie kamienie mają zdecydowanie mniejszy wpływ na środowisko niż kamienie naturalne. Co więcej, fabryki Pandory niemal nie produkują śmieci – w ubiegłym roku 90% odpadów produkcyjnych zostało poddanych recyklingowi. Prawda, że imponujące? Taką wielopoziomową troskę o środowisko warto docenić!
Materiał powstał z udziałem marki Pandora