Smoking czy garnitur? Sprawdźcie, co lepiej założyć do ślubu
Oto 10 najważniejszych zasad, które warto pamiętać!
Smoking czy garnitur? To pytanie zadaje sobie wielu panów młodych, którzy podczas najważniejszego dnia w życiu, chcą prezentować się jak najlepiej. Tak wyjątkowa okazja wymaga szczególnych przygotowań i choć zazwyczaj więcej uwagi poświęca się sukni panny młodej, jej partner nie może pozostawać w tyle! Przekonajcie się, jak słusznie podjąć decyzję i olśnić wszystkich gości.
Smoking, a garnitur - co wybrać?
W naszej kulturze chłopcy od najmłodszych lat są przyzwyczajani, że to garnitur jest odpowiednim strojem na każdą okazję. Zakładanie go od szkoły, skutkuje późniejszym wyborem tego zestawu na wszystkie uroczystości w życiu dorosłym. Jednak warto pamiętać, że nie jest jedyną możliwością!
Coraz częściej przyszli mężowie w ważny dzień decydują się na smoking ślubny i to mimo zasady formalnego ubioru, iż nie można go zakładać za dnia, lecz jedynie po godzinie 18. Skąd takie założenie? Podobno ukazuje całą swoją wyjątkowość wyłącznie w świetlne sztucznym, a nie dziennym, w którym traci na uroku. Aczkolwiek wzór takiego zachowania powoli odchodzi w niepamięć, ponieważ to właśnie smoking jest pięknym sposobem na podkreślenie wszystkich męskich walorów, świetnie podkreśla sylwetkę i nadaje szczególnego rodzaju finezji.
W przypadku, gdy ceremonia nie zaczyna się wieczorem, a pan młody woli jednak na ślub ubrać się zachowawczo i klasycznie, może przygotować dla siebie dwa stroje. Smoking na wesele będzie idealnym wyborem i nikt nie zdoła znaleźć powodu do krytyki.
Czym różni się smoking od garnituru?
Smoking, w przeciwieństwie do garnituru, ma wyłogi marynarki oraz guziki pokryte atłasem o eleganckim, wieczorowym połysku, jego kieszenie nie posiadają patek, a marynarka zapinana jest na jeden guzik. Obowiązkowa jest do niego ciemna mucha, najlepiej czarna lub w kolorze głębokiego granatu oraz pas smokingowy, nazywany też pasem hiszpańskim lub kamizelka. Istotne jest, by pasa i kamizelki nie nosić jednocześnie.
Jakie buty do smokingu?
Najlepszym wyborem będą klasyczne lakierki, bądź wypolerowane czarne oxfordy z lśniącej skóry. Posiadają one najbardziej formalny charakter, a jednocześnie są eleganckie i stylowe. Dodatkowo pasują do bardzo wielu stylizacji, dlatego z powodzeniem zostaną wykorzystane w trakcie innych okazji o charakterze rodzinnym czy biznesowym, a nawet na co dzień do pracy.
Zdecydowanie jednak trzeba odrzucić obuwie zamszowe oraz to w kolorze brązowym - jest mniej oficjalne, przeznaczone na weekend i wydarzeń o swobodnym charakterze, a ślub do takich nie należy.
Jaką koszulę wybrać?
Koszula do smokingu powinna być śnieżnobiała z krytą listwą guzikową albo guziczkami biżuteryjnymi i mankietami na spinki. Wielu mężczyzn stosuje jednak kołnierz łamany, a nie klasyczny, wykładany. Nie jest to faux pas, ale to krok gorszy niż schowanie wiązania pod kołnierz.
10 najważniejszych zasad:
- klapy marynarki powinny być zamknięte, albo szalowe i z jedwabiu
- marynarka powinna być jednorzędowa, zapinana na jeden guzik, bądź łańcuszek i bez rozcięć z tyłu
- kieszenie nie powinny mieć patek (chyba że wybieramy wersję dwurzędową)
- pod marynarką musi być kamizelka, albo pas w kolorze czarnym
- spodnie powinny mieć jedwabne lampasy
- obowiązkowa mucha
- żadnego świecącego zegarka na ręce
- cztery guziki na rękawach, ładnie obszyte i do siebie przylegające
- koszula musi być bezwzględnie biała, wieczorowa, na guziki jubilerskie, a jej kołnierz powinien być wysoki
- smoking ma być czarny, albo w kolorze midnight blue (obydwie wersje w pełni poprawne; wersja tropikowa dopuszcza białą marynarkę)